Zamknij

Imieniny Nataszy - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Nataszy

20.04.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 09:09
Imieniny
fot. Shutterstock

Natasza to imię pochodzenia łacińskiego, które jest rosyjskim odpowiednikiem imienia Natalia. Jego posiadaczki obchodzą dwa razy w roku, z czego jedna z dat jest zdecydowanie popularniejsza. Poznaj dokładne daty imienin Nataszy, znaczenie tego imienia, a także dowiedz się, jakie życzenia imieninowe możesz złożyć kobiecie, która tak się nazywa.

Natasza w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. To piękne imię  wywodzi się od łacińskich słów dies natalis, czyli dzień narodzin. W Polsce występuje ono od XIV wieku. Co ciekawe, Natasza jest rosyjskim zdrobnieniem imienia Natalia. Kiedy obchodzone są imieniny Nataszy? Okazuje się, że panie posiadające to imię świętują dwa razy w roku - najpopularniejsze jednak są jej imieniny w grudniu.

Sprawdźcie koniecznie, kiedy jeszcze wypadają imieniny Nataszy, przeczytajcie o znaczeniu i pochodzeniu tego imienia, a także dowiedzcie się, jakie są najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Nataszy.

Zobacz także: Kiedy obchodzi imieniny Janina? Sprawdź znaczenie tego imienia, jego pochodzenie i życzenia imieninowe dla Janiny

Imieniny Nataszy - daty. Kiedy Natasza obchodzi imieniny?

Zastanawiacie się, kiedy Natasza obchodzi imieniny? Spieszymy do was z odpowiedzią. Kobiety o tym imieniu świętują 27 lipca i 1 grudnia. Druga data jest zdecydowanie dużo bardziej popularna. Tego dnia świętują również Blanki i Natalie. Z kolei 27 lipca obchodzone są imieniny Julii i Natalii.

Od czego zależy to, kiedy obchodzi się imieniny? Największe znaczenie ma zwykle data urodzin, gdyż imieniny powinny być świętowane jak najbliżej dnia naszego narodzenia. Wszystko jednak zależy od osób noszących dane imię. Dorosłe Natasze same zdecydują, kiedy chcą obchodzić swoje święto. Nawet jeżeli ich rodzice celebrowali imieniny w innym dniu.

Znaczenie i pochodzenie imienia Natasza

Imię Natasza jest zdrobnieniem rosyjskiego imienia Natalia. Jego pochodzenie jednak wywodzi się z języka łacińskiego, a dokładnie od słów dies natalis, które oznaczają „dzień narodzin”. Natasza określa kobietę oczekującą ponownych narodzin po śmierci. Co ciekawe, imię to nie ma żadnej świętej ani błogosławionej patronki, ale przypisuje się mu opiekę św. Natalii z Nikomedii.

Liczbą imienia Natasza jest 1. Kobiety o tym imieniu wykazują charakterystyczne dla numerologicznej 1 cechy. Natasze są bardzo żywiołowe, energiczne, a ich największym wrogiem jest monotonia. Miewają też zmienne nastroje, ale charyzma sprawia, że bliscy szybko im to wybaczają. Co oznacza imię Natasza i jakie jeszcze są osoby je noszące?

Natasza - jaka jest? Charakterystyka kobiet o tym imieniu

Natasza to kobieta, która charakteryzuje się zmiennością nastrojów. Potrafi przy tym uprzykrzyć życie bliskim, ale jest też osobą, której szybko się wszystko wybacza. Największym wrogiem kobiety o tym imieniu, a także powodem jej nieszczęścia jest nuda. Natasza uwielbia, kiedy dużo się dzieje, jest energiczna, nie boi się wyzwań i swoim temperamentem zaraża innych. Posiadaczka tego imienia lubi działać spontanicznie i ma przy tym urok osobisty, który sprawia, że wiele rzeczy jej się udaje.

Kobiety o imieniu Natasza lubią być w centrum uwagi. Często też skupiają się na sobie, co może być odebrane jako przejaw egoizmu. Mimo tego Natasze są bardzo rodzinne, oddane swoim bliskim, a także wierne swoim ukochanym. Należy jednak pamiętać o tym, że nie znoszą rutyny w związku. Natasza potrzebuje wyzwań i ciągłego dreszczyku emocji.

Zobacz także: Kiedy obchodzimy imieniny Laury? Przeczytaj pochodzenie imienia, cechy charakteru i życzenia imieninowe dla Laury

Patroni Nataszy

Imię Natasza nie ma żadnej świętej ani błogosławionej patronki, jednak często przyjmuje się, że jest nią św. Natalia z Nikomedii – chrześcijańska męczennica. Natalia z mężem Adrianem zginęła w czasach czasów prześladowania chrześcijan w III lub na początku IV w. Nie jest jasne, jak zmarła Natalia, ale często pojawia się teoria o śmierci męczeńskiej lub naturalnej. Z kolei św. Adrian był torturowany i ostateczne spalono go na stosie.

Św. Natalia z Nikomedii jest patronką rolników - szczególnie tych, którzy zajmują się uprawą lnu. Wraz ze św. Adrianem patronują dobrym małżeństwom.

Natasza - odpowiedniki imienia w innych językach

Natasza jest imieniem pochodzenia łacińskiego i zyskuje ono popularność w Polsce. W języku rosyjskim występuje również w formie Natalia, choć dzisiaj imiona te są rozpatrywane jako oddzielne. W innych krajach ma jednak swoje inaczej brzmiące odpowiedniki. Jak w innych językach nazywa się Nataszę?

 • Język angielski – Natasha,
 • język niemiecki – Natascha,
 • język rosyjski - Наташа, Natalija,
 • język francuski – Natasha, Natalie,
 • język hiszpański – Natasha,
 • język czeski - Nátalie, Nataša.

Zdrobnienia imienia Natasza

Natasza to piękne żeńskie imię, które najczęściej używane jest w pełnej formie. Jednak wśród bliskich Natasze mogą być nazywane w sposób zdrobniały. Jakie są zdrobnienia imienia Natasza?

 • Nataszka,
 • Natka,
 • Natasia,
 • Natusia,
 • Nati.

Znane Natasze

Wśród gwiazd również znajdziemy kobiety o tym imieniu. Oto znane Natasze w światowym show-biznesie:

 • Natasza Urbańska – polska aktorka i piosenkarka,
 • Natasza Sierocka – polska aktorka,
 • Natasha Bedingfield – angielska piosenkarka,
 • Natasha Henstridge – kanadyjska aktorka i modelka.

Życzenia imieninowe dla Nataszy

Imieniny Nataszy obchodzone są 27 lipca i 1 grudnia. Warto w tym dniu złożyć jej życzenia imieninowe. Mogą być to życzenia rymowane, mogą być zabawne, ale też wzruszające. Nie wiecie, po które sięgnąć? Poniżej przedstawiamy wam najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Nataszy.

Nataszo, szczęścia, zdrowia, pomyślności,
by życie przyniosło dużo radości!
Niech los Ci zawsze sprzyja,
a pech niech Cię omija.
Dużo słodkości, szczęścia w miłości,
samych luksusów, milion całusów.
Czego pragniesz, o czym marzysz,
niech Ci w życiu się przydarzy!
Wszystkiego najlepszego z okazji imienin!

***

Szczęście to uśmiech, który rozwesela,
szczęście to mieć wiernego przyjaciela,
szczęście to taniec, śpiew i muzyka,
szczęście to z kłopotami się nie borykać,
a więc w dniu Twoich imienin Nataszo życzę Ci szczęścia!

***

W każdej chwili, zawsze, wszędzie
Niech Ci w życiu dobrze będzie!
Niech Cię dobry los obdarzy
Wszystkim, o czym tylko marzysz!

Zobacz także: Zabawne życzenia imieninowe. Zaskocz swoich bliskich śmiesznymi wierszykami

Życzenia imieninowe pochodzą ze strony: www.smiesznezyczeniaurodzinowe.pl.