Zamknij

Solenizant a jubilat. Jaka jest między nimi różnica i jak stosować te określenia?

05.05.2021 18:44
Solenizant a jubilat
fot. Shutterstock

Solenizant a jubilat - jaka jest różnica między tymi określeniami? Takie pytanie bardzo często stawiamy sobie w momentach, kiedy chcemy komuś złożyć życzenia. Sprawdź, kiedy stosujemy te pojęcia i czym różnią się solenizant i jubilat.

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między solenizantem a jubilatem. Takie dylematy towarzyszą nam najczęściej wtedy, kiedy chcemy komuś napisać życzenia imieninowe lub życzenia urodzinowe. I pojawia się problem dotyczący tego, jak nazwać osobę, która świętuje w danym dniu. Czy solenizant oznacza to samo, co jubilat? Czy tych słów można używać zamiennie?

Okazuje się, że rozróżnienie między solenizantem a jubilatem wcale nie jest takie trudne. Poniżej wyjaśniamy, kiedy stosować określenie solenizant, a kiedy jubilat.

Solenizant a jubilat - jaka jest różnica

Solenizant a jubilat - jaka jest między nimi różnica? W dostrzeżeniu jej pomogą nam definicje tych dwóch pojęć zaczerpnięte ze słownika. Wg "Słownika poprawnej polszczyzny" pod redakcją Andrzeja Markowskiego solenizant to osoba obchodząca swoje urodziny albo imieniny. Błędnie występujące znaczenie tego słowa to człowiek świętujący jakąkolwiek rocznicę ważnego wydarzenia ze swojego życia.

Z kolei jubilat oznacza osobę obchodzącą swój jubileusz - czyli np. okrągłe urodziny, 30-lecie pracy w danym miejscu, rocznicę ślubu albo innego ważnego wydarzenia.

Widać więc, że solenizant a jubilat to dwa zupełnie różne pojęcia, które często używane są błędnie. Wiele osób przywykło do tego, żeby solenizantem nazywać osobę, która obchodzi imieniny. Z kolei jubilatem błędnie określa się osobę świętującą urodziny.

Solenizant a jubilat - pochodzenie słów

Solenizant pochodzi od łacińskiego słowa solennis, które oznacza coś uroczystego, ale też dorocznego. Nic więc dziwnego, że solenizantem określa się osobę, która świętuje jakiś konkretny dzień w roku. Może oczywiście celebrować kilka razy - jeśli obchodzi imieniny i urodziny - ale wciąż podczas jednej, jak i drugiej okazji pozostanie solenizantem.

Z kolei jubilat pochodzi od wyrazu jubileusz, a ten ma swoją etymologię w łacińskim iubilum, które oznacza radosny krzyk. Wersja czasownikowa tego słowa to iubilare, czyli radowanie się, weselenie się. Nic więcej dziwnego, że jubilat to osoba świętująca jakieś podniosłe wydarzenie. Kiedyś jubileusz w tym znaczeniu celebrowały całe społeczności.

Zobacz także: Kiedy wypadają imieniny Jerzego? Poznaj daty imienin, pochodzenie tego imienia i przeczytaj, jakie życzenia złożyć mu w tym dniu

Solenizant a jubilat - jak stosować te określenia

Kiedy stosować określenie solenizant, a kiedy jubilat? Warto zanotować sobie, że potoczne użycie tych słów jest błędne. Zarówno wtedy, kiedy obchodzi się imieniny, jak i urodziny, jest się solenizantem. Z kolei jubilatem jest się w momencie świętowania życiowego jubileuszu.

Określenie solenizant będzie dotyczyło zatem osób, które w danym dniu mają imieniny albo nieokrągłe urodziny. Z kolei pojęcie jubilat będzie odnosiło się do ludzi, którzy w danym dniu celebrują jubileusz. Mogą wtedy świętować okrągłe urodziny (takie, które dzielą się przez 5), x lat pracy w danym miejscu czy 10. rocznicę ślubu.

Przykładowo - 7 maja przypadają imieniny Róży. Jeżeli macie w swoim otoczeniu osobę, która świętuje tego dnia, wówczas powinniście nazwać ją solenizantką. Ale tego samego określenia użyjecie wobec niej w dniu jej nieokrągłych urodzin. Jeżeli Róża będzie w tym roku celebrowała 5. rocznicę ślubu z ukochanym mężem, wówczas oboje będą w tym dniu jubilatami.

Warto pamiętać, że jubilatem nie musi być wcale jedna osoba, a cała grupa ludzi. Dobrym przykładem do zobrazowania tego będzie jubileusz istnienia jakiejś kapeli muzycznej. Jeżeli została ona założona w 1971 roku, to w 2021 roku będzie obchodziła 50 jubileusz, a jej członkowie tym samym zostaną w rocznicę tego wydarzenia nazwani jubilatami.

Z kolei Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czyli fundacja założona przez Jerzego Owsiaka, w 2023 roku obchodzi swój 30. jubileusz (powstała w 1993 roku). Osoby, które są z nią od założenia do tego momentu, będą w tym dniu jubilatami.

Jubilatem nie jest osoba, która ma w danym dniu swoje tradycyjne święto. W Dniu Babci babcia nie będzie jubilatką. Tak samo zresztą rzecz ma się z nauczycielami, którzy 14 października obchodzą Dzień Nauczyciela - oni wówczas też nie są jubilatami, tylko osobami obchodzącymi swoje święto.

Solenizantka a jubilatka

Kobieta, która w danym dniu obchodzi imieniny lub urodziny, nazywana jest solenizantką. Z kolei pani świętująca np. 40 urodziny lub 20-lecie pracy w danej firmie, będzie określana mianem jubilatki. Określeń tych jednak nie odnosi się do organizacji, instytucji czy np. nazw krajów, nawet jeśli w danym dniu wypada ważna dla nich rocznica. Te pojęcia zarezerwowane są dla ludzi.

Zobacz także, jacy solenizanci obchodzą: