Zamknij

Imieniny Olafa - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Olafa

19.04.2021 16:37
Imieniny Olafa - daty, znaczenie, życzenia.
fot. SHUTTERSTOCK

Imieniny Olafa obchodzone są w lipcu - mężczyźni o tym imieniu mogą świętować tylko raz w roku. Poniżej zamieszczamy najpiękniejsze życzenia imieninowe oraz sprawdzamy, jakie jest znaczenie imienia Olaf, zdrobnienia oraz kto jest jego patronem.

Imię Olaf, choć nie jest zbyt popularne, to cieszy się zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, kiedy obchodzi się imieniny Olafa. Poznanie i zapamiętanie dokładnej daty sprawi, że będziemy mogli złożyć znajomym posiadaczom tego imienia życzenia z okazji ich święta. W naszym imienniku znajdziecie także najważniejsze informacje o imieniu Olaf.

Imieniny Olafa - kiedy obchodzimy?

Imieniny Olafa obchodzimy tylko raz w roku. Mężczyźni o tym imieniu mają swoje święto 29 lipca. Jeśli zatem wśród naszych znajomych, przyjaciół czy rodziny jest chłopak Olaf, to warto zapamiętać tę datę, by móc złożyć mu życzenia w dniu jego imienin.

Znaczenie i pochodzenie imienia Olaf

Olaf to imię pochodzenia skandynawskiego, dlatego to właśnie tam jest szczególnie popularne. Nosili je nawet władcy norwescy, jak chociażby Olaf I Tryggvasson czy Św. Olaf II Haraldsson (obecnie patron kraju).

Geneza tego imienia nie jest do końca jasna. Według jednej z teorii Olaf pochodzi ze staronorweskiego wyrazu "anfleir" oraz staroislandzkiego "olafr" i tłumaczy się je najczęściej jako "syn starego człowieka" lub "dziecko zapowiedziane przez Boga".

Z kolei według innej hipotezy Olaf wywodzi się od dawnego imienia "Aslaf", które utworzone zostało z wyrazów "As" (Asowie to główna dynastia bogów nordyckich) oraz "laf", które przeszło w angielskie "love", czyli "kochać". Można więc powiedzieć, że imię Olaf oznacza "umiłowany/ukochany przez bogów".

Jaki jest Olaf? Cechy charakteru osób o imieniu Olaf

Mężczyźni, którzy noszą imię Olaf, są zazwyczaj niezwykle sympatyczni, ale i nieco nieśmiali. Nie brakuje im jednak pewności siebie - odważnie idą przez życie i dobrze wiedzą, czego chcą. Czasami są bardzo uparci. Trudno wtedy przekonać ich do zmiany zdania. Ponadto zazwyczaj szybko wpadają w gniew. I choć nie mają łatwego charakteru, to można na nich liczyć. Olaf zawsze pomoże znajomemu w potrzebie i zrobi wszystko, by rozwiązać jego problem.

Mężczyźni o imieniu Olaf są niezwykle przywiązani do bliskich, a rodzinę zawsze stawiają na pierwszym miejscu. To osoby bardzo uczuciowe, których największym marzeniem jest posiadanie ukochanej osoby. W domu czują się tzw. samcami alfa. Uwielbiają dowodzić i chcą mieć wszystko pod kontrolą. Często są przez to bardzo zaborczy oraz despotyczni wobec najbliższych.

Olaf, mimo że jest nieco skryty, to jest doskonałym kompanem. Ponadto jest inteligentny i można z nim porozmawiać na każdy temat. Uwielbia opowiadać jednak przede wszystkim o sobie. Trzeba uważać, ponieważ mężczyźni o tym imieniu nierzadko lubią ubarwiać swoje historie. Nie zawsze zatem wszystko, co mówią, jest prawdą. Ponadto Olaf przez swój zaborczy charakter nie potrafi unikać konfliktów, nawet z najbliższymi mu osobami, co często kończy się ostrą kłótnią.

Olaf lubi pracować. Jednak żeby dobrze wykonywał swoje obowiązki, musi wiedzieć, że to, co robi, przynosi pozytywne efekty. W przeciwnym razie może się szybko zniechęcić i przestanie przykładać się do powierzonych mu zadań.

Osoby o tym imieniu mają tzw. nosa do interesów, dlatego zazwyczaj dobrze idzie im w pracy. Jeśli jednak coś pójdzie niezgodnie z ich planem i odniosą porażkę, to nie szukają winy w sobie, a obarczają nią innych.

Olaf bardzo ceni sobie także własny komfort i nie zrobi nic, co mu nie odpowiada i na co nie ma ochoty. Dlatego najlepiej sprawdzi się w wolnych zawodach oraz pracach indywidualnych. Wykonywanie zadań grupowych to dla niego istny koszmar.

Zobacz też:  Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia na imieniny SMS

Patron Olafa

Patronem wszystkich mężczyzn noszących imię Olaf jest święty Olaf II Haraldsson urodzony w 995 roku. W latach 1016-1028 był królem Norwegii. Jako chrześcijanin zwalczał pogaństwo, a efektem tego było uchwalenie prawa kościelnego. Znosiło ono m.in. niewolnictwo, zaczęto budować nowe kościoły, zakazano jedzenia mięsa w piątki, a siedem tygodni przed Wielkanocą nakazano post.

Taka rewolucja przysporzyła Olafowi jednak wielu wrogów. W 1028 roku został wygnany z kraju przez opozycję z okręgu Trøndelag wspomaganą przez duńskiego króla Kanuta Wielkiego. Wówczas uciekł na Ruś, gdzie zamieszkał w Nowogrodzie u księcia Jarosława i jego żony Ranghild. Co ciekawe, Jarosław zaoferował mu nawet koronę Bułgarii, jednak ten odmówił i postanowił odzyskać władzę w Norwegii. W związku z tym dwa lata po wygnaniu wrócił do kraju. Nie udało mu się jednak ponownie zasiąść na tronie.

Olaf zginął w bitwie pod Stiklestad 29 lipca 1030 roku. Po jego śmierci w Norwegii zaczęły krążyć historie o jego dokonaniach oraz uzdrowieniach, które odbywały się przy jego grobie. Kiedy przenoszono zwłoki Olafa okazało się, że są w nienaruszonym stanie. Od tego czasu zaczęto nazywać go "świętym", a później oficjalnie go nim ogłoszono.

Olaf II Święty jest patronem i obrońcą Norwegii.

Zobacz też:  Mężczyźni o tych imionach są najbardziej lojalni wobec swoich partnerek. Zawsze można na nich liczyć

Olaf - odpowiedniki imienia w innych językach

Olaf to imię, które jest popularne także poza granicami Polski. Odpowiedniki tego imienia w innych językach przedstawiają się następująco:

  • łacina - Olavus, Olaus,
  • niemiecki - Olaf, Olaw, Oluf,
  • włoski - Olaf, Olao,
  • norweski: Olaf,
  • węgierski - Olaf.

Zdrobnienia imienia Olaf

Najpopularniejszym zdrobnieniem od imienia Olaf jest Oli. Ponadto inne zdrobnienia imienia Olaf brzmią następująco: Olafcio, Olafek, Olafo, Olafunio, Olafuś, Olek, Olik, Oluś.

Życzenia imieninowe dla Olafa - najpiękniejsze wierszyki 

Ładne życzenia imieninowe dla Olafa i krótkie wierszyki z okazji jego święta znajdziecie poniżej. Takie życzenia można zarówno wysłać w wiadomości SMS, na portalu społecznościowym lub wypisać na ozdobnej kartce, którą odpowiednio wcześniej wyślemy pocztą. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami wierszyków na imieniny Olafa.

***

My życzymy Tobie szczerze:
szczęścia w całej Twej karierze!
Oprócz tego dużo zdrowia,
radości i wszelkiej pomyślności.

***

Dużo szczęścia i radości,
które niechaj zawsze gości,
w dobrym sercu, jasnej duszy,
i niech wszystkie żale głuszy.

***

Marzeń, o które warto walczyć!
Radości, którymi warto się dzielić!
Przyjaciół z którymi warto być!
Nadziei, bez której nie da się żyć!

***

Przeczytaj również:  Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zobacz także, kiedy wypadają: