Zamknij

Św. Łucja - czego jest patronką? Kiedy są imieniny Łucji?

11.03.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 10:28

Według starej legendy św. Łucja w cudowny sposób odzyskała wzrok po tym, jak kazała wyłupić sobie oczy, aby ich urodą nie ściągać na siebie uwagi oprawców. To właśnie dlatego jest uważana za patronkę osób z chorobami oczu. Co jeszcze wiemy o Świętej Łucji?

Święta Łucja to patronka chorób oczu.
fot. Shutterstock

Święta Łucja żyła na Sycylii w IV wieku, w czasach prześladowań chrześcijan. Ona sama została ofiarą prześladowań po tym, jak odtrącony kandydat do jej ręki zemścił się, donosząc władzom, że Łucja jest chrześcijanką. W konsekwencji poniosła męczeńską śmierć. Łucja jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest między innymi patronką Szwecji oraz osób z chorobami oczu. Jej imienniczką jest siostra Łucja, która była świadkiem objawień w Fatimie.

Zobacz także: Nowy wigilijny trend. Sprawdź, jak spędzić święta w duchu lagom

Życiorys św. Łucji - co o nim wiemy? 

Św. Łucja pochodziła z bogatego rodu rzymskiego i wychowała się w Syrakuzach na Sycylii. Kiedy jej matka ciężko zachorowała, Łucja udała się z pielgrzymką do Katanii, na grób św. Agaty, aby prosić o zdrowie dla swojej matki. Wtedy to właśnie miała jej się ukazać sama św. Agata, przepowiadając dziewczynie męczeńską śmierć i mówiąc, że to jej wiara pomogła uzdrowić matkę. 

Po tych wydarzeniach Łucja postanowiła poświęcić się Chrystusowi i złożyła śluby czystości. Swój majątek rozdała potrzebującym. Odrzuciła tym samym młodzieńca z równie szlachetnej rodziny, którego miała poślubić, czym mocno go uraziła. Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan, doniósł on władzom, że Łucja jest chrześcijanką. Dziewczyna została aresztowana i poddawana torturom, ale nie wyrzekła się swojej wiary. 

Legenda głosi, że Łucja z Syrakuz została oddana do domu publicznego, ale oprawcy żadną siłą nie mogli jej skrzywdzić. Miała też zostać palona na stosie, ale ogień nawet jej nie tknął. Kiedy Łucja zobaczyła zachwyt oprawców nad jej pięknymi oczami, kazała je sobie wyłupić, aby nie zwracały niczyjej uwagi. Przeżyła też próbę ścięcia mieczem, a zmarła dopiero w swoim domu po przyjęciu Komunii Świętej - 13 grudnia ok. 304 roku. 

Czego patronką jest św. Łucja? 

Święta Łucja jest patronką Szwecji oraz Toledo, Syrakuz i Sycylii. Patronuje też rolnikom, krawcom, szwaczkom, tkaczom i ociemniałym. Legenda głosi, że po stracie oczu Łucja w cudowny sposób je odzyskała, a wraz z nimi swój wzrok, dlatego jest orędowniczką osób zmagających się z chorobami oczu.

Dzień św. Łucji, czyli początek przygotowań do Świąt 

Dzień świętej Łucji przypada na 13 grudnia. Szczególnym kultem jest otoczona w Szwecji, której patronuje, a jej wspomnienie jest świętem światła. Dzieci idą wtedy w pochodzie, który prowadzi dziewczyna, niosąca na głowie wieniec z zapalonymi świecami. 

Kult świętej Łucji narodził się we Włoszech, a do Szwecji przywędrował z Niemiec. Również górale pamiętają o św. Łucji i od 13 grudnia przepowiadają pogodę na przyszły rok. Każdy z 12 dni pozostałych do świąt przynosi pogodę dla poszczególnych miesięcy roku. Tego dnia tradycyjnie zaczynają się też przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także: Jakie są imiona do bierzmowania? Sprawdź, kto zostanie twoim patronem

Siostra Łucja z Fatimy 

Poza św. Łucją, patronką od chorób oczu, imię Łucja nosiła też portugalska zakonnica, która w wieku 10 lat wraz z dwójką młodszych kuzynów była świadkiem objawień w Fatimie w 1917 roku. Od 13 maja do 13 października 1917 dzieci były świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, która przekazała im trzy Tajemnice fatimskie. Franciszek i Hiacynta Marto zmarli kilka lat po tych wydarzeniach, a Łucja została zakonnicą. 

W 2008 roku, trzy lata po śmierci siostry Łucji, papież Benedykt rozpoczął jej proces beatyfikacyjny, który wciąż jest w toku. Przepowiednie siostry Łucji dotyczą między innymi wybuchu III wojny światowej, podczas której ma być wykorzystana broń jądrowa. 

Znaczenie imienia Łucja 

Co oznacza imię Łucja? 

  1. Kobieta nosząca to imię jest odważna i energiczna. 
  2. Umie poradzić sobie z życiowymi problemami i potrafi pokonywać trudności losu. 
  3. Jest sprytna, dlatego bez problemu umie załatwić nawet trudne sprawy. Posiada też umiejętności dyplomatyczne. 
  4. Ma też dobrą pamięć, dzięki czemu potrafi zapamiętać wiele zasłyszanych informacji 
  5. Chęć bycia zauważoną sprawia, że jej opowieści często są trochę na pokaz. Lubi się wyróżniać również ubiorem, który często jest oryginalny i zwraca uwagę otoczenia. 
  6. Nie lubi okazywać wzruszenia, dlatego często ukrywa emocje pod płaszczykiem ironii i kpin. 
  7. Nie ulega wpływom, dlatego trudno ją do czegoś przekonać. 
  8. W miłości jest wierna, nawet wtedy, gdy nie do końca jest zadowolona ze swojego wyboru. Potrafi odstraszyć swój ideał i związać się z mężczyzną, który od niego odbiega. 

Zobacz także: Drugi dzień Świąt Wielkanocnych - śmigus-dyngus i rodzinny czas

Kiedy są imieniny Łucji? 

Najpopularniejszą datą imienin jest 13 grudnia, czyli Dzień Świętej Łucji. Kobiety o tym imieniu mogą świętować także 19 lutego, 4 i 25 marca, 25 czerwca, 6 i 9 lipca, 16 i 26 września czy 16 listopada.