Zamknij

Imieniny Zbigniewa - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zbigniewa

11.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:37

Zbigniew swoje imieniny najczęściej świętuje w lutym. Jednak to nie jedyny miesiąc, kiedy może je obchodzić. Poznaj ciekawostki o imieniu Zbigniew i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Zbigniewa - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Zbigniewa
fot. Shutterstock

Zbigniew może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Zbigniew najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Zbigniewa – kiedy obchodzimy?

Zbigniew imieniny obchodzi 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia, 10 października i 10 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zbigniewa jest 17 lutego. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Zbigniewowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Zdzisława

Imieniny Zenona

Zbigniew – znaczenie i pochodzenie imienia

Zbigniew to imię męskie, jedno z najstarszych polskich imion, o którym zapiski w księgach są już z 1097 roku. Pochodzi z języka słowiańskiego i powstało ze złożenia dwóch członów: „zby”, czyli „zdobywać”, „pozbywać się” oraz od słowa „gniew”. Mogło oznaczać „tego, który się zbył (pozbył) gniewu”. Właściwie powinno ono brzmieć Zbygniew, a Zbigniew to wynik zniekształcenia, które nastąpiło przy odczycie imion słowiańskich przez pierwszych badaczy. Dzisiejsza forma Zbigniew powstała w wieku XVI. W wieku XVIII imię wyszło z użycia, ale wróciło w XIX wieku.

Jaki jest Zbigniew? Charakterystyka osób o imieniu Zbigniew

Mężczyźni o tym imieniu cechują się dużą cierpliwością i empatią w stosunku do innych osób. Zbigniew jest wytrwały i męski, często przybiera rolę lidera. Rodzina to dla niego największa wartość, którą należy pielęgnować. W życiu kieruje się żelaznymi zasadami, takimi jak honor, czy szczerość.
Zbigniew od spontanicznych imprez woli spokojne, samotne wieczory z książką w ręku. Najlepiej czuje się w rodzinnym gronie, spędzając czas z najbliższymi. Szybko skreśla ludzi, jeśli poczuje w kimś nieszczere intencje. Zbigniew jeśli ma przyjaciół, jest z nimi związany bardzo szczerą i lojalną przyjaźnią, obie strony mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji.

W pracy Zbigniew sprawdzi się w roli lidera, idealną pracę dla siebie znajdzie w biznesie, czy marketingu. Mężczyźni o tym imieniu nie boją się odważnych i daleko idących decyzji, są pewni siebie i dobrze znoszą każdą porażkę, z której wyciągają lekcje. Zbyszek sprawdzi się również w polityce. W pracy wyróżnia się sumiennością i odpowiedzialnością. Ceniony jest za trafne rady oraz dobre podejście do współpracowników.

W relacjach damsko – męskich Zbigniew to uczuciowy mężczyzna, poszukuje kobiety o dobrym sercu, która razem z nim stworzy kochającą się rodzinę. Nie angażuję się w krótkotrwałe związki. Aktywnie uczestniczy w życiu rodziny, świetnie sprawdzi się również jako kochający ojciec.

Patroni Zbigniewa

Mężczyźni noszący imię Zbigniew w tradycji chrześcijańskiej nie posiadają błogosławionego patrona o tym imieniu. Męskie imię Zbigniew to jedno z najstarszych polskich imion. W polskiej tradycji kojarzy się przede wszystkim z bohaterem „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. W dokumentach imię to pojawiło się już w XII wieku w formie: Zbyszko bądź Zbygniew.
Do znanych imienników należą:

Zbigniew Zamachowski – aktor
Zbigniew Boniek – piłkarz i trener
Zbigniew Cybulski (1927-1967) – aktor
Zbigniew Herbert – poeta
Zbigniew Wodecki – piosenkarz, instrumentalista i kompozytor

Zbigniew - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Zbigniew? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Zbigniew to: Zbig, Zbigi, Zbigniewa, Zbigniewik, Zbigu, Zbiniu, Zbych, Zbycho, Zbychu, Zbychula, Zbychulec, Zbychy, Zbyczek, Zbyjdo, Zbylu, Zbynek, Zbynieczek, Zbyniek, Zbynio, Zbyniu, Zbysiaczek, Zbysio, Zbysiol, Zbysiu, Zbysiątko, Zbyszard, Zbyszek, Zbyszelak, Zbyszelek, Zbyszko, Zbyszątko, Zbysław, Zbyś, Zbyń, Zdeniu, Ziba, Zibi, Zibiak, Zibiątko, Zibo, Zibuś, Ziggi, Zybek, Zygfryd.

Zbigniew - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Zbigniew posiada również odpowiedniki imienia w innych językach, należą do nich:

  • białoruski – Zbignèû
  • bułgarski – Zbignev
  • czeski – Sbygneus, Sbigneus, Zbyhněv, Zbyněk, Zbyšek
  • litewski – Zbignevas
  • łaciński – Sbygneus, Sbigneus
  • rumuński – Sbigneu
  • serbochorwacki – Zbignev
  • słowacki – Zbignev

Życzenia imieninowe dla Zbigniewa

Zbigniew imieniny obchodzi 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia, 10 października i 10 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zbigniewa jest 17 lutego. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Zbigniew ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***