Zamknij

Imieniny Zenona - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zenona

13.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:36

Zenon swoje imieniny najczęściej obchodzi w lipcu. Jednak to nie jest jedyny miesiąc, kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Zenon i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Zenona - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zenona
fot. Shutterstock

Zenon może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Zenon najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Zenona – kiedy obchodzimy?

Zenon imieniny obchodzi 14 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia, 22 grudnia i 26 grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zenona jest 9 lipca. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Zenonowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Zdzisława

Imieniny Zbigniewa

Zenon – znaczenie i pochodzenie imienia

Zenon to imię męskie, które pochodzi z języka greckiego. Powstało jako skrócona forma od długich oraz skomplikowanych imion greckich, typu: Zenodoros, Zenodotos, oznaczających "dar Zeusa".W mitologii greckiej Zeus jest najpotężniejszym ze wszystkich bogów. W starożytności imię to stało się sławne dzięki Zenonowi z Elei - filozof, który dowodził, że szybkonogi Achilles nigdy nie doścignie żółwia, bo gdy przybiegnie na miejsce, gdzie był poprzednio żółw, to żółw będzie już trochę dalej. Do Polski imię to dotarło za pośrednictwem łaciny na początku XIV w.

Jaki jest Zenon? Charakterystyka osób o imieniu Zenon

Mężczyźni o tym imieniu są bardzo spokojni i opanowani. Liczą się ze zdaniem drugiej osoby i zawsze zachowują się kulturalnie. Zenon kieruję się w życiu szczerością i uczciwością. Potrzebuje sporo czasu, aby móc zaufać drugiej osobie.

Zenon ma duże poczucie humoru i jest lojalnym przyjacielem. Potrafi zachować się w każdej sytuacji i jest osobą bardzo szczerą. Od spontanicznych imprez i podróży woli spędzać czas w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Mimo, że zawieranie nowych znajomości idzie mu z trudem, szybko przywiązuję się do ludzi, jednak potrzebuje czasu, aby móc się przed nimi otworzyć.

W pracy Zenon jest bardzo oddanym i kreatywnym pracownikiem. Zawsze jest na czas, do powierzonych mu zadań podchodzi z powagą i precyzją. Cechuje go inteligencja. Nie należy do gaduł i nie przepada za publicznymi wystąpieniami. Najlepiej czuję się wykonując swoją pracę w ciszy i spokoju. Chętnie pomaga innych i lubi robić to bezinteresownie. Świetnie sprawdzi się jako artysta, ze względu na swoje uduchowienie oraz filozof.

W relacjach damsko – męskich Zenon jest bardzo uczuciowym mężczyzną, szuka partnerki na całe życie. Lubi kobiety, które kierują się dobrym sercem i są lojalne wobec swoich partnerów. Zenon świetnie sprawdzi się również w roli kochającego ojca.

Patroni Zenona

Mężczyźni noszący imię Zenon mają zapisanego w księgach patrona, jest nim Zenon z Werony. Żył on w IV wieku, pochodził z Cezarei Mauretańskiej w Afryce. Zapisał się w historii kościoła jako wybitny kaznodzieja, pisarz kościelny i bojownik w walce z herezjami. Potwierdzona jest jego działalności jako biskupa w Wronie – mianowano go na to stanowisko około 362 roku. Jest czczony jako patron niemowląt. Wspomina się go jako opiekuna Werony oraz wędkarzy.
Znani imiennicy:

 • Zenon Jaskuła – polski kolarz szosowy
 • Zenon Konopka – kanadyjski hokeista zawodowy polskiego pochodzenia
 • Zenon Kosidowski – polski pisarz, eseista, poeta
 • Zenon Laskowik – polski satyryk, aktor, artysta kabaretowy
 • Zenon Licznerski – polski lekkoatleta – sprinter
 • Zenon Martyniuk – polski muzyk i piosenkarz związany z gatunkiem disco polo
 • Zenon Plech – polski żużlowiec

Zenon - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Zenon? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Zenon to: Zen, Zencio, Zenek, Zeniek, Zenio, Zenko, Zenobiusz, Zenonek, Zenorro, Zenul, Zenunia, Zenur, Zenusiek, ZenuśBiuszek, Biuszko, Zebiuszek, Zebiuś, Zenek, Zenko, Zenobek, Zenobiuszek, Zenulek, Zenuś

Zenon - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Zenon posiada również odpowiedniki imienia w innych językach, należą do nich:

 • białoruski – Zjanon
 • czeski – Zeno
 • fiński – Seno
 • hiszpański – Zenon
 • litewski – Zenonas
 • łaciński – Zeno
 • niemiecki – Zenon
 • rosyjski – Zenon, Zinon
 • rumuński – Zinon
 • szwedzki – Zenon
 • ukraiński – Zinon
 • węgierski – Zénô
 • włoski – Zenone

Życzenia imieninowe dla Zenona

Zenon imieniny obchodzi 14 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia i 22 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zenona jest 9 lipca. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Zenon ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***