Zamknij

Imieniny Olgi - kiedy ochodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Olgi

28.04.2021 19:23

Olga najczęściej swoje imieniny obchodzi w lipcu, jednak to nie jedyna data, kiedy może je świętować. Poznaj znaczenie imienia Olga oraz cechy charakteru osób o tym imieniu.

Imieniny Olgi - kiedy ochodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Olgi
fot. Shutterstock

Olga może celebrować swoje imieniny aż pięć razy w roku! Kiedy Olga najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Olgi – kiedy obchodzimy?

Olga imieniny obchodzi 26 marca, 13 czerwca, 28 czerwca, 11 lipca i 24 lipca Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Olgi jest 11 lipca. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu warto zapamiętać powyższe daty i złożyć Oldze w dzień jej imienin specjalne życzenia.

Olga – znaczenie i pochodzenie imienia

Olga to imię żeńskie o długiej historii. Najprawdopodobniej wywodzi się z Języka starorosyjskiego i jest zmienioną wersją skandynawskiego imienia Helga, które oznacza „szczęście”. Imię Olga oznacza więc „zdrowa”, „pełna życia”. Imię to nosiła władczyni, która zbudowała potęgę Kijowa. Była ona bardzo surową i twardą władczynią, jednak dzięki swoim zasługom zarówno Rusini jak i Kościół wybaczył jej liczne okrucieństwa na poddanych ze względu na przyjęty przez nią chrzest.
W Polsce imię Olga pojawiło się już w XIII wieku jako Olga i Alga.

Jaka jest Olga? Charakterystyka osób o imieniu Olga

Olga nie należy do osób, które lubią znajdować się w centrum uwagi, nie posiada również licznego grona przyjaciół. Kobiety o tym imieniu dokładnie dobierają sobie przyjaciół, muszą ich wcześniej dobrze poznać, zanim same się przed nim otworzą. Olga boi się zranienia, nie należy do osób silnych i woli być ostrożna, niż się sparzyć. Kobiety noszące to imię nie należą do zbyt pewnych siebie, Olga jest pamiętliwa i mało kiedy jest w stanie wybaczyć komuś wyrządzone krzywdy. Mimo swojej delikatnej naturze Olga jest kobietą świadomą i twardo stąpającą po ziemi, potrafi również trafnie oceniać ludzi oraz ich intencje względem niej.
Olga należy do kobiet, które twardo stąpają po ziemi, jej umysł jest ścisły i posiada wysoko rozwinięty zmysł intuicji, w dodatku jest świetnie zorganizowana i kreatywna. Olga broni swojego zdania, jednak nikomu go nie narzuca, nie lubi również górnolotnych deklaracji. Nie należy do ludzi rozrzutnych. Posiada wiele cech świetnego organizatora. Olga jest kobietą sprytną i potrafi podjąć ryzyko, jest oczytana i ma wiele do powiedzenia. Świetnie sprawdzi się w wielu branżach takich jak: psycholog czy analityk, jak i własnym biznesie w którym będzie ciążyć na niej duża odpowiedzialność. Olga ze względu na spokój i wytrwałość osiąga zamierzone cele.

W relacjach damsko – męskich Olga to osoba lojalna i oddana, woli poważne związki, niż krótkie, przelotne znajomości. Jest osobą godną zaufania i wspaniałą partnerką. Szuka partnera na całe życie, który będzie dla niej oparciem i przyjacielem, on z kolei może liczyć na wsparcie i lojalność na każdej płaszczyźnie życia. Mimo swojej natury Olga najczęściej dominuje w związku, to ona ma w nim decydujący głos i podejmuje wszystkie ważne decyzje.

Patroni Olgi

Patronką kobiet noszących imię Olga, jest św. Olga Kijowska, wielka księżna Rusi, znana również jako Olga Mądra. Urodzona na terenach dzisiejszej Rosji. Żona jednego z wikingów panującego w Kijowie – Igora, który został zabity. Po jego śmierci Olga sprawowała władzę w imieniu ich wspólnego syna. Była władczynią bardzo surową i wyrządziła wiele krzywd swoim poddany. Jednak wszystkie zostały jej wybaczone zarówno przez poddanych jak i przez Kościół. W 957 roku przyjęła chrzest jako Helena w Konstantynopolu i rozpoczęła chrystianizację kraju. Kościół katolicki uznał ją za świętą w XII w zamian za jej zasługi. W 1574 roku Ruska Cerkiew Prawosławna urzędowo zatwierdziła jej kult i nadała tytuł „równej apostołom” .

Olga – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Olga? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Olga są: Olgunia, Olgusia, Olguś, Olginia, Olgasek, Olgusitta, Olehandra, Olgierda, Olgush, Olekson, Olek, Olgina, Olgia, Olgiewna, Olgimiera, Olguch, Olgutka, Olena, Olens, Olesia, Oleśka, Olgutek, Olgusiak, Olgushon, Oleczka.

Olga - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Olga ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina: Olga
  • angielski: Olga, Elga, Helga
  • niemiecki: Helga, Helge
  • francuski: Olga
  • włoski: Olga
  • rosyjski: Olga.

Życzenia imieninowe dla Olgi

Olga imieniny obchodzi 26 marca, 13 czerwca, 28 czerwca, 11 lipca i 24 lipca Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Olgi jest 11 lipca. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Olga ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Jak zapach konwalii pobudza marzenia,
tak ty przyjmij od nas gorące życzenia:
zdrowia, szczęścia i dużo wrażeń
oraz spełnienia wszelkich marzeń.

***
Dzień radosny, dzień jedyny –
dzisiaj Twoje Imieniny!
Zdrowia, szczęścia, powodzenia
życzę Tobie w Dniu Imienia!

***
W tym wyjątkowym dniu pragnę Ci przesłać garść dobrego humoru,
porcję zdrowia, łyk dobrego szampana i szczery uścisk dłoń

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.