Zamknij

Imieniny Zdzisława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zdzisława

12.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:37

Zdzisław swoje urodziny najczęściej świętuje w styczniu. Jednak to nie jedyny miesiąc kiedy może je obchodzi. Poznaj ciekawostki o imieniu Zdzisław oraz cechy osób, które je noszą.

Imieniny Zdzisława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zdzisława
fot. Shutterstock

Zdzisław może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Zdzisław najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Zdzisława – kiedy obchodzimy?

Zdzisław imieniny obchodzi 29 stycznia, 28 listopada i 16 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zdzisława jest 29 stycznia. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Zdzisławowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Zbigniewa

Imieniny Zenona

Zdzisław – znaczenie i pochodzenie imienia

Zdzisław to męskie imię pochodzenia słowiańskiego, które składa się z dwóch członów: "zdzie" i "sław". „Zdzie" znaczyło: "tutaj". Imię Zdzisław oznaczało więc "bądź sławny tutaj" albo "bądź sławny z tego powodu, że zostałeś tutaj". Jest to imię staropolskie, pierwsze zapiski na temat tego imienia pochodzą z 1198 roku. W Polsce oficjalnie znane od XXI wieku. Szczyt popularności tego imienia przypadł na wiek XIX. Staropolskie zdrobnienia imienia Zdzisław to: Zdziech, Zdziesz, Zdzieszko.

Jaki jest Zdzisław? Charakterystyka osób o imieniu Zdzisław

Mężczyźni o imieniu Zdzisław cechują się wysoką kulturą osobistą oraz pracowitością. Zdzisław jest bardzo rodzinny i głównie to najbliższym poświęca swój czas. Chętnie czyta książki i rozwija swoje umiejętności. Ma w sobie ogromne zasoby energii, nie lubi bezczynności i monotonii w swoim życiu.

Zdzisław ma wokół siebie wielu zaufanych przyjaciół, którzy chętnie proszą go o radę, wiedzą, że na Zdzisława zawsze można liczyć. Mężczyźni o tym imieniu niechętnie obarczają inne osoby swoimi problemami, wolą rozwiązywać je sami. Zdzisław jest obdarzony dużym poczuciem humory, dzięki czemu szybko zyskuję sympatię innych osób.

W pracy Zdzisław jest ciężkim zawodnikiem, niełatwo z nim współpracować, ma dużo energii i jest kreatywny, lubi rządzić i stawiać na swoim. Nie boi podejmować się ryzykownych decyzji i liczy się z ewentualnymi konsekwencjami. Ma swoje żelazne zasady, nie lubi spóźnialstwa i nieszczerości. Marzy o wielkim sukcesie, jednak nie ma dużej siły przebicia. Zdzisław stara się wykazać jako człowiek godny zaufania. Zależy mu na dobrej opinii przełożonych i współpracowników. Zdzisław to mężczyzna praktyczny, który wytrwale dąży do wyznaczonych celów i potrafi zrealizować najśmielsze plany, ale nie poświęci życia pracy zawodowej.

W relacjach damsko – męskich Zdzisław jest romantykiem, zdecydowanie woli długotrwałe związki od przelotnych romansów. Dla rodziny jest w stanie poświęcić praktycznie wszystko. Szuka partnerki z którą będzie mógł ją stworzyć, wspaniale sprawdzi się również jako kochający ojciec.

Patroni Zdzisława

Mężczyźni noszący imię Zdzisław w tradycji chrześcijańskiej nie posiadają błogosławionego patrona o tym imieniu. Męskie imię Zdzisław to jedno z najstarszych polskich imion. W polskiej tradycji kojarzy się przede wszystkim z Zdzisławem Beksińskim wybitnym malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem.
Znani imiennicy:
Zdzisław Ambroziak – polski siatkarz i dziennikarz sportowy

 • Zdzisław Antoni Jeziorański – żołnierz AK, dziennikarz, polityk
 • Zdzisław Kotla – polski żeglarz, olimpijczyk
 • Zdzisław Kozień – polski aktor teatralny i filmowy
 • Zdzisław Kręcina – polski działacz piłkarski
 • Zdzisław Lachur – polski malarz i grafik
 • Zdzisław Maklakiewicz – polski aktor
 • Zdzisław Pietrasik – krytyk filmowy i teatralny, publicysta
 • Zdzisław Wardejn – polski aktor teatralny i filmowy

Zdzisław - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Zdzisław? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Zdzisław to: Dzidek, Dzidzio, Dzidziu, Dzidziuś, Dziniu, Zdzich, Zdzicho, Zdzichu, Zdzinek, Zdzisiek, Zdzisio, Zdziś

Zdzisław - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Zdzisław posiada również odpowiedniki imienia w innych językach, należą do nich:

 • białoruski – Zdzislaů
 • czeski – Zdzislav, Zdeslav, Zdik, Zdeněk
 • francuski – Zdzislas
 • litewski – Sděslav, Sdislav
 • łaciński – Zdislaus
 • łużycki – Dźislaw
 • niemiecki – Zdislav
 • serbochorwacki – Zdeslav
 • słowacki – Zdislav, Zdenko, Zdeno

Życzenia imieninowe dla Zdzisław

Zdzisław imieniny obchodzi 29 stycznia, 28 listopada i 16 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zdzisława jest 29 stycznia. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Zdzisław ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***