Zamknij

Te imiona budziły wstyd i zgorszenie 100 lat temu. Dziś są bardzo popularne!

Magdalena Barszczak
15.06.2018 14:19
dziecko
fot. Shutterstock.com

Porady dotyczące imion z początku XX wieku są dla nas zaskakujące!

Moda na imiona dla noworodków cały czas się zmienia. Rodzice inspirowali się już nazwami mebli z Ikei, postaciami z filmów i ulubionymi bohaterami literackimi. Wiele osób wciąż stawia na klasykę i nazywa dzieci po przodkach. Okazuje się jednak, że to co dziś nam się podoba, 100 lat temu budziło zgorszenie!

Zobacz także: Te imiona są najmniej seksowne. Sprawdź, czy jesteś na liście!

Tych imion nie należało nadawać dzieciom 100 lat temu

Portal edziecko.pl dotarł do porad dotyczących imion z początku XX wieku. Pochodzą one z książki pt. "Pani domu", wydanej w 1904 roku. Jej autorem jest Mieczysław Rościszewski, twórca takich poczytnych tytułów jak "Gry i zabawy towarzyskie", "Księga obyczajów towarzyskich" czy "Dobry ton".

Fragment jego publikacji dotyczy imion, które budziły ogromne kontrowersje 100 lat temu. Co ciekawe, dziś są powszechne i lubiane.

W złym tonie było np.:

  • inspirowanie się starożytnością:

A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - np. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie.

  • czerpanie pomysłów od niższych warstw społecznych:

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech.

  • czy nadawanie imion postaci literackich:

Również nie nadaje się już imion bohaterów chłopcom, np. Napoleon, Cezar, Maryusz, Achilles itp., jak pannom imion zbyt ckliwych, np. Klara, Tekla, Modesta - pisał Rościszewski.

Jakie więc imiona można było nadawać noworodkom? Dobrą sławą cieszyły się imiona słowiańskie, np.: Mieczysława, Czesława, Mirosława, Bronisława, Jerzy, Żelisław, Miłosz, Bohdan oraz świętych katolickich - Anna, Cecylia, Helena, Janina, Ida, Jadwiga, Romana, Teodora, Zofia, Adolf, Antoni, Emdund, Julian, Rafał, Roman czy Stefan.

Zobacz także: Nowy trend wśród rodziców. Te imiona inspirowane są nazwami... mebli z Ikei

Zagłosuj

Nadalibyście dziecku imię inspirowane meblami z Ikei?

Liczba głosów:

Autor: Magdalena Barszczak