Zamknij

Imieniny Stefana - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Stefana

06.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:45

Stefan swoje imieniny najczęściej obchodzi w sierpniu i wrześniu. Jednak to nie jedyny miesiąc, kiedy może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Stefan i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Stefana - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Stefana
fot. Shutterstock

Stefana może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Stefan najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Stefana – kiedy obchodzimy?

Imieniny Stefana wypadają 2 lutego, 3 lutego, 8 lutego, 13 lutego, 23 lutego, 8 marca, 29 marca, 17 kwietnia, 25 kwietnia, 9 maja, 29 maja, 12 czerwca, 16 lipca, 2 sierpnia, 6 sierpnia, 15 sierpnia, 16 sierpnia, 2 września, 7 października, 10 listopada, 14 listopada, 22 listopada, 28 listopada oraz 11 grudnia. Jednak najczęściej imieniny Stefana obchodzone są 15 sierpnia, 2 września, 8 marca oraz 29 marca. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Stefanowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Stefan – znaczenie i pochodzenie imienia

Stefan to imię męskie wywodzące się z języka greckiego od słowa „stephanos”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „wieniec”, „koronę” lub „hełm na czole”. W Polsce imię Stefan ma dwie formy, pierwsza czyli Stefan pochodzi zapożyczenia z języka łacińskiego oraz czeskiego, drugą formą jest Szczepan, które używano zamiennie. Imiona te są od czasów średniowiecznych są oddzielną formą. Formy Szczepan używano na wsi, natomiast Stefan było formą dla wyższych sfer. W Polsce imię Stefan pierwszy raz pojawiło się w XVIII wieku i już wtedy zdobyło bardzo dużą popularność. Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Stefanek, Stefaniuk, Stefański.

Jaka jest Stefan? Charakterystyka osób o imieniu Stefan

Mężczyźni o tym imieniu są osobami skrytymi nieśmiałymi i bardzo spokojnymi. Stefan niechętnie wdaję się dyskusję, niechętnie również powierza swoje problemy innym. To cierpliwy i bardzo pracowity mężczyzna. Dobrze radzi sobie z kryzysowymi sytuacjami. Zanim komuś zaufa musi upłynąć bardzo dużo czasu. Ma skłonności do emocjonalnego przywiązywania się do ludzi i miejsc.

Stefan nie ma zbyt wielu przyjaciół, w czasie wolnym woli czytać książkę, niż spotykać się ze znajomymi. Nie uczęszcza na imprezy i raczej nie działa spontanicznie, wręcz przeciwnie – jego ruchy są skrupulatnie zaplanowane. To tajemniczy typ mężczyzny, którego cechuje nieufność. Jeśli posiada przyjaciół to długoletnich, jeszcze z czasów szkolnych, ciężko jest mu nawiązywać nowe znajomości.

Mężczyźni o tym imieniu są bardzo pracowici. Stefan jest ambitny i wierzy we własne siły. Woli pracować w samotności, niż w zespole. Źle znosi porażki i uwag ze strony przełożonych, ciężko mu się również dogadać ze współpracownikami, ze względu na swoją tajemniczość. Dobrze radzi sobie z problemami i sytuacjami kryzysowymi, jego szef wie, że może na niego zawsze liczyć

W relacjach damsko – męskich Stefan jest bardzo uczuciowy, szybo robi sobie nadzieje i bardzo emocjonalnie podchodzi do związków. Romanse są nie w jego stylu, jeśli wiąże się z kimś, to na stałe. Jego związek musi być głęboki i oparty na lojalności i uczuciu.

Patroni Stefana

Za patrona mężczyzn o imieniu Stefan uważa się papieża Stefana I, który był również nazywany ojcem narodu i jednym z najwybitniejszych Węgrów. Stefan był papieżem po Lucjuszu I w epoce cesarza Waleriana. Podczas swojego pontyfikatu, który trwał trzy lata, od 254 do 257 roku, musiał zmierzyć się z problemem przyjmowania na nowo tak zwanych „lapsi” – chrześcijan, którzy ze strachu wyparli się wiary, a następnie prosili o powrót do wspólnoty Kościoła. Stefan I zmarł i został pochowany w Rzymie w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia. Kościół czci Stefana I jako świętego w liturgii 2 sierpnia.

Stefan - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Stefan? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Stefan: Stef, Stefan, Stefanek, Stefania, Stefaniulek, Stefaniątko, Stefano, Stefanosław, Stefcio, Stefek, Steff, Steffen, Steffy, Stefo, Stefoolek, Stefulel, Stefuś, Stevcio, Steve, Stevie, Stevuś, Stifi, Stiv, Stivi, Stivuś.

Stefan - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Stefan ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina - Stephanus
  • angielski - Stephen, Steven
  • niemiecki - Stephan, Steffel, Steff
  • francuski - Stéphane, Étienne
  • hiszpański - Esteban
  • włoski - Stefano
  • rosyjski - Stjepan, Stefan.

Życzenia imieninowe dla Stefana

Imieniny Stefana wypadają 2 lutego, 3 lutego, 8 lutego, 13 lutego, 23 lutego, 8 marca, 29 marca, 17 kwietnia, 25 kwietnia, 9 maja, 29 maja, 12 czerwca, 16 lipca, 2 sierpnia, 6 sierpnia, 15 sierpnia, 16 sierpnia, 2 września, 7 października, 10 listopada, 14 listopada, 22 listopada, 28 listopada oraz 11 grudnia. Jednak najczęściej imieniny Stefana obchodzone są 15 sierpnia, 2 września, 8 marca oraz 29 marca. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Stefan ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***