Zamknij

Oto najmniej popularne imiona nadawane dzieciom w Polsce. Na liście wiele niespodzianek

Martyna Wojciechowska
02.08.2017 16:57

Choć wiele staropolskich imion wróciło do łask, są również takie, które przykryła gruba warstwa kurzu. 

Najrzadsze imiona dla dzieci
fot. Pixabay

W 2016 roku najmodniejszym imieniem dla chłopca było imię Antoni. Zaraz za nim znalazł się Stanisław i Jan. Istnieje jednak wiele innych imion, które odchodzą do lamusa. Czyżby rodzice o nich nie pamiętali? Ciekawe zestawienie stworzył portal Parenting.pl. 

Rzadko można spotkać małego Witolda albo Ryszarda, podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o Haliny czy Iwony. Rodzice starają się dobierać imiona, które wydają im się eleganckie, są związane z tradycją lub wiarą. Często sięgają również po obcobrzmiące nazwy, które są teraz niezwykle modne, na przykład Brian.

Ryszard i Kazimierz

Kilkadziesiąt lat temu na ulicach można było spotkać wielu Ryszardów, dziś jest to rzadkością. Może to dziwić, tym bardziej, jeśli ktoś wierzy w znaczenia imion, a symbolizuje ono pewnego siebie, odważnego i dzielnego mężczyznę. Ryszard pochodzi z kultury germańskiej i dokładnie oznacza "tego, który jest potężny i bogaty". W 2016 roku jedynie 302 rodziców nazwało tak swoje dziecko.

Kazimierz pochodzi z tradycji staropolskiej. Jego pierwsza forma brzmiała Kazimir i była połączeniem słów "kazi" i "mir". Pierwsze z nich oznaczało zniszczenie, a drugie pokój. Imię to było często nadawane w rodzie Piastów i Jagiellonów. W 2016 roku urodziło się 236 Kazimierzów. 

Ludwik i Władysław

I jedno i drugie imię ma sporo wspólnego ze sławą. Ludwik wziął się od francuskiego wyrazu oznaczającego sławę, natomiast Władysław, polskie imię, dawniej zapisywane jako Włodzisław, oznacza "tego, który zawładnął sławą". Pomimo zachęcającego znaczenia obu imion, w 2016 roku urodziło się jedynie 151 Ludwików i 116 Władysławów.

Sławomir i Jarosław

Około 30 lat temu te imiona były u szczytu sławy, obecnie raczej nie cieszą się popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców. Sławomir to mężczyzna otwarty na nowe doznania, niezwykle inteligentny. Jarosław tryska optymizmem, jest zawsze uśmiechnięty. Dodatkowo okazuje się urodzonym zarządcą. W 2016 przyszło na świat 52 Jarków i 60 Sławków. 

Halina i Iwona

Przejdźmy teraz do żeńskich imion. Każdy zna jakąś Iwonę, choć coraz rzadziej w młodym wydaniu. Imię to jest damskim odpowiednikiem męskiego imienia Iwon, pochodzą one z języka niemieckiego. W latach 80. wiele dziewczynek dostawała takie imię, w zeszłym roku jedynie 26.

Od 20 lat można zauważyć spadek popularności imienia Halina. Rodzice przypomnieli sobie o Jadwigach i Mariach, jednak wciąż zdają się nie pamiętać o Halinach. Pochodzące z greki imię oznacza spokój i błogostan, a cieszyć się nim mogło, w 2016 roku, 35 dziewczynek. 

Aneta i Stanisława

Aneta znana jest w Polsce od XIX wieku i pochodzi z języka francuskiego. Najczęściej na ulicach można było spotkać nazwane tak kobiety w latach 70., 80. i 90. Jest to jedna z form imienia Anna. W zeszłym roku urodziły się 64 Anety. 

Stanisława to imię staropolskie, składające się z dwóch członów "stani" i "sława", oznacza oczywiście kobietę, która ma się stać sławna. Choć męski odpowiednik tego imienia jest bardzo popularny, to damska wersja nadal pozostaje niezauważona. W 2016 roku imię to nadano jedynie 25 razy. 

Danuta i Edyta

Na liście stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji imiona te nie plasują się na wysokich pozycjach. W zeszłym roku urodziło się jedynie 74 Danut i 71 Edyt. Podobnie jak inne imiona, również te, mają swoje ukryte znaczenia. Edyta oznacza kobietę "bogatą dzięki walce", Danuta "dziecko darowane przez Boga".  

A wy jak nazwaliście lub nazwiecie swoje dzieci? :-)

giphy-downsized (31)