Zamknij

Imieniny Oskara - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Oskara

01.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 13:07

Oskar swoje imieniny celebruje w lutym. Czym charakteryzują się osoby o tym imieniu? Czy jest jakieś zdrobnienie dla imienia Oskar? Poznaj ciekawostki o imieniu Oskar!

Imieniny Oskara - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Oskara
fot. Shutterstock

Oskar może celebrować swoje imieniny tylko raz w roku! Kiedy Oskar najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Oskara– kiedy obchodzimy?

Oskar imieniny obchodzi tylko raz w roku – 3 lutego. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Oskarowi w dzień jej imienin specjalne życzenia. Niektóre źródła mówią, że Oskar celebruje swoje imieniny aż cztery razy do roku: 2 lutego, 3 marca, 31 lipca i 1 grudnia, jednak daty te nie należą do popularnych.

Oskar – znaczenie i pochodzenie imienia

Oskar to imię męskie, jego pochodzenie jest nie do końca wyjaśnione. Jedna z tez mówi, że wywodzi się z języka germańskiego, określenie "ans" oznaczało "boga", a "ger" włócznię. Inne tłumaczenia mówią, że Oskar oznacza „człowieka, który trzyma włócznie” .Imię to nosili m.in. królowie Szwecji. Jest również prawdopodobne, że imię Oskar wywodzi się z języka iryjskiego, w którym „os” oznacza „jelenia”, a „cara” „przyjaciela”, w wolnym tłumaczeniu „przyjaciel jeleni”. Imieniem tym nazwano również doroczną amerykańską nagrodę filmową - Oscara - przyznawaną od 1929 roku.

Jaki jest Oskar? Charakterystyka osób o imieniu Oskar

Oskar należy do osób, które nie boją się ryzyka. Mężczyźni o tym imieniu twardo stąpają po ziemi, cechuję ich rozwaga i gotowość do poświęceń. Często dzięki swoim działaniom odnoszą sukces. Oskar od imprezy woli spokojny wieczór w swoim towarzystwie. Ma zazwyczaj kilku bardzo dobrych przyjaciół. Oskar ceni sobie spokój i skupia swoją uwagę na samodoskonaleniu siebie i poznawaniu świata, często wybiera dalekie podróże jako formę spędzania wolnego czasu.
Mężczyźni noszący to imię są introwertykami, są spokojni i niechętnie dzielą się swoimi sekretami. Nie okazuję również uczuć, ciężko mu się otworzyć przed drugą osobą. Oskar jest bardzo pomocną osobą, jego przyjaciele zawsze pytają go o radę, ponieważ są pewni, że Oskar ich zrozumie. Wrodzona dobroć sprawia, że Oskar ma zaufanych i lojalnych przyjaciół i sam odpłaca się tym samym. To bardzo miły i empatyczny człowiek.
W pracy Oskar jest bardzo gotowy do działania i poświęceń. Jest solidnym pracownikiem i zawsze z pełną starannością wykonuje swoje obowiązki. Wymaga dużo zarówno od siebie, jak i od innych osób. Oskarowi nie jest obce ryzyko, chętnie podejmuje odważne decyzje i jest przygotowany na konsekwencje. Mężczyźni o tym imieniu nie lubią zmian, są oddani swojej pracy i unikają zmiany miejsca zatrudnienia. Świetnie poradzi sobie na stanowiskach biznesowych oraz kierowniczych.

W relacjach damsko – męskich Oskar od przelotnych romansów woli trwałe związki. Z trudem przychodzi mu rozmowa o własnych uczuciach. W miłości kieruje się rozsądkiem, szuka kobiety, która będzie lojalna i wspierała go w jego decyzjach. Stabilność i stałość w uczuciach to wyznaczniki działań postępowania Oskara.

Patroni Oskara

Patronem osób o imieniu Oskar jest św. Oskar, urodzony w 801 roku na terenie Amiens. W wieku siedmiu lat poczuł powołanie do służby Bogu. Wychował się w klasztorze i jako 12 latek złożył śluby zakonne. Gdy benedyktyni w 822 roku założyli nowy klasztor w Corvey nad rzeką Wezerą Oskar został tam nauczycielem. Później udał się z misją ewangelizacyjną do Szwecji gdzie ochrzcił króla Olafa i został biskupem. Następnie papież Grzegorz IV mianował go arcybiskupem całej Skandynawii. W Danii 3 lutego obchodzone jest święto narodowe, zwane na jego cześć „Ansgar”.

Oskar – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Oskar? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Oskar są: Karo, Ocia, Oskaro, Oskar, Oskers, Osram, Ozgi, Oskejt, Ostuś, Ostry, Oti, Oscaritto, Ozi, Oskaś, Ossi, Os, Karuś, Osan, Osztar, Oscar, Ozzy, Oskuś, Oscarro, Oskarinio, Osx, Osk, Oskareczko, Oskarinho, Oskario, Oskieno, Oki, Ojski, Osek, Oski, Oksi, Oskarek, Oskareczek

Oskar - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Oskar ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina - Anscharius, Ansgarius
  • angielski - Oscar, Ansgar, Anskar
  • niemiecki - Ansgar, Oskar
  • francuski - Oscar, Anskar, Anschaire
  • hiszpański - Anscario, Oscar.

Życzenia imieninowe dla Oskara

Oskar imieniny obchodzi tylko raz w roku – 3 lutego. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Oskarowi w dzień jej imienin specjalne życzenia.Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Oskar ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Jak zapach konwalii pobudza marzenia,
tak ty przyjmij od nas gorące życzenia:
zdrowia, szczęścia i dużo wrażeń
oraz spełnienia wszelkich marzeń.

***
Dzień radosny, dzień jedyny –
dzisiaj Twoje Imieniny!
Zdrowia, szczęścia, powodzenia
życzę Tobie w Dniu Imienia!

***
W tym wyjątkowym dniu pragnę Ci przesłać garść dobrego humoru,
porcję zdrowia, łyk dobrego szampana i szczery uścisk dłoń

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.