Zamknij

Imieniny Róży - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Róży

03.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:54

Róża najczęściej swoje imieniny celebruje w lipcu. Jednak to nie jedyny miesiąc kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Roksana i cechy osób, które je noszą.

Imieniny Róży - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Róży
fot. Shutterstock

Róża może celebrować swoje imieniny dwa razy w roku! Kiedy Róża najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Róży – kiedy obchodzimy?

Imieniny Róży najczęściej obchodzone są 7 maja, 23 sierpnia oraz 6 marca. Róża może również obchodzić imieniny: 11 czerwca, 9 lipca, 13 grudnia. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Róży w dzień jej imienin specjalne życzenia.

Imieniny Roksany

Imieniny Reginy

Róża – znaczenie i pochodzenie imienia

Róża to damskie imię, które pochodzi z języka łacińskiego od wyrazu „rosa”, co oznacza dosłownie różę, czyli kobietę piękną i delikatną jak kwiat róży. W Polsce imię istnieje od XV wieku.

Jaka jest Róża? Charakterystyka osób o imieniu Róża

Kobiety noszące to imię są nad wyraz delikatne, posiadają niezwykły urok osobisty. Róża jest kobietą pewną siebie, która odważnie kroczy przez życie, uwielbia spędzać swój wolny czas z bliskimi. Róża zazwyczaj jest bardzo spokojna i opanowana, kieruje się rozsądkiem, nie emocjami, jednak potrafi bronić swoje zdania. Dużą uwagę przykłada do otoczenia w którym się znajduję, ma bardzo dobrze rozwiniętą intuicję na której polega. Potrafi przejrzeć intencje drugiej osoby, co pozwala jej na uchronienie się od manipulacji przez inne osoby.

Róża jest duszą towarzystwa, kocha spędzać czas aktywnie, ze znajomymi, którzy cenią w niej szczerość i pozytywną energie. Spośród innych wyróżnia się poczuciem humoru, zazwyczaj ma wokół siebie dużo przyjaciół. Kobiety o tym imieniu są pomocne i empatyczne, bliscy Róży wiedzą, że zawsze mogą na niej polegać. Jest wierną towarzyszką i lojalną przyjaciółką, ceni sobie stałe przyjaźnie. Zazwyczaj nie miesza się w konflikty i zawsze radzi każdemu żeby je rozwiązał. Stroni od towarzystwa toksycznych osób, zdecydowanie woli ład i harmonię. Nie pozwala na agresję i potrafi wyjść z każdej sytuacji z twarzą.
W pracy Róża jest osobą bardzo kreatywną i takie stanowiska są dla niej najlepsze. Lubi kontakt z ludźmi i pracę zespołową. Jest lojalnym pracownikiem i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Spośród innych pracowników wyróżnia ją twórcze działania, zawsze sumiennie kończy swoje obowiązki, nawet gdy ma ich bardzo dużo, każde zadanie traktuje z największą powagą.

W relacjach damsko – męskich Róża jest romantyczką. Marzy o kochającym mężu i gromadce dzieci na które będzie mogła przelać swoją miłość. Ze względu na swoją delikatność i spokojny charakter przyciąga wielu mężczyzn. Jednak od krótkich romansów woli poważne i długotrwałe związki.

Patroni Róży

Patronką kobiet noszących to imię jest Św. Róża z Limy, urodziła się w stolicy Peru, nazywana ją Róża ze względu na jej delikatny wygląd i naturę. W ikonografii Św. Róża przedstawiana jest jako młoda dominikanka, do której należą atrybuty takie jak: Dziecię Jezus, korona z cierni, krzyż, wianek i wiązanka róż. W wieku 20 lat wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Dominika i zaczęła prowadzić ascetyczne życie, spożywając dziennie pięć pestek cytryny. Zmarła w wieku 31 lat, ostatnie chwile spędziła u Gonzaleza della Maza i Marii Uzategui. Została beatyfikowana i ochrzczona patronką Ameryki przez Klemensa IX.

Róża– najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Róża? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Róża: Rosa, Rose, Rosie, Rosita, Roska, Rossi, Roz, Rozalina, Rozalinda, Rozalka, Rozi, Rołzi, Rózia, Róziunia, Róziuńka, Rózyś, Róśka, Róźka, Róż, Różalinka, Różalisia, Różalka, Różancia, Różaneczka.

Róża - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Róża ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

 • angielski – Rose, Rosa, Rosina
 • bułgarski – Ruža, Ružica
 • czeski – Rosana, Rosa
 • duński – Rose
 • estoński – Roosa
 • fiński – Ruusa
 • francuski – Rose
 • grecki – Rosa
 • hiszpański – Rosa
 • holenderski – Rosina, Rosine, Rosetta
 • litewski – Rožė
 • łaciński – Rosa
 • łotewski – Rožine, Roze
 • macedoński – Ruža
 • niemiecki – Rosa, Rosina
 • rosyjski – Rose, Rosa, Rosina, Roza
 • słowacki – Ružena, Rozana
 • słoweński – Roška, Ruža
 • ukraiński – Roža
 • węgierski – Rózsa
 • włoski – Rosa, Rosetta

Życzenia imieninowe dla Róży

Imieniny Róży najczęściej obchodzone są 7 maja, 23 sierpnia oraz 6 marca. Róża może również obchodzić imieniny: 9 lipca, 13 grudnia. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Róża ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochana, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***