Zamknij

Imieniny Wacława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Wacława

08.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:43

Wacław najczęściej swoje imieniny obchodzi we wrześniu. Jednak to nie jedyny miesiąc kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Wacław i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Wacława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Wacława
fot. Shutterstock

Wacław może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Wacław najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Wacława – kiedy obchodzimy?

Wacław imieniny obchodzi 4 kwietnia, 28 września i 13 października Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wacława jest 28 września. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Wacławowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Wacław – znaczenie i pochodzenie imienia

Wacław to imię męskie, które pochodzi z języka słowiańskiego, (czes. Václav, niem. Wenzel).W wolnym tłumaczeniu to ten, który będzie sławny, lub „więcej sławy”, oznacza zatem życzenie, by nosząca je osoba zdobyła większą sławę niż jej przodkowie. Pochodzi od zapomnianej już formy Więcesława. Od imienia Wacław pochodzą min. nazwiska: Wacek, Wackowski, Waczkowski, Wańko, Wańkowicz, Węcewicz, Węckowicz. Imię to nosiło sześciu władców Czech. Dwóch z nich: Wacław II i jego syn Wacław III zasiadało również na tronie polskim.

Jaki jest Wacław? Charakterystyka osób o imieniu Wacław

Mężczyźni noszący imię Wacław cechują się szlachetnością i wysokim ilorazem inteligencji. Wacław jest bardzo pracowity i często kieruję się rozumiem oraz swoim instynktem. Bardzo dba o swoje imię i jest honorowym mężczyzną.

Wacław otacza się bardzo wąską grupą znajomych, nie potrzebuje być w centrum uwagi. Nie zależy mu również na zdaniu innych. Pomimo nieco chłodnej osobowości jest bardzo pomocnym i lojalnym przyjacielem, jego bliscy wiedzą, że mogą na niego liczyć w każdej sytuacji. Nie lubi nieszczerości i cwaniactwa, od razu wyraża zdanie o takich osobach. Jest wiecznym wojownikiem, potrzebuje wrogów do walki, ponieważ życie wiąże z ciągła rywalizacją.
Wacław w sprawach zawodowych stawia na działanie, każdy powierzony mu obowiązek traktuje bardzo poważnie. Jest lojalnym i oddanym pracownikiem. Dysponuje rzadką inteligencją zarazem analityczną i syntetyczną. Nie znosi cwaniactwa i kombinatorstwa podczas wykonywania obowiązków. Nie zależy mu na sympatii współpracowników, bywa bardzo powściągliwy. Świetnie sprawdzi się jako matematyk, wojskowy, czy analityk. Praca w grupie nie jest dla niego, stara działać się rozważnie i skutecznie. Mimo, że w jego życiu uczestniczy walka i rywalizacja, Wacław unika wyścigu szczurów w pracy, pogoń za pieniądzem to nie jest priorytet Wacława.

W relacjach damsko – męskich mężczyźni o tym imieniu są bardzo zmysłowi. Uwielbiają kontakty, rozmowy i flirt z kobietami. Wacława cechuje ponadprzeciętna uroda oraz wysoka kultura osobista, co sprawia, że zazwyczaj w jego otoczeniu znajduję się wiele kobiet. Wacław jest bardzo ostrożny w wyrażaniu swoich uczuć, rzadko kiedy pokazuję również swoje emocje. Najlepiej funkcjonuje w związku z kobietą, która jest jego całkowitym przeciwieństwem aby zachować równowagę. Jeśli jednak trafi na partnerkę o podobnym usposobieniu, oboje mogą mieć problemy z finansami.

Patroni Wacława

Za patrona mężczyzn, którzy noszą imię Wacław uznaję się Wacława I Święty, nazywany również Świętym Wacławem, przyszedł na świat ok. 907 roku. Czeski książę pochodzący z dynastii Przemyślidów, patron Czech. Wspomagał misjonarzy, którzy nawracali na chrześcijaństwo pogan. Był hojny dla ubogich i życzliwy dla prostych. Miał przeciw sobie opozycję o tendencjach odśrodkowych i tradycyjno - pogańskich. Zginął z rąk siepaczy nasłanych przez rodzonego brata Bolesława Okrutnego w Starym Bolesławcu. Wspomnienie liturgiczne obchodzimy 28 września.

Wacław - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Wacław? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Wacław : Wac, Wacek, Wacelina, Wacik, Wacio, Wacu, Wacula, Waculek, Waculka, Wacusiek, Wacuś, Wacławek, Waka, Wawuś.

Wacław - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Wacław ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

– łaciński – Venceslaus
– angielski – Wenceslas
– niemiecki – Wenzeslaus, Wenzel
– francuski – Venceslas
– włoski – Venceslao
– rosyjski – Vaclav, Vjačeslav
– czeski – Václav, Věnceslav
– słowacki – Václav

Życzenia imieninowe dla Wacława

Wacław imieniny obchodzi 28 września i 13 października Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wacława jest 28 września. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Wacław ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***