Zamknij

Imieniny Weroniki – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Weroniki

05.06.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 10:30

Imieniny Weroniki wypadają aż sześć razy w roku. Najpopularniejszą datą imienin Weroniki jest jednak Przeczytaj życzenia imieninowe dla Weroniki, dowiedz się, skąd pochodzi to imię i sprawdź, jaką osobą jest kobieta, która je nosi.

Imieniny Weroniki
fot. Shutterstock

Poznaj daty imienin Weroniki i przeczytaj najpiękniejsze życzenia imieninowe. Dowiedz się, co oznacza imię Weronika, skąd pochodzi i jakimi cechami charakteryzuje się kobieta, która je nosi.

Imieniny Weroniki – kiedy obchodzimy?

Imieniny Weroniki możemy świętować aż sześć razy w roku: 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 21 maja, 9 lipca, 12 lipca. Najpopularniejszą datą imienin Weroniki jest 4 lutego. Koniecznie zapamiętaj tę datę, jeśli znasz kogoś, kto nosi to imię. Nie zapomnij złożyć solenizantce życzeń. Jeśli nie masz na nie pomysłu, zainspiruj się naszymi propozycjami rymowanych i wesołych życzeń imieninowych, które znajdziesz w tym artykule.   

Znaczenie i pochodzenie imienia Weronika

Imię Weronika ma pochodzenie greckie lub bizantyjskie. Pochodzi od słów (nieść) i nike (zwycięstwo). Tradycja chrześcijańska wywodzi je także od określenia iere eikon (święte oblicze), co jest nawiązaniem do biblijnego przekazu o tzw. chuście świętej Weroniki, na której znajdowało się dobicie twarzy Chrystusa.

Charakterystyka osób o imieniu Weronika

Weronika jest osobą, która sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie, jednak wiele czasu zajmuje poznanie jej prawdziwej osobowości. Na początku znajomości bywa skryta i małomówna. Niechętnie opowiada o sobie – woli słuchać i dopiero wtedy podejmuje decyzję, czy otworzyć przed kimś swoje serce. Gdy jednak już to zrobi, staje się lojalną i serdeczną przyjaciółką, a także wierną partnerką.

W związku Weronika musi grać pierwsze skrzypce i oczekuje, że to partner jej się podporządkuje. Mężczyzna, z którym Weronika chciałaby spędzić życie, musi być więc nieco uległy i nie mieć problemu z tym, że to kobieta rządzi w związku. Mimo że nie brzmi to zachęcająco, to jednak Weronika nie może narzekać na brak powodzenia u płci przeciwnej.

Kobieta o imieniu Weronika jest też bardzo uparta. Czasem bywa to zaletą, bo pozwala jej dążyć wytrwale do celu, częściej jednak staje się wadą. Weronika bowiem często obstaje przy swoim, nawet wtedy gdy nie ma racji. Nie umie ustąpić, nie toleruje kompromisów i zawsze chce stawiać na swoim, co często jest powodem konfliktów ze znajomymi czy bliskimi.

Z natury Weronika jest raczej domatorką. Od imprez woli wieczór spędzony na kanapie przed telewizorem. Nie jest jednak typem samotnika – lubi otaczać się ludźmi i dba o swoje przyjaźnie.

Zawodowo Weronika sprawdzi się na stanowiskach, które nie wymagają dużego kontaktu z innymi ludźmi, za to wymagana jest na nich precyzja i dokładność, np. księgowa czy analityk finansowy.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Weroniki

Patronką kobiet o imieniu Weronika może być:

 • święta Weronika z Jerozolimy - matrona z Jerozolimy, która podała chustę do otarcia twarzy niosącemu krzyż Chrystusowi. Według przekazów na chuście miał odbić się wizerunek Jezusa.
 • święta Weronika Giuliani, która urodziła się pod koniec 1660 roku w bogatej włoskiej rodzinie. Rodzice Weroniki dbali nie tylko o dobrobyt materialny swoich dzieci, lecz także o ich dobre wykształcenie oraz rozwój duchowy. Sami byli bardzo wierzący i duchu wartości chrześcijańskich wychowywali swoich siedmioro dzieci. Gdy Weronika miała 5 lat, zmarła jej mama, co było dla całej rodziny ogromnym ciosem. Dziewczyna swoje cierpienie powierzyła Bogu i stała się jeszcze bardziej pobożną osobą. W wieku 17 lat Weronika postanowiła wstąpić do zakonu kapucynek, a rok później złożyła śluby zakonne. W klasztorze spędziła całe życie i przeszła tam wszystkie szczeble zakonnej hierarchii – od najniższych do siostry przełożonej. Każde zadanie wykonywała jednak z taką samą dokładnością i oddaniem.W wieku 34 lat Weronika miała wizję swoich duchowych zaręczyn z Jezusem, a trzy lata później została naznaczona stygmatami – jej dłonie krwawiły w tych samych miejscach, w których przebito gwoździami dłonie Jezusa podczas ukrzyżowania. Po kolejnych trzech latach wskutek modlitwy Weroniki krwawienia ustały, jednak ból towarzyszył jej do końca życia. Przez całe życie spisywała dziennik, który ostatecznie liczył 22 tysiące stron. Zmarła w 1727 roku, a Jej kanonizacji dokonał papież Grzegorz XVI w 1839 roku.

Weronika – odpowiedniki imienia w innych językach

Imienia Weronika jest bardzo popularne nie tylko w Polsce, dlatego jego odpowiedniki znajdziemy w wielu językach. Najpopularniejsze z nich to:

 • angielski – Veronica, Berenike
 • białoruski – Véranika
 • bułgarski – Veronika
 • czeski – Veronika
 • duński – Veronika
 • fiński – Veronika
 • francuski – Véronique, Bérénice
 • grecki – Verenike, Veronike
 • hiszpański – Veronica
 • holenderski – Veronica, Veroni
 • litewski – Veré
 • łaciński – Veronica, Berenice
 • macedoński – Вероника (Veronika)
 • niemiecki – Veronika, Berenike
 • norweski – Veronica
 • rosyjski – Вероника (Veronika)
 • rumuński – Firina
 • ukraiński – Вероніка (Veronika)
 • węgierski – Veronika
 • włoski – Veronica

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Weronika

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Weronika to: Niczka, Nika, Nikita, Nikoś, Nikula, Nikusia, Nikuś, Nila, Nisia, Niszka, Niteczka, Nitka, Wer, Wera, Weraczka, Weras, Weraska, Wercia, Werciaq, Wercik, Wercioch, Werciszka, Wercius, Werciuś, Werciś, Weriś, Werka, Werkson, Werksonek, Werkuś, Wernix, Wernon, Wero, Werona, Weroncia, Weroni, Weronia, Weronicz, Weronicze, Weroniczka, Weronik, Weronisia, Weroniszka, Weroniulek, Weroniś, Weronka, Weronunia, Weros, Werosia, Werr, Werson, Weruch, Werucha, Weruchna, Weruczek, Weruk, Werulka, Werunia, Werus, Werusek, Werusia, Werusiak, Weruś.

Życzenia imieninowe dla Weroniki

W Polsce imię Weronika jest nadawane dziewczynkom bardzo często, dlatego niewykluczone, że w gronie swoich znajomych czy rodziny masz kogoś o tym imieniu., jeśli tak jest, koniecznie zapamiętaj datę imienin Weroniki i pamiętaj, by złożyć jej życzenia. Oto kilka propozycji wierszowanych życzeń imieninowych. Wyślij je solenizantce w dniu jej święta, a z pewnością sprawisz jej radość.

 

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

 

***

Jak marzeń tysiące,

Jak kwiatów tysiące,

Jak motyli tysiące

Tak ja Ci składam życzenia gorące!

 

***

Twoje imię w kalendarzu,

To jest Twój szczęśliwy dzień,

Poczta kwiatów w korytarzu,

Już za chwilę spotka Cię!

Życzeń pęki weź do serca,

I uśmiechaj często się...

Smutków niech Ci nikt nie wkręca,

Dziś są imieniny Twe!

 

Zobacz także, kiedy wypadają: