Zamknij

Imieniny Oliwiera - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Oliwiera

28.04.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 13:35

Oliwier swoje imieniny najczęściej obchodzi w maju. Jednak to nie jedyna data kiedy może je świętować.  Jak imię to brzmi w innych językach? Poznaj patrona osób o imieniu Oliwier i jego cechy charakteru.

Imieniny Oliwiera - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Oliwiera
fot. Shutterstock

Oliwier może celebrować swoje imieniny tylko dwa razy w ciągu roku! Kiedy Oliwier najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Oliwier – kiedy obchodzimy?

Imieniny Oliwiera najczęściej obchodzone są 27 maja ale Oliwier może obchodzić imieniny również: 2 września. Jeśli masz bliską osobę o imieniu Oliwier i zbliżają się akurat jego imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Oliwier - znaczenie i pochodzenie imienia

Pochodzenie oraz data pojawienia się męskiego imienia Oliwier jest ciężka do ustalenia. Jedna z hipotez twierdzi, że wywodzi się on od słowa z języka normandzkiego „Alfihar”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „armię alfów” . Kolejna hipoteza imienia Oliwier, mówi, że wywodzi się ono z języka łacińskiego, od słowa „oliva”, oznaczającego "hodowce oliwek", czyli "miłujący pokój" . Trudno również wskazać datę, w której imię to wkroczyło do Polski. Imię rozsławiła „Pieśń o Rolandzie” w której Oliwier był przyjacielem tytułowego rycerza. Najsłynniejszym Oliwierem z pewnością jest jednak bohater powieści K. Dickensa „Oliwer Twist”.

Jaki jest Oliwier? Charakterystyka osób o imieniu Oliwier

Mężczyźni o imieniu Oliwier bywają zaskakujący, mają ciekawy ale również bardzo skomplikowany charakter, często ich postępowanie jest niezrozumiałe dla innych osób.. Oliwier lubi znajdować się w centrum zainteresowania, jest mężczyzną pełnym energii, który uwielbia spędzać wolny czas w gronie najbliższych mu osób. Nie narzeka na samotność, lubi poznawać nowe osoby. Mężczyźni o tym imieniu potrafią się zachować niemal w każdej sytuacji, są cierpliwi i szybko rozwiązują problemy. Zawsze jest również gotowy do pomocy, często także udziela się charytatywnie.
Oliwier posiada wokół siebie wielu przyjaciół, ze względu na swój pomocny i pozytywny charakter ludzie lgnął do niego i chcą go poznać. Mężczyźni o tym imieniu są ciekawi świata dlatego często decydują się na dalekie podróże.

W pracy Oliwier jest kontaktową osobą, lubi pracować z innymi ludźmi. W pełnym skupieniu wypełnia powierzone mu obowiązki, jest lojalnym pracownikiem. Lubi analizować swoje działania i pracować nad sobą. Zazwyczaj bierze sprawy w swoje ręce i rozwiązuję je od początku do końca. W pracy źle znosi porażki, obawia się niespodzianek i woli przygotować i zabezpieczyć na każdą ewentualność. Jest staranny i przedsiębiorczy, często ze względu na swój charakter i upór w dążeniu do celu osiąga sukces. Oliwier świetnie sprawdzi się w handlu, czy prowadzeniu własnego biznesu, bowiem ciężka praca i duża odpowiedzialność na jego barkach nie robią na nim żadnego wrażenia.
W relacjach damsko – męskich Oliwer jest prawdziwym romantykiem. Uważa, że kocha się tylko raz, brzydzi się zdradą i jest lojalnym, oddanym i kochającym partnerem. Świetnie sprawdzi się również w roli ojca. Mężczyźni noszący to imię potrafią zadbać o swoje rodziny tak, aby im niczego nie brakowało. Oliwiera nie interesują żadne przelotne romanse, jeśli decyduje się na związek, to tylko długi i z miłości. Od swojej partnerki oczekuje wierności i związku opartego na przyjaźni.

Patroni Oliwiera

Patronem mężczyzn o imieniu Oliwier jest święty Olivier Plunkett, był on ofiarą prześladowań, męczennik. W 1679 roku św. Olivier stał się ofiarą spisku i zginął śmiercią męczeńską, przez powieszenie i poćwiartowanie. Był jedną z sześciu ofiar antykatolickiej konfabulacji dwukrotnego konwertyty. 23 maja 1920 roku został zaś beatyfikowany przez papieża Benedykta XV. Następnie został kanonizowany przez papieża Pawła VI. Jego wspomnienie jest obchodzone 1 lipca. Został patronem pokoju i pojednania Irlandii.

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Oliwier

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Oliwier? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Oliwier są: Liwek, Olas, Olasek, Olcio, Oleczek, Olek, Olerek, Oli, Olik, Olinek, Oliwa, Oliwciu, Oliwek, Oliwierek, Oliwieruś, Oliwuś, Olo, Olu, Wier, Wierek, Wieruś

Oliwier - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Oliwier ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina - Oliverius, Olivarius
  • angielski - Oliver
  • francuski - Olivier, Ollivier
  • hiszpański - Oliveiro
  • włoski - Oliviero, Oliverio.

Życzenia imieninowe dla Oliwiera

Imieniny Oliwiera najczęściej obchodzone są 27 maja ale Oliwier może obchodzić imieniny również: 2 września.Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Oliwier ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Jak zapach konwalii pobudza marzenia,
tak ty przyjmij od nas gorące życzenia:
zdrowia, szczęścia i dużo wrażeń
oraz spełnienia wszelkich marzeń.

***
Dzień radosny, dzień jedyny –
dzisiaj Twoje Imieniny!
Zdrowia, szczęścia, powodzenia
życzę Tobie w Dniu Imienia!

***
W tym wyjątkowym dniu pragnę Ci przesłać garść dobrego humoru,
porcję zdrowia, łyk dobrego szampana i szczery uścisk dłoń

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.