Zamknij

Najtrudniejsze polskie imiona. Które sprawiają problemy obcokrajowcom?

31.10.2018
Aktualizacja: 12.11.2019 13:55
para obcokrajowców siedząca na trawie
fot. Shutterstock

Można się zdziwić!

Polski język nie należy do najprostszych na świecie, dlatego wśród obcokrajowców często dochodzi do zabawnych wpadek. To, co nam nie sprawia problemu, dla cudzoziemców może być niemożliwe do wymówienia. Choćby polskie imiona. Naprawdę można się zaskoczyć!

Obecność głosek szumiących (sz, ż, cz, dż), ciszących (ś, ź, ć, dź) oraz syczących (s, z, c, dz) sprawia, że w ustach osób z innych krajów język polski brzmi śmiesznie. Jedni przekręcają wyrazy, inni w ogóle nie potrafią ich wymówić.

Które polskie imiona uznawane są najtrudniejsze? Dyskusja na ten temat rozgorzała w serwisie Reddit.

Najtrudniejsze polskie imiona według obcokrajowców

Małgorzata

Nie dość, że w tym imieniu pojawia się głoska "ł", to w połączeniu z "rz" tworzy ona "duet" niemożliwy do wymówienia przez obcokrajowców. Zdrobnienie "Gosja" też nie przechodzi przez gardło.

Jarosław

Oprócz wspomnianego "ł" cudzoziemcom problemy sprawia głoska "j", która przybiera postać "dż". Jarek staje się "Dżarkiem".

Katarzyna

Ten, kto łudzi się, że da się wymówić pełne imię, jest w błędzie. Głoska "rz" jest nie do przeskoczenia. Problem jest też ze zdrobnieniem. Wychodzi najczęściej "Kasja".

Jerzy

Możliwości jest wiele. Często polski Jurek w ustach anglojęzycznej osoby zostaje ochrzczony "Dżerrim" albo "Dżerzim".

Przemysław

To kolejna zmora dla obcokrajowców. Większość nawet nie próbuje wymówić pełnej wersji. Jeden z internautów - dowiadujemy się z Reddita - polskiego kolegę o tym imieniu ochrzcił "Ski".

Elżbieta

O ile zdrobnienie nie sprawia większych problemów, to już imię Elżbieta tak. Nawet nie próbuj przekonywać swojego kolegi z zagranicy do wymówienia pełnej wersji!

Beata

Polska Beata najczęściej zamienia się w... "Bitę". Zbitka "e" i "a" obok siebie to przeszkoda nie do pokonania dla obcokrajowców.

Andrzej

"Rz" to nie jest łatwy orzech do zgryzienia dla cudzoziemców. Lepiej od razu mówić "Andrew".

Krzysztof

Obecność "rz" i "sz" niedaleko siebie to prawdziwa jazda bez trzymanki. Anglojęzyczny przyjaciel dla bezpieczeństwa od razu powinien tytułować polskiego kolegę Christopherem albo, jeszcze lepiej, Chrisem.

Zagłosuj

Które męskie imię podoba ci się najbardziej?

Liczba głosów:

Brakuje ci szaleństwa? Osoby spod tych znaków zodiaku nie pozwolą ci się nudzić!