Zamknij

Imieniny Waldemara - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Waldemara

08.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:43

Waldemar najczęściej swoje imieniny obchodzi w grudniu. Jednak to nie jedyna data kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Waldemar i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Waldemara - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Waldemara
fot. Shutterstock

Waldemar może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Waldemar najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Waldemara – kiedy obchodzimy?

Waldemar imieniny obchodzi 5 maja i 11 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Waldemara jest 11 grudnia. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Waldemarowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Wacława

Waldemar – znaczenie i pochodzenie imienia

Waldemar to imię męskie, które wywodzi się z języka germańskiego, powstało z słów „waltan”, czyli „panować” oraz „mari”, czyli sławny. Oznacza sławnego władcę lub tego, który zyskał sławę przez swe panowanie. Druga teza mówi, że, że imię jest zgermanizowaną formą słowiańskiego Vladimir-a utworzonego z członów „vladi” oraz „mir” oznaczających kolejno: władzę oraz pokój. W Polsce imię Waldemar pojawiło się już w średniowieczu, największą sławę zyskało dzięki Helenie Mniszkówny, która nazwała męskiego bohatera swojej powieści „Trędowata” Waldemar.

Jaki jest Waldemar? Charakterystyka osób o imieniu Waldemar

Mężczyźni o imieniu Waldemar cechują się asertywnością i serdecznością. Waldemar jest bardzo zdystansowanym i porządnym mężczyzną. Obietnica, którą składa to dla niego świętość. Nie boi się ryzyka i bierze odpowiedzialność za swoje decyzje. Jest człowiekiem bardzo tajemniczym, trudno domyślić się co mu w głowie siedzi. Nigdy nie rzuca słów na wiatr, jest empatyczny i życzliwy. Jego pasją jest sport, uwielbia go uprawiać i oglądać. Znakomicie orientuję się we wszystkich rozgrywkach.
Waldemar nie przepada za spontanicznymi podróżami, czy wyjściem na imprezę, wolny czas spędza w gronie najbliższych, na których zawsze może polegać. Jest lojalnym przyjacielem i nie ma dla niego problemu nie do pokonania. Woli pomagać innym, niż prosić o pomoc, wszystko chce robić samodzielnie.

W pacy Waldemar jest zaradny i kreatywny. Nie boi się podejmować odważnych decyzji, które wiążą się z ewentualnymi konsekwencjami. Lubi imponować zarówno współpracownikom jak i przełożonemu. Świetnie sprawdzi się zarówno jako pracownik, jak i przełożony. Waldemar świetnie sprawdzi się w zawodzie konferansjera, kierowcy, mechanika czy handlowca. Powinien unikać monotonnej pracy biurowej.

W relacjach damsko – męskich Waldemar robi bardzo dobre wrażenie na kobietach, jest zadbanym i przystojnym mężczyznom, który cieszy się sporym powodzeniem. Nie wykorzystuje jednak swoich atutów i czeka na kobietę z którą stworzy szczęśliwy związek, poszukuje partnerki, z którą mógłby spędzić resztę życia. Dla swojej wybranki będzie oparciem i lojalnym partnerem. Świetnie sprawdzi się również w roli kochającego ojca.

Patroni Waldemara

Oficjalnie mężczyźni noszący imię Waldemar nie posiadają swojego patrona, jednak w średniowiecznych polskich księgach imię pojawia się w różnych formach i zdrobnieniach np. Waldko i Waldek. W obecnej formie pojawia się w XIX wieku. Dużą popularność zyskuję dzięki powieści Heleny Mniszkówny „Trędowata”. Ordynat Waldemar Michorowski zakochuje się w głównej bohaterce Stefani Rudeckiej. Rok później powstała powieść kontynuująca losy Waldemara – „Ordynat Michorowski". Warto wspomnieć, że imię Waldemar nosiło kilku królów Danii.

Waldemar - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Waldemar? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Waldemar : Vladimir, Voldemort, Wald, Waldas, Waldeczek, Waldek, Waldeko, Waldemaro, Waldemon, Waldemont, Walderama, Waldeusz, Waldi, Waldon, Waldunio, Walduszek, Walduś, Waldy, Waldzia, Waldzinek, Waldzinuś, Waldzio, Waldzisko, Waldziu, Waldziurek, Waldziuś, Walery, Wally, Walter, Walterek, Wiwaldi

Waldemar - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Waldemar ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

 • angielski – Valdemar
 • białoruski – Valdémar
 • czeski – Valdemar
 • duński – Valdemar, Volmer
 • hiszpański – Valdemaro
 • litewski – Valdemarus
 • łaciński – Valdemarus
 • niemiecki – Waldemar, Woldemar
 • norweski – Valdemar
 • ukraiński – Valdemar
 • węgierski – Valdemar
 • włoski – Valdemaro

Życzenia imieninowe dla Waldemara

Waldemar imieniny obchodzi 5 maja i 11 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Waldemara jest 11 grudnia. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Waldemar ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***