Zamknij

Imieniny Roksany - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Roksany

03.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:57

Roksana najczęściej obchodzi swoje imieniny w lipcu. Jednak to nie jedyny miesiąc, w którym może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Roksana i cechy osób je noszących.

Imieniny Roksany - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Roksany
fot. Shutterstock

Roksana może celebrować swoje imieniny dwa razy w roku! Kiedy Roksana najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Roksany– kiedy obchodzimy?

Imieniny Roksany najczęściej obchodzone są 15 lipca oraz 14 września. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Roksanie w dzień jej imienin specjalne życzenia.

Imieniny Reginy

Roksana – znaczenie i pochodzenie imienia

Roksana do damskie imię, które pochodzi z języka staroperskiego. Początkowo było przedstawiane w formie Raohszana, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało „jaśniejąca” lub „jutrzenka”. Imię Roksana oznacza więc patronkę miłości i harmonii, planetę Wenus. Kobiety o tym imieniu były uważane, że promieniste. W Polsce imię to pojawiło się dopiero w XX w. Można spotkać się również z takimi formami jak Roxana, Roxane i Roxanne.

Jaka jest Roksana? Charakterystyka osób o imieniu Roksana

Kobiety noszące imię Roksana, są osobami przebojowymi, zarażają swoją pozytywną energią i nie ma z nimi miejsca na nudę. Roksana to osoba bardzo ciepła i miła, niezależnie od tego w jakim towarzystwie się znajduję. Lubi swój wolny czas poświęcać na spotkania ze znajomymi i wycieczki. Jest kobietą zadbaną i znającą swoją wartość. Lubi buszować po sklepach i kupować nowe sukienki.

Roksana posiada dużą grupę przyjaciół, których znajduję na licznych wyjściach, ponieważ trudno jej usiedzieć w domu i prowadzi aktywny tryb życia często poznaje nowe osoby. Jest szczera i nigdy nie odmawia pomocy. W każdej sytuacji zachowuje swoją naturalność i delikatność. Należy do osób bardzo cierpliwych lecz uparcie broniących swojego zdania, nie jest łatwo zmienić jej przekonania. Lubi podążać swoimi ścieżkami, czasami ciężko zrozumieć jej zachowanie. Dla najbliższych jest gotowa do wielkich poświęceń, bardziej martwi się o nich, niż o siebie. Lubi szalone i spontaniczne pomysły. Realizuje swoje marzenia i pozwala sobie również na spełnianie zachcianek.

W pracy Roksana woli działać sama, nie przepada za pracą w grupie. Jest człowiekiem czynu, woli robić niż rozmawiać o pracy. W pracy zależy jej, aby mogła ją połączyć ze swoimi pasjami. Nie jest osobą, która nadaję się do pracy w korporacji. Uwielbia spełniać się w artystycznych dziedzinach i to w sztuce poszukuje możliwości zarobku. Świetnie sprawdziłaby się również jako aktorka, ponieważ odgrywanie ról nie jest jej obce. Roksana nie boi się podejmowania decyzji, czy zmian, jeśli widzi możliwość poprawy dotychczasowego życia, po prostu ryzykuję biorąc na siebie ewentualne konsekwencje swoich decyzji.

W kontaktach damsko – męskich Roksana jest prawdziwą romantyczką. Kobiety o tym imieniu, twierdzą, że prawdziwa miłość, zdarza się tylko raz w życiu. Czekają na prawdziwego księcia z bajki, który będzie je nosił na rękach obsypywał prezentami. Roksana ma duże wymagania jeśli chodzi o swoich przyszłych partnerów. W związku bywa delikatna ale kapryśna. Sprawdzi się jako kochająca żona i mama.

Patroni Roksany

Nie ma żadnej wzmianki odnośnie patrona osób noszących imię Roksana. Imię było już znane i zapisane w księgach w czasach starożytnych. Popularność zrodziła się dzięki kobiecie o tym imieniu, córce księcia Baktrii, która była żoną Aleksandra Wielkiego.

Roksana – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Roksana? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Roksana są: Roksanka, Roksanusia, Roksaon, Roksi, Roksia, Roksiaczek, Roksiak, Roksik, Roksula, Roksuś, Roksy, Rokuś, Ronia, Rosa, Rosia, Rosiak, Rosiczek, Rosiek, Rox, Roxa, Roxane, Roxania, Roxanne, Roxey, Roxi, Roxuch, Roxuś, Roxy, Roza, Rozia, Rozy, Rośka, Roźka, Sana, Sanka, Sasanka, Siania, Siańka, Xanka, Xena.

Roksana - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Roksana ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi: 

 • angielski – Roxana, Roxanna, Roxy, Roxine
 • białoruski – Raksana
 • czeski – Roxana
 • francuski – Roxane
 • grecki – Roksani
 • hiszpański – Roxana
 • litewski – Roksana
 • łaciński – Roxana
 • niemiecki – Roxane
 • rosyjski – Roxana
 • rumuński – Roxanda
 • szwedzki – Roxane
 • węgierski – Roxána
 • włoski – Rossana

Życzenia imieninowe dla Roksany

Imieniny Roksany najczęściej obchodzone są 15 lipca oraz 14 września. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Roksana ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach…

***

Kochana, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.

***