Zamknij

Imieniny Nikodema – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Nikodema

28.04.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 13:37

Nikodem najczęściej swoje imieniny obchodzi w sierpniu. Jednak to nie jedyna data, kiedy może je świętować. Poznaj cechy charakteru osób o imieniu Nikodem, patrona oraz znaczenie imienia.

Imieniny Nikodema – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Nikodema
fot. Shutterstock

Nikodem może celebrować swoje imieniny aż 4 razy w ciągu roku! Kiedy Nikodem najczęściej obchodzi imieniny? Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Imieniny Nikodema – kiedy obchodzimy?

Imieniny Nikodema najczęściej są obchodzone 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września. Jednak największą popularnością celebrowania imienin Nikodema jest 3 sierpnia. Jeśli masz bliską osobę o imieniu Nikodem i zbliżają się akurat jego imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Nikodem– znaczenie i pochodzenie imienia

Męskie imię Nikodem pochodzi z Języka greckiego od słowa Nikódēmos, które oznacza „zwycięzce dla ludu”. Rozsławił je znany z Ewangelii św. Jana dostojnik żydowski, z którym Jezus prowadził dialog w rozdziale trzecim. W Polsce imię Nikodem pojawiło się w XV wieku, w aktualnych czasach należy do bardzo popularnej grupy imion nadawanym narodzonym chłopcom.

Imieniny Nadii
Imieniny Norberta
Imieniny Nikoli

Jaki jest Nikodem? Charakterystyka osób o imieniu Nikodem

Mężczyźni o imieniu Nikodem są osobami bardzo walecznymi, często walczą o swoje zdanie, nawet jeśli do końca nie posiada racji. Nikodem lubi zagłębiać się w naukę, fascynują go ludzie wykształceni i mądrzy. Lubi również odkrywać świat, dlatego często wybierają podróże jako formę spędzania wolnego czasu. Mężczyźni o tym imieniu cechują się wytrwałością w dążeniu do celu i walecznością. Nikodem jest zaradnym człowiekiem i z łatwością rozwiązuję problemy i trudności, które pojawiają się na jego drodze.
Nikodem jest towarzyską osobą, lubi spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi i wychodzić na imprezy. Mężczyźni noszący to imię dobrze sprawdzają się na parkiecie. Lubią flirtować i korzystać z życia podczas weekendowych wyjść z przyjaciółmi. Nikodem jest bardzo kulturalnym i szarmanckim mężczyzną, zawsze jest zadbany i podoba się kobietom. Dobrze radzi sobie ze stresem, nie bywa również agresywny.

Mężczyźni o tym imieniu są urodzonymi logistykami, dlatego też Nikodem świetnie poradzi sobie w handlu, turystyce, czy logistyce, jest bardzo kreatywnym oraz ścisłym mózgiem, dlatego świetnie sprawdzi się jako właściciel własnej firmy. Nikodem świetnie radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Lubie pomagać innym współpracownikom w rozwiązywaniu problemów. Posiada dobrze rozwiniętą intuicję.
W relacjach damsko-męskich Nikodem bywa lekkoduchem, lubi flirtować i nie jest skłonny do szybkiego założenia rodziny, cieszy się również dużym zainteresowaniem u kobiet, ze względu na swój wygląd i nienaganną sylwetkę. Jego pewność siebie oraz pozytywna energia dodają mu męskości. Jednak odpowiednia partnerka może zawrócić Nikodemowi w głowie i zrobić z niego idealnego partnera. Mężczyźni o tym imieniu, gdy się zakochają są bardzo lojalni i zaangażowani w związek. Wszystko zależy od partnerki. Nikodem również sprawdzi się jako kochający ojciec, wiele poświęci dla swojej rodziny, a na pewno swoje ideały i plany. Dobro bliskich jest dla Nikodema najważniejszą rzeczą.

Patroni Nikodema

Co najmniej pięciu świętych nosiło imię Nikodem jednak najpopularniejszym patronem osób o imieniu Nikodem jest św. Nikodem – kilkukrotnie pojawiający się w Ewangelii św. Jana, która wspomina że należał on do grona faryzeuszów i był jednym z wpływowych członków Sanhedrynu. Św. Nikodem był ukrytym uczniem Jezusa, który nazywał go nauczycielem Izraela. Po ukrzyżowaniu Jezusa przyniósł wonności do zabalsamowania jego ciała. Następnie przyjął chrzest i został ukamienowany w Jerozolimie przez Żydów.

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Nikodem? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Nikodem są: Nikodemek, Nikuś, Niki, Nikodek, Nikodemuś, Nikodemusiek, Nikodemuniek, Nik, Nikod, Demik.

Nikodem - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Nikodem ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina: Nicodemus
  • angielski: Nicodemus, Nikodem
  • niemiecki: Nikodem
  • francuski: Nicodme
  • hiszpański: Nicodemo
  • włoski: Nicodemo
  • rosyjski: Nikodim
  • czeski: Nikodém
  • słowacki: Nikodém.

Życzenia imieninowe dla Nikodema

Imieniny Nikodema najczęściej są obchodzone 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września. Jednak największą popularnością celebrowania imienin Nikodema jest 3 sierpnia. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Nikodem ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Jak zapach konwalii pobudza marzenia,
tak ty przyjmij od nas gorące życzenia:
zdrowia, szczęścia i dużo wrażeń
oraz spełnienia wszelkich marzeń.

***
Dzień radosny, dzień jedyny –
dzisiaj Twoje Imieniny!
Zdrowia, szczęścia, powodzenia
życzę Tobie w Dniu Imienia!

***
W tym wyjątkowym dniu pragnę Ci przesłać garść dobrego humoru,
porcję zdrowia, łyk dobrego szampana i szczery uścisk dłoń

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.