Zamknij

Imieniny Stanisławy - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Stanisławy

05.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:46

Stanisława najczęściej swoje imieniny świętuje w maju. Jednak to nie jedyny miesiąc kiedy może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Stanisława i cechy osób które je noszą.

Imieniny Stanisławy - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Stanisławy
fot. Shutterstock

Stanisława może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Stanisława najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Stanisławy – kiedy obchodzimy?

Imieniny Stanisławy najczęściej obchodzone są 8 maja oraz 13 listopada. Ponadto, imieniny Stanisławy można świętować 5 maja oraz 18 września. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Stanisławie w dzień jej imienin specjalne życzenia.

Imieniny Stefani

Imieniny Sary

Imieniny Sandry

Stanisława – znaczenie i pochodzenie imienia

Stanisława to żeńskie imię będące odpowiednikiem męskiego imienia Stanisław. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Stanisławy, podobnie jak Stanisława, jest 8 maja. Stanisława należy do staropolskich imion żeńskich pochodzących z języka łacińskiego, składające się z członów „Stani” – oznaczający „stać” lub „stanąć” oraz „Sława” oznaczający „sławną”. Stanisława oznacza więc w wolnym tłumaczeniu „stań się sławną”. W naszym kraju pierwsze zapiski tego imienia pochodzą z 1265 roku. Obecnie to coraz rzadziej nadawane imię nowo narodzonym dzieciom.

Jaka jest Stanisława? Charakterystyka osób o imieniu Stanisława

Stanisława jest kobietą charyzmatyczną i zrównoważoną i spokojną. Jest wierna swoim przekonaniom i rzadko kiedy zmienia zdanie, ponieważ bywa uparta i ciężko przekonać ją do innych poglądów. Jest kobietą o nieprzeciętnej urodzie i pogodzie ducha, w towarzystwie jest szanowana za szczerość i pozytywną energię, którą zaraża wszystkich.
Stanisława chętnie pomaga wszystkim w swoim towarzystwie. Udziela się również charytatywnie i jest często działaczką społeczną. Zawsze bardzo przejmuję się problemami najbliższych i stara się razem z nimi je przezwyciężyć. Kobiety o tym imieniu stronią od imprez, swój wolny czas chętnie poświęcają na podróżowanie i naukę. Są lubiane w gronie swoich znajomych, chętnie się z nimi spotykają i spędzają wolny czas. Lubi zapraszać do swojego z domu bliskich i wspólnie z nimi przygotowywać dania na wieczorną kolacje. Rzadko kiedy zwierza się, czy narzeka na swoje życie, ze swoimi problemami stara się radzić sobie sama, jest silną osobowością, która często porażki zamienia w osobiste sukcesy.

W pracy kobiety o imieniu Stanisława są wzorem do naśladowania, zawsze bardzo poważnie podchodzą do wszystkich powierzonych im obowiązków i rzetelnie się z nich wywiązują. Stanisława często nie mierzy sił na zamiary, bierze na swoje barki zbyt dużo zadań i pracuję po godzinach. Jeśli coś robi – wkłada w to całą siebie, energię i siłę. Stanisława jest kobietą samodzielną i dumną, nawet jeśli potrzebuje pomocy, rzadko kiedy o nią poprosi, woli wszystko zrobić sama. Zawodowo Stanisława sprawdzi się w profesjach, gdzie ważny jest kontakt z ludźmi i nawiązywanie trwałych relacji. Swoich sił może też próbować w świecie sztuki, mody oraz urody.

W relacjach damsko – męskich Stanisława zdecydowanie woli długotrwałe związki od przelotnych romansów, jeśli się już z kimś wiąże, to na stałe. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli partnerki, jak i kochającej mamy, od swojego partnera oczekuje wsparcia i lojalności.

Patroni Stanisławy

Za patrona kobiet o imieniu Stanisława przyjmuje się min. Stanisława ze Szczepanowa – duchownego, prezbitera i biskupa polskiego, który11 kwietnia 1079 roku w Krakowie z wyroku sądu królewskiego został stracony. Św. Stanisław jest jednym z patronów Polski. Jego wspomnienie przypada na 8 maja, czyli dzień imienin Stanisławy.

Stanisława - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Stanisława? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Stanisława : Stacha, Stachna, Stachulec, Stachura, Stana, Stanka, Stanley, Stasia, Stasieńka, Stasiulka, Stasiunia, Stasiuńka, Staszka, Staśka, Stejs.

Stanisława - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Stanisława ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • angielski – Stanislava
  • białoruski – Stanislava
  • czeski – Stanislava
  • francuski – Stanislava
  • łaciński – Stanislava
  • rosyjski – Stanislava
  • ukraiński – Stanislava

Życzenia imieninowe dla Stanisławy

Imieniny Stanisławy najczęściej obchodzone są 8 maja oraz 13 listopada. Ponadto, imieniny Stanisławy można świętować 5 maja oraz 18 września. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Stanisława ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochana, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***