Zamknij

Imieniny Romana - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Romana

03.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:57

Roman swoje imieniny najczęściej obchodzi w sierpniu i lutym. Jednak to nie jedyne miesiące, kiedy może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Roman i cechy osób noszących to imię.

Imieniny Romana - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Romana
fot. Shutterstock

Roman może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Roman najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Romana– kiedy obchodzimy?

Imieniny Romana najczęściej obchodzone są 9 sierpnia, 18 listopada oraz 28 lutego. Roman może również obchodzić imieniny: 22 maja, 1 października, 6 października, 23 października, 24 listopada. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Romanowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Imieniny Roberta

Imieniny Radosława

Roman – znaczenie i pochodzenie imienia

Roman to imię męskie, wywodzące się z języka łacińskiego, oznaczało mężczyznę, który pochodzi z Rzymu i posiada cechy prawdziwego Rzymianina. Słowo Romanus z którego wywodzi się imię Roman oznacza bowiem Rzymski. Pierwsze zapiski w księgach imienia Romanus pojawiają się już w 1219 roku, jako Roman istnieje od 1400 roku.

Jaki jest Roman? Charakterystyka osób o imieniu Roman

Mężczyźni noszący imię Roman wyróżniają się inteligencją oraz twardym charakterem. Roman jest zaradnym mężczyzną, który potrafi załatwić każdą sprawę. Posiada twórczy umysł i jest bardzo niecierpliwy. Dużą role odgrywa dla niego samorealizacja, często z uporem dąży do założonych przez siebie celów i posiada wielkie ambicje. Z racji na swoje cechy często osiąga sukces. Porażki przyjmuję z pokorą i wyciąga z nich lekcje. Jest osobą pamiętliwą i nie potrafi szybko wybaczać.

Roman to człowiek godny zaufania, służy pomocą i dobrą radą. Mężczyźni o tym imieniu są szczerzy do bólu, nie przejmują się zdaniem innych, zawsze chcą wyjść z każdej sytuacji z honorem. Romanowi nie zdarza się marudzić lub na coś narzekać, jest człowiekiem czynu, dla słabszych nie ma szacunku. Z pozoru spokojny człowiek, jednak często daję się ponieść emocjom, jego reakcje często wprawiają drugą osobę w zakłopotanie. Najważniejsze dla niego to działać zgodnie z własnym sumieniem. Roman należy do ludzi skrytych, nie zwierza się ze swoich problemów, ciężko również zdobyć jego zaufanie.

W pracy Roman jest bardzo zaradnym i kreatywnym pracownikiem. Lubi brać czynny udział w projektach i podejmowanych decyzjach, jest lojalnym i oddanym pracownikiem. Cechuje go wrodzona inteligencja, która od razu zostaje zauważona przez współpracowników. Roman nie jest człowiekiem, który za wszelką cenę szuka rozgłosu i atencji, woli robić swoje i zarabia po to, aby móc zaspokoić swoje potrzeby i zachcianki. Świetnie radzi sobie w pracy zespołowej, jednak kieruję się własnym zdaniem, nie opinią innych. Roman jest typem człowieka, który nie boi się poważnych decyzji i jest gotów na konsekwencję. Nie działa po omacku, wszystko w jego głowie jest dobrze zaplanowane.

W relacjach damsko – męskich Roman jest romantykiem, lubi przebywać w towarzystwie kobiet, rozmawiać i flirtować, jednak o przelotnych romansów woli poważne i długoterminowe związki. Dla kobiety jest prawdziwym oparciem i lojalnym partnerem, tego też oczekuje od swojej drugiej połówki. Świetnie sprawdzi się jako kochający mąż i ojciec. Dla rodziny jest gotów do wielu wyrzeczeń.

Patroni Romana

Patronem mężczyzn o imieniu Roman jest męczennik rzymski, który nawrócił się na wiarę chrześcijańską pilnując aresztującego diakona – Wawrzyńca obserwował jak znosi cierpienia za wiarę. Św. Roman urodził się 390 roku w Górnum Bugey, został ochrzczony
widząc jak diakon Wawrzyniec znosi cierpienia. Urodził się około III w. w Górnum Bugey. Został ochrzczony przez męczennika. Przyjął wiarę chrześcijańską, za co został ukarany śmiercią.

Roman – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Roman? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Roman: Romek, Romcio, Romulek, Romuś, Romi, Romko, Romeczek, Romeczuś, Romeczuń, Romczuś, Romanek.

Roman - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Roman ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi: 

  • niemiecki - Romanus
  • francuski - Romain
  • włoski - Romano, Romeo
  • słowacki - Roman
  • hiszpański - Romano.

Życzenia imieninowe dla Romana

Imieniny Romana najczęściej obchodzone są 9 sierpnia, 18 listopada oraz 28 lutego. Roman może również obchodzić imieniny: 22 maja, 1 października, 6 października, 23 października, 24 listopada. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Roman ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***