Zamknij

Imieniny Pauli - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Pauli

20.04.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 09:08
Kobieta z bukietem kwiatów
fot. Shutterstock

Paula wywodzi się z języka łacińskiego i jest odpowiednikiem męskiego imienia Paweł. Kiedy Paule obchodzą imieniny? Okazuje się, że świętować mogą aż 6 razy w roku. Najpopularniejszą datą jest 26 stycznia. Sprawdźcie, kiedy jeszcze obchodzone są imieniny Pauli, jakie znaczenie i pochodzenie ma to imię, a także jakie życzenia można jej złożyć na imieniny.

Imię Paula pochodzi od męskiego imienia Paweł. W Polsce stosowano je już w XIV wieku i z czasem zaczęto też używać formy Paulina. Kiedy obchodzone są imieniny Pauli? Wygląda na to, że kobiety, które noszą to imię, mogą świętować 6 razy w roku. Jednak to data 26 stycznia jest to najpopularniejszą. Wówczas też w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Pauli Rzymianki, czyli patronki Pauli.

Paula świętuje imieniny w styczniu, ale nie tylko. Kiedy jeszcze wypadają imieniny Pauli i jakie znaczenie niesie ze sobą to imię? Koniecznie przeczytaj informacje na jego temat i poznaj najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Pauli.

Zobacz także: Imieniny Nataszy - kiedy obchodzimy? Poznaj najpopularniejsze daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Nataszy

Imieniny Pauli - kiedy obchodzimy?

Kiedy Paula obchodzi imieniny? Okazuje się, że aż 6 razy w roku. Kobiety noszące to imię świętują w dniach: 26 stycznia, 3 czerwca, 11 czerwca, 18 czerwca, 18 sierpnia i 24 grudnia. Ta pierwsza data jest najpopularniejsza, gdyż wtedy też w Kościele katolickim wspomina się św. Paulę Rzymiankę, czyli patronkę Pauli. Tego dnia obchodzone są również imieniny Tytusa.

Jak ustalić, kiedy obchodzi się imieniny? Najczęściej świętuje się je w dniu, który znajduje się najbliżej naszej daty urodzin. Jednak to od samej Pauli zależy, kiedy będzie celebrować swoje imieniny. Dorosłe kobiety o tym imieniu mogą sobie bez problemu wybrać najbardziej dogodną datę imienin.

Znaczenie i pochodzenie imienia Paula

Paula pochodzi z języka łacińskiego i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Paweł. Oznacza ona osobę drobnej budowy. Nie bez powodu jako główne cechy kobiety noszącej to imię wymienia się słabość, kruchość, wrażliwość, delikatność. Patronką Pauli jest św. Paula Rzymianka.

Od imienia Paula powstało też inne imię – Paulina. Bardzo często zdrobniale na Paulinę mówi się właśnie Paula.

Liczbą imienia Paula jest 6. Numerologiczne 6 są romantyczne i bardzo rodzinne. Zostały stworzone po to, aby dbać o ognisko domowe. Kobiety noszące to imię mają szereg cech odpowiadających numerologicznej Szóstce. Najważniejsze dla nich są miłość, przyjaźń i dobre relacje z otoczeniem. Do tego są wrażliwe i biorą do siebie różne rzeczy, które następnie analizują na wszystkie możliwe sposoby. Czym jeszcze charakteryzują się Paule?

Jaka jest Paula? Charakterystyka kobiet o tym imieniu

Kobiety, które noszą imię Paula, łatwo wyprowadzić z równowagi. Przejmują się one wszystkim, co się wokół nich dzieje i biorą wiele rzeczy do siebie. Paule są wrażliwe, kruche i bardzo delikatne. Są ostrożne w działaniu i najczęściej decydują się na dany krok, jeśli mają pewność, że uda im się go wykonać. Nawet najmniejszy przejaw krytyki biorą do siebie.

Paule skupione są głównie na relacjach z innymi ludźmi. Największą wartością w ich życiu są rodzina i bliscy. Paula chce dbać o ognisko domowe, a dla męża i dzieci zrobi wszystko. To także niepoprawne romantyczki i osoby o niezbyt mocnej psychice.

Zobacz także: Kiedy obchodzimy imieniny Laury? Przeczytaj pochodzenie imienia, cechy charakteru i życzenia imieninowe dla Laury

Patroni Pauli

Patronką Pauli jest św. Paula Rzymianka opiekująca się wdowami. Była ona Włoszką, która wyszła za mąż za Toksocjusza. Ten niestety po kilku latach zmarł i zostawił ją samą z pięciorgiem dzieci. Wówczas Paula miała zaledwie 32 lata. Wtedy też podjęła decyzję o zawierzeniu swojego życia Bogu i wraz z córką ruszyła do Betlejem. Tutaj założyła klasztor, a także dom dla pielgrzymów. 

Paula - odpowiedniki imienia w innych językach

Paula jest popularnym imieniem pochodzenia łacińskiego. Ma też swoje odpowiedniki w innych krajach. Jak w innych językach mówi się na Paulę?

 • Język francuski: Paule, Paulette,
 • język włoski: Paola,
 • język rosyjski: Pavla, Pola,
 • język czeski: Pavla,
 • język słowacki: Pavla, Paula,
 • język słoweński: Pača, Paška, Pava, Pavla, Pola.

Ogólnie przyjętą formą tego imienia pozostaje jednak Paula.

Zdrobnienia imienia Paula

Jak już wspominaliśmy wyżej, od imienia Paula wzięła się Paulina. I choć Paula jest zdecydowanie starszą wersją, dzisiaj na Paulinę zdrobniale mówi się Paula. A jakie są zdrobnienia imienia Paula? Tak najczęściej mówią do niej bliscy:

 • Pauleczka
 • Pauleńka
 • Pau
 • Pauka
 • Paulinka
 • Paulincia
 • Pauliśka
 • Paulunia.

Zobacz także: Imieniny Eweliny - przeczytaj, kiedy je obchodzimy! Oto znaczenie imienia Ewelina oraz najpiękniejsze życzenia imieninowe z okazji jej święta

Znane Paule

Wśród znanych postaci znajdziemy wiele kobiet o imieniu Paula. Które z nich są najpopularniejsze? Oto sławne Paule w światowym show-biznesie:

 • Paula Abdul – amerykańska piosenkarka, tancerka i choreograf,
 • Paula Kania - polska tenisistka,
 • Paula Ignasiak – polska piosenkarka.

Życzenia imieninowe dla Pauli

Imieniny Pauli obchodzone są kilka razy w roku. Najpopularniejszą datą imienin jest jednak 26 stycznia. Warto w tym dniu złożyć Pauli życzenia imieninowe. Mogą to być zabawne wierszyki, życzenia rymowane czy poruszające. Jakie życzenia imieninowe dla Pauli będą najpiękniejsze? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

By czasu na wszystko starczyło,
szczęście zawsze z Tobą było,
życie w sukcesy obrodziło,
a to, co dobre, na lepsze się zmieniło!

***

W tym pięknym dniu,
szczególnie życzę Pauli rzeczy dwóch:
miłości, co w sens życie ubiera
i szczęścia, by wygrać z losem w pokera.

***

Paula - cóż za piękna kobieta!

Choć to nie jedyna Twoja zaleta!

Mąż Cię wielbi jak królową,

Bądź nam zawsze piękną, zdrową!

Niech Cię omijają kłopoty, 

nie zaznaj żadnej zgryzoty. 

Marzenia Twe niech się spełniają, 

a wszelkie smutki ustają!

Wszystkiego z okazji imienin, życzy...

Życzenia imieninowe pochodzą ze strony: www.smiesznezyczeniaurodzinowe.pl.