Zamknij

Imieniny Radosława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Radosława

02.05.2021
Aktualizacja: 03.09.2021 11:03

Radosław swoje urodziny najczęściej obchodzi we wrześniu. Jednak to nie jedyny miesiąc, kiedy może je celebrować. Poznaj ciekawostki o imieniu Przemysław i cechy osób noszących to imię

Imieniny Radosława - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Radosława
fot. Shutterstock

Radosław może celebrować swoje imieniny kilka razy w roku! Kiedy Radosław najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Radosława– kiedy obchodzimy?

Radosław imieniny obchodzi 14 stycznia, 1 marca, 2 marca, 8 kwietnia i 8 września Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Radosława jest 8 września. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Radosławowi w dzień jego imienin specjalne życzenia.

Radosław – znaczenie i pochodzenie imienia

Radosław to imię męskie, pochodzące z języka słowiańskiego. Radosław powstał ze złączenia przymiotnika „Rado”, oznaczającego zadowolony i „sław”, czyli sławy. W wolnym tłumaczeniu imię Radosław oznacza człowieka, który ubiega się o zasłużony szacunek i sławę, inne tłumaczenia mówią, że oznacza to „człowieka radującego się sławą”. Dawniej było podobnych imion więcej np.: Radomysł, Radomir, Radowit, Radowan, Radost. Ilość imion podobnych do siebie świadczy o wielkości wagi, jaką przywiązywali do radości nasi przodkowie.

Jaki jest Radosław? Charakterystyka osób o imieniu Radosław

Mężczyźni o tym imieniu wyróżniają się wysoką kulturą osobistą. Radosław potrafi zachować się w każdej sytuacji, jest optymistą i osobą z nienagannymi manierami. Nie lubi marudzić i rzadko zdarza mu się narzekać na swój los. Chętnie inwestuję w swój rozwój osobisty. Posiada wrodzony entuzjazm i zawsze jest gotowy do działania. Często angażuję się w akcje charytatywne i jest bardzo pomocny dla swoich najbliższych.

W towarzystwie Radosław jest bardzo lubiany, jednak rzadko pozwala sobie na imprezy, czy wyjścia ze znajomymi, ze względu na brak czasu. Wolny czas woli przeznaczać na samodoskonalenie. Posiada dobre serce i zawsze służy radą dla najbliższych, jego przyjaciele wiedzą, że zawsze można na niego liczyć. Radosław to człowiek bardzo ciepły i opiekuńczy, jednak ma spore kompleksy, które sprawiają, że bywa zamknięty i rzadko mówi o swoich uczuciach, czy otwiera się na inne osoby.
Mężczyzn noszących to imię charakteryzuję inteligencja i wrodzona kreatywność. Radosław jest bardzo oddanym pracownikiem, jego przełożony zawsze może liczyć na Radka w kryzysowych sytuacjach. Zawodowo Radosław sprawdzi się również na kierowniczych stanowiskach, ponieważ upór i ciężka praca są mu dobrze znane, często osiąga sukces. Konsekwentnie trzyma się swoich obranych celów, broni swoje zdanie i nie ulega wpływom otoczenia, jest wierny swoim wartościom. Sukcesy, które odnośni mobilizują go do dalszej pracy i samorealizacji.

W relacja damsko – męskich Radosław szybko przywiązuję się do kobiet, które dają mu nadzieje na stały związek. Bardzo przeżywa sprawy sercowe, jednak rzadko kiedy potrafi to okazywać. Bardzo często jednak ze względu na swoją prezencje Radosława otacza wiele kobiet, ten jednak czeka na tę jedyną. Radosław potrzebuje żony, która otoczy go opieką, ze względu na jego wrażliwą naturę oczekuję od swojej drugiej połówki lojalności i oparcia. Świetnie sprawdzi się jako czuły mąż i kochający ojciec.

Patroni Radosława

Nie ma świętego, który byłby patronem Radosława. Imię to pierwszy raz w księgach pojawiło się w 1198 roku i miało wiele różnych form: Radosław, Rasław, Radsław, Redsław. Żeńskim odpowiednikiem imienia Radosław jest imię Radosława lub Rasława, które poraz pierwszy pojawiło się w księgach w 1265 roku.

Radosław – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Radosław? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Radosław : Radosławuś, Radości, Radson, Radu, Raduch, Radula, Radulec, Radulek, Raduleniek, Radulina, Radunia, Radusiek, Radutek, Raduś, Raduńciu, Raduńko, Radzia, Radziej, Radzieńka, Radzik, Radzimierz, Radzimir, Radzimiłek, Radzinek, Radzio, Radzioch, Radzion, Radzioszek, Radziosław, Radzirej, Radzisław, Radziu, Radziuch, Radziuchu, Radziula, Radziulek, Radziuniek, Radziuszek, Radziuś, Radziątko, Sławcio, Sławek, Sławuś.

Radosław - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Radosław ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina - Radoslaus
  • bułgarski - Radoslav
  • hiszpański - Radoslao
  • czeski - Radoslav, Radslav, Radek
  • słowacki - Radislav, Radoslav.

Życzenia imieninowe dla Radosława

Radosław imieniny obchodzi kilka razy w roku: 1 marca, 2 marca, 8 kwietnia i 8 września Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Radosława jest 8 września. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Radosław ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach...

Kochany, z okazji imienin życzę Ci
ust całowanych, policzków głaskanych,
ramion ukochanych i chwil wyczekiwanych...

Wiązanka najpiękniejszych życzeń
Imieninowych: długich lat życia,
szczęścia, dobrego zdrowia i sił,
powodzenia w pracy i całym życiu.
Spełnienia najskrytszych marzeń,
realizacji dobrych zamiarów i planów.
Pogody ducha, nadziei w lepszą przyszłość
oraz wszystkiego najlepszego.