Zamknij

Imieniny Sylwestra - kiedy obchodzimy? Poznaj daty, znaczenie imienia Sylwester i imieninowe życzenia dla Sylwestra

30.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:19

Najpopularniejsze imieniny Sylwestra wypadają oczywiście 31 grudnia. Sylwester może jednak świętować aż siedem razy w roku! Zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych i złóż mu życzenia z okazji jego święta. Poznaj też znaczenie imienia Sylwester, jego pochodzenia oraz dowiedz się, jakie cechy ma mężczyzna, który nosi to imię.

Imieniny Sylwestra
fot. Shutterstock

Sprawdź, kiedy Sylwester obchodzi imieniny, co oznacza jego imię i skąd pochodzi. Poznaj wesołe i  rymowane życzenia imieninowe dla Sylwestra i spraw mu radość, wysyłając mu je w dniu jego święta.

Imieniny Sylwestra – kiedy obchodzimy?

Choć najpopularniejszą datą imienin Sylwestra jest oczywiście 31 grudnia, to nie każdy wie, że Sylwester może świętować jeszcze 6 razy w roku: 2 stycznia, 15 kwietnia, 10 maja, 9 czerwca, 20 listopada i 26 listopada. Jeśli znasz kogoś o tym imieniu, koniecznie sprawdź, kiedy obchodzi swoje święto i złóż mu tego dnia życzenia imieninowe. Kilka ciekawych propozycji znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Sylwester

Imię Sylwester pochodzi od łacińskiego słowa silvester, które oznacza „leśny”.

Jaki jest Sylwester? Charakterystyka osoby o imieniu Sylwester

Sylwester jest pełen pozytywnej energii, optymizmu i pasji. Cechuje go otwartość na innych ludzi oraz ich poglądy, a także tolerancja. Nigdy nie wygłasza sądów, które mogłyby być krzywdzące dla innych. W każdej sytuacji potrafi zachować się dyplomatycznie i wyrazić swoje zdanie w taki sposób, który nie obraża innych. Dzięki temu Sylwester ma wielu przyjaciół, często na całym świecie. Jest ceniony i szanowany, a inni chętnie z nim rozmawiają.

Sylwester jest też osobą bardzo kreatywną. Uwielbia, gdy wokół niego dużo się dzieje. Ma tysiąc pomysłów na minutę, a jego otoczeniu często trudno za nim nadążyć. Często też nie starcza mu czasu, by zrealizować wszystkie swoje projekty, dlatego zdarza się, że coś zaczyna, ale z braku czasu nie doprowadza tego do końca.

Sylwester lubi dobrą zabawę, ale nigdy nie przedkłada jej nad pracę. Umie oddzielić obowiązki od przyjemności i wie, co jest priorytetem. Jest też bardzo dobrym organizatorem. Potrafi tak ułożyć wszystkie swoje zadania, że niczego nie zawali, mimo że często bierze na siebie zbyt dużo obowiązków.

Sylwester lubi flirtować i zachwycać się pięknem płci przeciwnej, jednak gdy się zakocha, pozostaje wierny wybrance swego serca i nie rozgląda się na boki. W miłości bywa szalony i romantyczny, co na kobiety działa jak afrodyzjak. Szuka partnerki, która tak jak on będzie spontaniczna i nie będzie stroniła od drobnych szaleństw oraz dobrej zabawy. Potrafi jednak także zadbać o rodzinę i gdy trzeba, staje się odpowiedzialnym mężem i ojcem.

Często pod maską twardziela skrywa gołębie serce, które jest wrażliwe na cudzą krzywdę, niesprawiedliwość i biedę. Zdarza się, że bezinteresownie pomaga innym, nieznajomym osobom. Czyni to jednak w taki sposób, by nie robić z tego rozgłosu.

Zawodowo Sylwester doskonale sprawdzi się w zawodach kreatywnych i artystycznych. Odnajdzie się także w pracy w mediach, filmie czy podróżnictwie. Praca jest bowiem dla niego nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, lecz także pasją i sposobem na samorealizację.

Patroni Sylwestra

Patronem mężczyzn o imieniu Sylwester jest święty Sylwester, który urodził się pod koniec III wieku w Rzymie. O jego dzieciństwie i młodości praktycznie nic nie wiemy, a przekazy o nim zaczynają się dopiero od 314 roku, kiedy został pierwszym papieżem. Jego pontyfikat był trudny, bo przypadał na lata prześladowań chrześcijan przez ówczesne władze. Mimo to Sylwester zasiadał na tronie papieskim ponad 20 lat. W tym czasie udało mu się uporządkować wiele spraw związanych z prawem i administracją Kościoła. Za jego panowania zwołano pierwszy sobór, a niedzielę ustanowiono dniem świętym. Jemu też zawdzięczamy wyznanie wiary, które zostało ustalone podczas soboru nicejskiego, a które do dziś recytujemy podczas mszy świętej w praktycznie niezmienionej formie. Święty Sylwester zmarł 31 grudnia 335 roku. Jego szczątki spoczywają w bazylice nieopodal miasta Modena. Jest uznawany za patrona tego miasta, a także zwierząt domowych. Do niego też modlimy się o pomyślność i dobrobyt w nowym roku.

Sylwester – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Sylwester ma swoje odpowiedniki w innych językach. Najpopularniejsze z nich to:

 • angielski – Sylvester
 • czeski – Silvestr
 • francuski – Silvestre, Sylvestre
 • grecki – Silvestros
 • hiszpański – Silvestre
 • łaciński – Silvester
 • niemiecki – Silvester
 • rosyjski – Сильвестр (Silwestr)
 • rumuński – Silvestru
 • serbochorwacki – Силвестер (Silwester)
 • szwedzki – Sylvester
 • węgierski – Szilveszter
 • włoski – Silvestro

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Sylwester

Jeśli chcesz zwrócić się czule do Sylwestra, użyj jednego ze zdrobnień tego imienia: Sly, Syl, Sylas, Sylek, Sylwcio, Sylwek, Sylwer, Sylwesterek, Sylwestrzak, Sylwo, Sylw, Sylwuś, Sysiek.

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Sylwestra

Nie masz pomysłu na życzenia imieninowe dla Sylwestra? Zainspiruj się naszymi propozycjami i wyślij Sylwestrowi wesoły wierszyk z życzeniami w dniu jego święta. Z pewnością sprawisz mu tym radość.

 

Odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany,

które z pozoru wydają się trudne,

a później wprost wymarzone,

realizacji planów i nowych marzeń i kolejnych natchnień

jak fal, które pchają statek do przodu.

 

***

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

 

***

Jak marzeń tysiące,

Jak kwiatów tysiące,

Jak motyli tysiące

Tak ja Ci składam życzenia gorące!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: