Zamknij

Imieniny Tatiany - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Tatiany

21.04.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 14:59
Kobieta z kwiatami
fot. Shutterstock

Tatiana obchodzi imieniny tylko dwa razy w roku – w styczniu. Sprawdź, skąd pochodzi imię Tatiana, jakie ma znaczenie i kiedy dokładnie świętuje swoje imieniny. Dowiedz się też, jakie życzenia imieninowe złożyć kobiecie o tym imieniu.

Kiedy świętujemy imieniny Tatiany? Jakie są kobiety, które noszą to imię? Skąd pochodzi Tatiana i od kiedy funkcjonuje w Polsce? Zajrzyj do naszego imiennika i poznaj znaczenie imienia Tatiana. Sprawdź także, jakie życzenia imieninowe możesz złożyć osobie, która się tak nazywa.

Zobacz także: Imieniny Pauli - kiedy obchodzimy? Sprawdź daty imienin, znaczenie tego imienia i poznaj najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Pauli

Imieniny Tatiany - kiedy obchodzimy?

Imieniny Tatiany obchodzone są dwa razy w roku - 12 i 25 stycznia. Jednak ta druga data jest popularniejsza. Wówczas też przypada wspomnienie liturgiczne św. Tacjany z Rzymu w Kościele katolickim. To ta męczennica jest patronką Tatiany. Jeżeli macie wśród znajomych kobietę o tym imieniu, zapamiętajcie, że świętuje imieniny w styczniu. Właśnie wtedy możecie sprawić jej przyjemność, składając najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Tatiany. W tym dniu warto też pamiętać o dwóch innych osobach - wtedy przypadają również imieniny Miłosza i Pawła.

Od czego zależy to, kiedy obchodzi się imieniny? Przyjęło się, że powinno nastąpić to w dniu, który znajduje się najbliżej daty naszych urodzin. Jednak często jest tak, że dorosła osoba sama decyduje, kiedy chce celebrować ten ważny dzień. Dlatego też w praktyce Tatiany wybierają datę, która jest dla nich bardziej dogodna.

Pochodzenie i znaczenie imienia Tatiana

Tatiana pochodzi z języka łacińskiego i jest przekształceniem męskiego imienia Tacjan. Jej patronką jest św. Tacjana z Rzymu, która była chrześcijańską męczennicą.

Tatiana oznacza kobietę pochodzącą z rodu Tacjuszów. W Polsce imię Tatiana pojawiło się jeszcze w średniowieczu. Jest ono niezwykle popularne w Rosji, gdzie nosi je wiele kobiet. Sławę z pewnością przyniósł mu poemat Aleksandra Puszkina pt. „Eugeniusz Oniegin”, w którym bohaterką była właśnie Tatiana.

Liczbą imienia Tatiana jest 3. Numerologiczne 3 uparcie dążą do celu. Są nastawione na spełnienie i angażują się we wszystko, co je do niego doprowadzi. Kobiety o tym imieniu są kreatywne, charyzmatyczne i energiczne. I choć dbają o karierę, nie oznacza to, że zapominają o bliskich. Tatiany mają w sobie sporo empatii, są pomocne i lojalne. Wyczuwają też potrzeby innych, a do tego akceptują ludzi takimi, jakimi są. Co jeszcze oznacza imię Tatiana i jakie są osoby, które je noszą?

Jaka jest Tatiana? Charakterystyka kobiet o tym imieniu

Tatiana to przede wszystkim bardzo zmienna kobieta. Z jednej strony potrafi skupiać się na pracy i nie widzieć poza nią świata, po czym po chwili chce spędzać czas tylko z rodziną. Jej humor zmienia się jak w kalejdoskopie - potrafi być radosna i zarażać wokół optymizmem, a za chwilę na jej twarzy maluje się smutek i zatroskanie. Kobiety o tym imieniu charakteryzują się skrajnymi zachowaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Początkowo bowiem bliska im osoba może nie nadążać.

Osoby o imieniu Tatiana miewają momenty, że potrzebują się zmienić. Nie są pewne, kim są i poszukują swojej własnej ścieżki. Na takie przemyślenia nachodzi je regularnie. Potrafią zmieniać się dla innych ludzi, ale też doskonale umieją nimi manipulować.

Tatiany miewają trudny charakter, gdyż są uparte, zawzięte i waleczne. Radzą sobie ze stresem i dążą po trupach do celu. Jeśli sobie coś założą, zrobią wszystko, aby to osiągnąć. O swoich bliskich walczą jak lwice, a ognisko domowe jest dla nich równie istotne, co spełnienie zawodowe. Są lojalne wobec bliskich i wierne swoim partnerom.

Zobacz także: Kiedy obchodzimy imieniny Laury? Przeczytaj pochodzenie imienia, cechy charakteru i życzenia imieninowe dla Laury

Patroni Tatiany

Patronką Tatiany jest św. Tacjana z Rzymu. Była ona chrześcijańską męczennicą, a jej wspomnienie liturgiczne przypada w Kościele katolickim 25 stycznia. Tacjana żyła w III wieku i była diakonisą. Tak bardzo broniła swojej wiary, że poniosła śmierć w wyniku ścięcia mieczem za czasów panowania cesarza Aleksandra Sewera.

Co ciekawe, św. Tacjana z Rzymu czczona jest nie tylko w Kościele katolickim, ale też przez Kościół prawosławny, Apostolski Kościół Ormiański i Syryjski Kościół Ortodoksyjny.

Tatiana - odpowiedniki imienia w innych językach

Tatiana to imię, które wzięło się od męskiego imienia Tacjan. Ma łacińskie pochodzenie i jest niezwykle popularne w Rosji. To tutaj wiele kobiet otrzymało imię Tatiana. W Polsce pojawiło się w średniowieczu i również zyskuje na popularności. Ma też wiele odpowiedników w innych krajach. Jak mówi się w innych językach na Tatianę?

 • Język angielski, hiszpański i włoski – Tatiana,
 • język rosyjski – Tatiana, Tania,
 • język niemiecki – Tatjana,
 • język francuski – Tatienne.

Zdrobnienia imienia Tatiana

Imię Tatiana jest bardzo kobiece, ale też zarazem poważne i eleganckie. Nic więc dziwnego, że bliscy Tatiany wolą zdrabniać jej imię. Jakie zdrobnienia imienia Tatiana są najpopularniejsze?

 • Tatianka,
 • Tati,
 • Tatka,
 • Tania.

Znane Tatiany

Wśród gwiazd nie brakuje kobiet o imieniu Tatiana. Oto znane Tatiany w światowym show-biznesie – część z nich na pewno kojarzycie:

 • Tatiana Okupnik – polska piosenkarka,
 • Tanya Roberts – amerykańska aktorka i modelka,
 • Tatiana Silva – belgijska modelka i prezenterka,
 • Tatiana Manaois – amerykańska piosenkarka,
 • Tatiana Maslany – kanadyjska aktorka.

Życzenia imieninowe dla Tatiany

Imieniny Tatiany wypadają dwa razy w roku - 12 i 25 stycznia. Łatwo zapamiętać te daty. Jeżeli macie w swoim otoczeniu kobiety o tym imieniu, złóżcie im w tych dniach życzenia. Jakie życzenia imieninowe dla Tatiany warto zapamiętać? Przedstawiamy wam kilka propozycji.  

Tatiano, w tym pięknym dniu,
szczególnie życzę Ci rzeczy dwóch:
miłości, co w sens życie ubiera
i szczęścia, by wygrać z losem w pokera.

***

Dużo szczęścia i radości,
które niechaj zawsze gości,
w dobrym sercu, jasnej duszy,
i niech wszystkie żale głuszy.

***

W dniu Twojego święta gorące życzenia imieninowe,
wielu wspaniałych chwil, uśmiechu i powodzenia,
niech Cię nie trapią żadne zmartwienia
i niech się spełnią wszystkie marzenia.

Zobacz także: Zabawne życzenia imieninowe. Zaskocz swoich bliskich śmiesznymi wierszykami

Życzenia imieninowe pochodzą ze stron: www.wierszykolandia.pl, www.smiesznezyczeniaurodzinowe.pl.