Zamknij

Imieniny Roberta - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Roberta

02.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 13:03

Robert najczęściej celebruje swoje imieniny we wrześniu, czerwcu i kwietniu. Jednak to nie jedyne miesiące kiedy może je świętować. Poznaj ciekawostki o imieniu Robert i cechy osób które je noszą.

Imieniny Roberta - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Roberta
fot. Shutterstock

Robert może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Robert najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Roberta – kiedy obchodzimy?

Imieniny Roberta najczęściej obchodzone są 7 czerwca, 17 września, 21 lutego oraz 17 kwietnia. Robert może również obchodzić imieniny: 13 maja, 18 lipca, 1 listopada, 27 marca, 29 kwietnia. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Robertowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Robert – znaczenie i pochodzenie imienia

Robert to męskie imię wywodzące się z języka starogermańskiego, w przeszłości istniało wiele form, z których najprawdopodobniej się ono wywodzi min.: Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht. Imię składa się ze słów „hrod”, oznaczające sławę i chwałę oraz „beraht” czyli błyszczący. Robert oznacza więc mężczyznę, który żyję w blasku sławy. W Polsce pojawiło się we wczesnym średniowieczu jako Rubertus.

Imieniny Romana

Jaki jest Robert? Charakterystyka osób o imieniu Robert

Mężczyźni o imieniu Robert są pełni energii i wigoru, cechuję ich charyzma i kreatywność w działaniu. Robert jest nazywany również „złotą rączką”, jako zaradny mężczyzna jest w stanie załatwić każdą sprawę, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jest człowiekiem czynu, nie cierpi spędzać czasu bezczynnie, zazwyczaj jest zajęty i dokładnie planuję swój wolny czas. Robert posiada również wrodzoną intuicję i wszechstronną inteligencje.

W towarzystwie Robert jest bardzo lubiany. To towarzyski mężczyzna, który nie pozwoli aby którejkolwiek z jego najbliższych osób stała się krzywda. Wobec bliskich Robert bywa pomocny i empatyczny. Jest dobrym i lojalnym przyjacielem. Mimo, że jego charakter nie należy do najłatwiejszych ma spore grono oddanych kumpli. Nie ma również problemu z mówieniem prawdy, na ogól jest kulturalny i życzliwy, jednak gdy ktoś wyprowadzi go z równowagi potrafi być złośliwy i arogancki.

Mężczyźni o tym imieniu doskonale sprawdzą się na kierowniczych stanowiskach, Robert jest urodzonym liderem i przywódcą stada, jest twórcą kreatywnych pomysłów, dzięki którym zazwyczaj zyskuje uznanie. Dzięki cechom które posiada jest w stanie wygrać każdą dyskusję, nie uczestniczy w wyścigu, obiera cele i skrupulatnie dąży do nich wcześniej obraną drogą. Należy do osób bardzo opanowanych. Ciężka praca oraz upór często prowadzą Roberta do sukcesów. Dla pracy jest skłonny do wielu wyrzeczeń i poświęceń.
W relacjach damsko – męskich mężczyźni noszący to imię są stali w uczuciach, Robert od przelotnych romansów woli stałe związki. Poszukuje kobiety, która będzie opiekuńcza i rodzinna. Robert od najmłodszych lat marzy o dużej rodzinie, w której spełni się jako kochający i wspaniały mąż i ojciec.

Patroni Roberta

Patronem mężczyzn o imieniu Robert, jest Robert, opat pochodzący z La Chaise-Dieu. Robert pochodził z zamożnej, szlacheckiej rodziny z Szampanii. Patronowi poświęcono kilka pism hagiograficznych, Po nauce pod opieką kanoników od Św. Juliana, sam został kanonikiem, zaś po święceniach objął stanowisko administratora dóbr klasztornych. W 1043 roku osiadł w głębokim borze pod Brioude i rozpoczął życie w połowie pustelnicze, w połowie apostolskie. Założył klasztor Casa Dei: La Chaise-Die. Zmarł 1064, jego wspomnienie obchodzimy 24 kwietnia.

Robert – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Robert? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Robert są: Robcio, Robciu, Robciulek, Robciuś, Robcyk, Robecik, Robek, Robercik, Roberciątko, Roberdo, Robertas, Robertek, Robertino, Robertko, Roberto, Robertos, Robertson, Robertucha,Robson, Robuch, Robuchna, Robunio, Robur, Robusiek, Robuś, Roko, Ropciu, Rupert, Rybuś.

Robert - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Robert ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

 • angielski – Robert
 • bretoński – Roparz
 • czeski – Robert
 • duński – Robert
 • fiński – Roope
 • francuski – Robert
 • hiszpański – Roberto
 • holenderski – Robert
 • litewski – Robertas
 • łaciński – Rupertus, Robertus
 • macedoński – Robart
 • niemiecki – Robert, Ruprecht
 • portugalski – Roberto
 • rosyjski – Роберт (Robert)
 • szwedzki – Robert
 • tahitański – Ropati
 • ukraiński – Роберт (Robert)
 • węgierski – Róbert
 • włoski – Roberto

Życzenia imieninowe dla Roberta

Imieniny Roberta najczęściej obchodzone są 7 czerwca, 17 września, 21 lutego oraz 17 kwietnia. Robert może również obchodzić imieniny: 13 maja, 18 lipca, 1 listopada, 27 marca, 29 kwietnia. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Robert ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach...

***

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

***

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.