Zamknij

Imieniny Zygmunta - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zygmunta

13.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:36

Zygmunt swoje imieniny najczęściej obchodzi w maju. Jednak to nie jedyny miesiąc, kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Zygmunt i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Zygmunta - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zygmunta
fot. Shutterstock

Zygmunt może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Zygmunt najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Zygmunt– kiedy obchodzimy?

Zygmunt imieniny obchodzi 1 stycznia, 2 maja, 12 czerwca i 17 września Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zygmunta jest 2 maja. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Zenonowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Zenona

Imieniny Zbigniewa

Imieniny Zdzisława

Zygmunt – znaczenie i pochodzenie imienia

Zygmunt to imię męskie, które pochodzi z języka germańskiego. Powstało z dwóch słów: „sigu”, które oznacza „zwycięstwo” oraz „munt”, tłumaczony jako „opieka”, „ochrona”. Imię Zygmunt oznacza człowieka, który zapewnia zwycięstwo i opiekę lub tego, którego opieka zapewnia zwycięstwo. W Polsce nosili to imię królowie z rodu Jagiellonów i Wazów. W obecnej formie Zygmunt imię utrwaliło się w języku polskim pod koniec XIV wieku. W średniowieczu znane też było jako Zygmont/Żygmont.

Jaki jest Zygmunt? Charakterystyka osób o imieniu Zygmunt

Mężczyźni noszący imię Zygmunt są osobami bardzo przebojowymi i odważnymi. Zygmunt nie boi się podejmować odważnych decyzji, a także nie boi się ich konsekwencji. Krąży przez życie na własne sposoby, jest elastyczny i nie trzyma się żadnych ram. Często zaskakuję i jest wulkanem energii. To typ marzyciela, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

Zygmunt bardzo często spędza swój czas w gronie najbliższych przyjaciół, lubi spontaniczne wycieczki i imprezy, w których często bierze udział. Jego przyjaciele wiedzą, że mimo iż jest marzycielem, można na niego liczyć, zawsze jest słownym i lojalnym przyjacielem. Zygmunt jest wesoły i towarzyski, za co jest bardzo lubiany w towarzystwie, jednak lepiej nie wchodzić mu w zdanie, jest bardzo uparty i nie przyznaję się do błędu.

W pracy Zygmunt bywa lekkoduchem, często czas nie ma dla niego znaczenia, dlatego bywa spóźniony. Zygmunt jednak nie boi się trudności i poważnych, biznesowych decyzji. Ma żyłkę do ludzi, interesów oraz inwestycji, pieniądze go lubią, potrafi się niemi również dzielić. Świetnie sprawdzi się jako biznesmen.

W relacjach damsko – męskich mężczyźni noszący to imię lubią rozmawiać i flirtować z kobietami, jednak szukają partnerki na całe życie. Zygmunt lubi kobiety zaradne i wygadane, sam jest bardzo temperamentnym, lojalnym i czułym partnerem. Będzie zarówno dobrym mężem, jak i ojcem.

Patroni Zygmunta

Patronem mężczyzn noszących imię Zygmunt jest św. Zygmunt, król Burgundii i męczennik. Zygmunt udał się do klasztoru w charakterze mnicha, aby odbyć pokutę za śmierć własnego syna. W klasztorze prowadził surowe życie. Burgundia w której przebywał została zaatakowana przez króla Teodoryka, św. Zygmunt przegrał wojnę i musiał opuścić kraj wraz z rodziną. W czasie ucieczki król Franków – Klodomir uprowadził św. Zygmunta wraz z rodziną do Orleanu i utopił wszystkich w studni. Ciało Zygmunta przeniesiono do kościoła opactwa św. Maurycego. Św. Zygmunt jest uważany za patrona miasta Płocka i tam posiada swoją kaplice.
Znani imiennicy:

 • Zygmunt Krasiński - jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu.
 • Zygmunt Freud – psychiatra
 • Zygmunt Padlewski - generał powstania styczniowego
 • Zygmunt Bauman -  polski socjolog, filozof, eseista
 • Zygmunt Hertz – współzałożyciel i pracownik Instytutu Literackiego, paryskiej "Kultury"
 • Zygmunt Janiszewski – polski matematyk
 • Zygmunt Noskowski – polski kompozytor, dyrygent i pedagog

Zygmunt - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Zygmunt? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Zygmunt to: Muniek, Munta, Muntek, Muntuś, Zigi, Zizi, Zyga, Zygi, Zygmuncik, Zygmuntek, Zygmuntuś, Zygmuś, Zygula, Zygulek, Zyguś, Zyziek, Zyzio, Zyś.

Zygmunt - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Zygmunt posiada również odpowiedniki imienia w innych językach, należą do nich:

 • angielski – Sigmund
 • czeski – Sigmund, Sigismund
 • francuski – Sigismond
 • hiszpański – Segismundo
 • łaciński – Sigismundus
 • niemiecki – Siegmund, Sigismund, Sigmund
 • rosyjski – Zigmund, Sigizmund
 • słowacki – Zigmund, Žigmund, Žigumend
 • włoski – Sigismondo, Gismondo

Życzenia imieninowe dla Zygmunta

Zygmunt imieniny obchodzi 1 stycznia, 2 maja, 12 czerwca i 17 września Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zygmunta jest 2 maja.Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Zygmunt ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***