Zamknij

Imieniny Wandy - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Wandy

10.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:42

Wanda swoje imieniny najczęściej obchodzi w styczniu. Jednak to nie jedyny miesiąc, kiedy może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Wanda, oraz cechy osób, które je noszą.

Imieniny Wandy - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Wandy
fot. Shutterstock

Wanda może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Wanda najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Wandy – kiedy obchodzimy?

Wanda imieniny obchodzi 26 stycznia, 23 czerwca Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wandy jest 26 stycznia. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Wandzie w dzień jej imienin specjalne życzenia.

Wanda – znaczenie i pochodzenie imienia

Wanda to imię damskie, niektóre źródła wskazują na jego starosłowiańskie korzenie, inne na germańskie. Najprawdopodobniej wymyślone zostało przez Wincentego Kadłubka – kronikarza i biskupa krakowskiego, żyjącego na przełomie XII i XIII. Imię to jest związane z jedną z najsławniejszych polskich legend o córce Kraka, która „nie chciała Niemca”. Imię damskie Wanda, mimo że wydaję się całkowicie polskie, przypomina nazwę plemienia Wandalów, które w starożytności mieszkało nad Wisłą. Jednak zawsze kojarzyć się będzie z wodą, Krakowem, poświęceniem i ofiarą, jednak zyskało również popularność poza granicami Polski np. we Francji i Niemczech. W Ameryce spotyka się też to imię pisane przez "v". Przez pierwsze stulecia imienia, używano go także w formie Węda. Dużą popularność Wanda zyskała w XIX wieku. Święta o tym imieniu nie widnieje w wykazach hagiograficznych.

Jaka jest Wanda? Charakterystyka osób o imieniu Wanda

Kobiety noszące imię Wanda cechują się delikatnością i dużą empatią w stosunku do innych osób. Wanda chętnie pomaga i udziela się charytatywnie. Szybko nawiązuje kontakty i posiada wielu znajomych. Jest życzliwa i dobrą osobą.

Wanda przejmuję się losem innych, jest doskonałą powierniczką ludzkich trosk i problemów. Jej przyjaciele wiedzą, że mogą na nią liczyć o każdej porze dnia i nocy. Kobiety o tym imieniu cechuję duża wrażliwość, są lojalnymi i oddymi przyjaciółkami, które chętnie spędzają swój wolny czas w gronie najbliższych znajomych. Jest bardzo wesoła, szybko przywiązuje się do ludzi i nie lubi samotności. Potrafią zapomnieć o własnych potrzebach i służyć innym, z reguły nie obarcza swoich przyjaciół własnymi problemami, ale chętnie stara się rozwiązać ich.
Wanda lubi uczyć się nowych rzeczy, w pracy jest kreatywna i chętnie pracuje w zespole. Należy do osób spostrzegawczych, jest świadoma i świetnie radzi sobie z napotkanymi problemami, czy też stresem. Potrafi podejmować odważne decyzje i wypowiadać się na forum. Jeśli chodzi o zawody, świetnie sprawdzi się jako nauczycielka, czy przedszkolanka, lubi prace z dziećmi. Będzie również dobrą pielęgniarką.

W relacjach damsko – męskich Wanda to romantyczna duża, od przelotnych romansów woli długoterminowe związki. Czeka na księcia z bajki, twierdzi, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz w życiu. Jest pełna wrażliwości i lojalności, której oczekuję od swojego partnera. Wspaniale sprawdzi się jako kochająca matka. Rodzina jest dla niej najwyższą wartością, a dobro dzieci stawia ponad swoim.

Patroni Wandy

Oficjalnie kobiety noszące imię Wanda nie posiadają swojego patrona, jednak w średniowiecznych polskich księgach imię pojawiały się kobiety o tym imieniu, do najsławniejszych należą:

 • Wanda Chotomska (1929–2017) – pisarka,
 • Wanda Rutkiewicz (1943–1992) – himalaistka,
 • Służebnica Boża Wanda Malczewska (1822-1896) – mistyczka,
 • Wanda Półtawska (ur. 1921) – doktor nauk medycznych.

Wanda - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Wanda? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Wanda :  Wand, Wandal, Wandalena, Wandalka, Wandeczka, Wandeńka, Wandita, Wandix, Wandka, Wandula, Wandulka, Wandunia, Wandusia, Wanduszka, Wandzia, Wandziata, Wandzik, Wandziol, Wandzior, Wandzisław, Wandziulka, Wandziunia, Wandziusia, Wandziuszka, Wandzix, Wańdźka, Wen.

Wanda - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Wanda ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi: 

 • angielski – Wanda
 • czeski – Vanda
 • francuski – Wanda, Vanda
 • hiszpański – Vanda
 • łaciński – Wanda, Vanda
 • niemiecki – Wanda
 • portugalski – Vanda
 • rosyjski – Wanda
 • słowacki – Vanda
 • ukraiński – Vanda

Życzenia imieninowe dla Wandy

Wanda imieniny obchodzi 26 stycznia, 23 czerwca Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wandy jest 26 stycznia. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Wandy ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochana, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***