Zamknij

To imię dla dziewczynek wraca do łask. Wzbudza spore kontrowersje

17.05.2022 13:18

Mogłoby się wydawać, że imię Helena jest dość zwyczajne i nikomu nie przyjdzie do głowy, by prześladować kogoś z jego powodu. Jak podaje portal edziecko.pl, rzeczywistość przedstawia się inaczej.

Dziewczynka
fot. Shutterstock

Na portalu edziecko.pl została opisana historia czytelniczki, która wraz z mężem podjęła decyzję o nazwaniu córki imieniem po prababci. To dość częsta praktyka - ma ona na celu uczczenie pamięci ważnej osoby. Młodzi rodzice wybrali więc imię Helena i czuli się zadowoleni ze swojej decyzji. Później jednak zaczęli mieć wątpliwości.

Zobacz także: Tych imion nie lubią Polacy. W 2021 roku wybierano je najrzadziej

To imię dla dziewczynek wraca do łask. Wzbudza spore kontrowersje

Imię Helena było popularne w dawnych czasach - od średniowiecza do XIX wieku uważano je za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Zyskało też ogromną popularność w kraju, gdy Henryk Sienkiewicz nazwał tym imieniem bohaterkę "Ogniem i mieczem". Piękna Helena Kurcewiczówna, w której byli zakochani Bohun i Skrzetuski, stała się wzorem dla wielu kobiet.

Jeszcze w latach 80. XX wieku bardzo często wybierano to imię dla córki, jednak z biegiem lat straciło na popularności. Dopiero niedawno znów zwrócono na nie uwagę. W rankingu ulubionych imion Polaków powoli pnie się w górę - znajduje się już na 21. miejscu.

Rodzice nazwali córkę imieniem Helena. Bliscy ich za to wyśmiali

Czytelniczka portalu edziecko.pl wysłała do redakcji list, w którym poskarżyła się na przykrości, jakich doświadczyła ze strony rodziny, gdy powiedziała jej o wyborze imienia dla dziecka.

Zawsze chcieliśmy nazwać dziecko na cześć mojej prababci - Heleny. Rodzina ze strony męża wyśmiała ten pomysł. Bratowa powiedziała, że to imię brzmi jak oranżada, a jak mała pójdzie do szkoły, to ją przechrzczą. 

Jak się okazuje, według bliskich kobiety imię Helena wywołuje silne skojarzenia z popularnym niegdyś napojem gazowanym o tej nazwie. Trudno jednak nie zauważyć, że dziś niewiele osób już o nim pamięta. Z całą pewnością nie pomyślą o nim dzieci w szkole, bo większość z nich prawdopodobnie o nim nigdy nie słyszało. Złośliwości ze strony rodziny miały więc raczej na celu pokazanie, że imię Helena jest przestarzałe, nieco archaiczne, i nie powinno się w ten sposób nazywać córki. Autorka listu wzięła sobie do serca te uwagi.

Było mi przykro! Jak tak można? - zapytała.

Ostatecznie za namową męża postanowiła nie przejmować się docinkami ze strony bliskich i nazwać córkę imieniem Helena. Mimo to można się domyślać, że na zawsze będzie miała tę sytuację w pamięci. Sądzicie, że bratowa kobiety miała choć trochę racji?

Zobacz także: Jak zdobyć zodiakalnego Strzelca? Poznaj sposób, by go usidlić!

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

loader
Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?