Zamknij

Imieniny Rozalii – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Rozalii

03.05.2021
Aktualizacja: 03.05.2021 10:37
Imieniny Rozalii – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Rozalii
fot. Shutterstock

Imieniny Rozalii możemy świętować trzy razy w roku, jednak najpopularniejszą datą imienin Rozalii jest 4 września. Sprawdź, jakie życzenia imieninowe złożyć Rozalii, skąd pochodzi to imię i jakimi cechami odznacza się Rozalia.

Kiedy Rozalia obchodzi imieniny? Jakie życzenia imieninowe złożyć jej w dniu jej święta? Co oznacza imię Rozalia i jaka jest osoba, która je nosi? Tego dowiesz się z naszego imiennika.

Imieniny Rozalii – kiedy obchodzimy?

Imieniny Rozalii możemy świętować aż trzy razy w roku: 27 stycznia, 7 lutego i 4 września, jednak najpopularniejsza data imienin Rozalii to 4 września. Koniecznie o niej pamiętaj i tego dnia złóż solenizantce życzenia imieninowe. Kilka oryginalnych rymowanych wierszyków idealnych do wysłania smsem znajdziesz w tym artykule.

Znaczenie i pochodzenie imienia Rozalia

Imię Rozalia pochodzi z języka łacińskiego i oznacza krzak róży. Nadawane było urodziwym dziewczętom, by podkreślić ich piękno.   

Jaka jest Rozalia? Charakterystyka osób o imieniu Rozalia

Rozalia jest bardzo serdeczną, ciepłą i pełną uroku osobistego kobietą. Szybko nawiązuje nowe znajomości i jest w stanie przełamać nawet najtwardsze lody. Jej błyskotliwe poczucie humoru sprawia, że jest postrzegana jako osoba niezwykle towarzyska, otwarta i sympatyczna. Ludzie lubią przebywać w jej towarzystwie i świetnie się przy niej czują. Rozalia zawsze dba o atmosferę w swoim towarzystwie i stara się, by inni bawili się równie dobrze jak ona.

Rozalia jest obdarzona naturalnym, dziewczęcym pięknem, które doskonale umie podkreślić. Nie nadużywa makijażu – stawia na naturalność i to jest jej największy atut, który przyciąga wzrok wielu mężczyzn. Rozalia cieszy się sporym powodzeniem u płci przeciwnej, jest jednak wybredna i nie odda swojego serca ni ręki pierwszemu lepszemu kandydatowi. Lubi, gdy mężczyzna o nią zabiega, stara się i pokazuje, że mu na niej zależy. Gdy już się zakocha, odwdzięczy się bezwarunkową miłością, lojalnością i oddaniem. Rozalia ma też doskonały kontakt z dziećmi, dlatego będzie świetną, czułą, opiekuńczą i troskliwą mamą. Nie brak jej przy tym poczucia humoru, dlatego w tej roli będzie także świetnie się bawić.

Rozalia ma silną potrzebę akceptacji, dlatego źle znosi krytykę, szczególnie ze strony bliskich jej osób. Zawsze stara się być we wszystkim perfekcyjna i dążyć do najwyższych standardów, które sama sobie narzuca. Często przez tak wysoko postawioną poprzeczkę, czuje się zmęczona i niedoskonała, dlatego potrzebuje kogoś, kto będzie stale utwierdzał ją w przekonaniu, że stara się wystarczająco mocno.

Rozalia jest cenionym i odpowiedzialnym pracownikiem – zawsze można na niej polegać. Doskonale sprawdzi się także jako wymagający, ale potrafiący docenić innych szef, a ze względu na swoją urodę – odnajdzie się także w show biznesie czy modelingu. 

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Rozalii

Patronką kobiet o imieniu Rozalia jest święta Rozalia, która przyszła na świat w 1234 roku we włoskim mieście Viterbo. Rozalia od najmłodszych lat była bardzo religijna i żyła zgodnie z chrześcijańskimi wartościami – pomagała potrzebującym, chorym i biednym. Gdy miała 14 lat, ciężko zachorowała, a lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Rozalia jednak gorliwie się modliła, a w chorobie ukazała jej się Matka Boska, która powiedziała dziewczynie, że przed nią jeszcze ważna misja do wypełnienia na ziemi i wiele dobrych uczynków do spełnienia. Wkrótce Rozalia wyzdrowiała, co uznano za cud. Wtedy dziewczyna postanowiła wstąpić do zakonu i zaczęła walkę z wrogami Kościoła, wzywając ich do nawrócenia i pokuty. Jej ewangelizacja była tak skuteczna, że w krótkim czasie całe miasto opowiedziało się po stronie papieża. To nie spodobało się lokalnym władzom, które postanowiły wygnać Rozalię i jej rodzinę z miasta. Schronienie znaleźli w mieście Soriano, gdzie osiedli i gdzie Rozalia nadal głosiła Słowo Boże, przyciągając do siebie coraz więcej wyznawców Chrystusa.  

Rozalia – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Rozalia, choć w Polsce nie należy do najpopularniejszych imion żeńskich, jest chętnie nadawane przez rodziców dziewczynkom w innych krajach. Jego najpopularniejsze odpowiedniki w językach obcych to:

 • angielski – Rosalia, Rosalie
 • białoruski – Razalija
 • bułgarski – Rozalija
 • czeski – Rozalie
 • duński – Rosalia
 • estoński – Rosalie
 • fiński – Rosalia
 • francuski – Rosalie
 • hiszpański – Rosalia, Rozyna
 • łaciński – Rosalia
 • łużycki – Rosalija
 • niemiecki – Rosalia, Roselina
 • norweski – Rosalie
 • rosyjski – Rozalija
 • słowacki – Rozália
 • słoweński – Rožalija
 • szwedzki – Rosalia
 • węgierski – Rozália
 • włoski – Rosalia

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Rozalia

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Rozalia to: Rozalka, Rose, Rosie, Roz, Roza, Rozal, Rozalcia, Rozaleczka, Rozalija, Rozalijka,Rozalusia, Rozi, Rozitka, Rozka, Rozusia, Rozuś, Rołz, Rózia, Róźka, Róża, Różyczka.

Życzenia imieninowe dla Rozalii

Jeśli znasz kogoś o imieniu Rozalia, koniecznie pamiętaj o imieninach tej osoby i złóż jej życzenia imieninowe, wysyłając oryginalny i zabawny wierszyk. Oto kilka inspiracji:

 

Zdrówka, szczęścia, pomyślności,

niech smutek w Twoim życiu nie gości.

Baw się dzisiaj jak szalona,

jutro nie bądź przymulona.

 

 

***

Nich Ci szczęście zawsze sprzyja,

niech uroda nie przemija.

Niech problemy gdzieś znikają,

niech Cię wszyscy wciąż kochają.

 

***

Dziś są Twoje imieniny,

nie rób więc złej miny.

Na imprezkę się nie wpraszam,

choć na swoją już dziś zapraszam.

Zobacz także, kiedy wypadają: