Zamknij

To imię dla dziewczynek było kiedyś zakazane. Dziś jest bardzo popularne w Polsce

20.04.2022 11:42
Dziewczynka
fot. Shutterstock

Niemal każdy zna kogoś o tym imieniu. Aż trudno uwierzyć, że dawniej nie wolno było nazwać nim swojego dziecka.

Imię Maria było w dawnych czasach uważane za boskie. Kościół nie pozwalał nadawać go dziewczynkom, bowiem było przypisane tylko matce Chrystusa. Znalazło się w powszechnym użytku przez wzgląd na działalność protestantów, odrzucających kult maryjny. W tej chwili jest jednym z najpopularniejszych imion w naszym kraju.

Zobacz także: Tych imion nie lubią Polacy. W 2021 roku wybierano je najrzadziej

To imię dla dziewczynek było kiedyś zakazane. Dziś jest bardzo popularne w Polsce

Jak podaje portal edziecko.pl, imię Maria przez długi czas zastępowano podobnie brzmiącymi - Marianna lub Maryna. Nie wolno było nazywać córki imieniem Marii, bo oznacza ono kobietę ukochaną przez Boga. Uważano, że było przeznaczone dla matki Jezusa i nadanie go komukolwiek innemu byłoby świętokradztwem.

Bluźniercze sięgnięcie po to imię przyniesie nieszczęście dla dziewczynki je noszącej - brzmiała treść zakazu.

W XVIII wieku społeczeństwo przestało się przejmować podobnymi klątwami. W XIX i XX wieku imię Maria stało się jednym z najbardziej popularnych imion kobiecych na świecie. Choć może wydawać się dość staromodne, do ubiegłego roku wciąż znajdowało się w pierwszej dziesiątce na liście ulubionych imion Polaków.

Maria - znaczenie imienia

Kobiety o imieniu Maria uważane są za subtelne i łagodne. Wyróżniają się swoją wrażliwością i chęcią niesienia pomocy. Choć doskonale radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, często bywają zamknięte w sobie. Dla swoich bliskich zrobią jednak wszystko, a rodzina jest najważniejszą wartością w ich życiu.

Imieniny Marii występują w kalendarzu bardzo często. Najczęściej obchodzone są 8 grudnia, 2 lutego, 11 lutego, 25 marca, 30 kwietnia, 3 maja, 13 maja, 29 maja, 27 czerwca, 2 lipca, 16 lipca, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 26 sierpnia, 8 września oraz 12 września.

Zobacz także: Jak zdobyć zodiakalnego Strzelca? Poznaj sposób, by go usidlić!

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?