Zamknij

Imieniny Natana – kiedy, daty, życzenia, znaczenie imienia

16.04.2021 23:24
Imieniny Natana – kiedy, daty, życzenia, znaczenie imienia
fot. Shutterstock

Natan obchodzi swoje imieniny tylko raz w roku – 12 lipca. Jakie życzenia imieninowe złożyć Natanowi? Jaki jest Natan i kto jest jego patronem? Wszystkiego dowiesz się z naszego imiennika.  

Sprawdź, kiedy Natan obchodzi imieniny, i zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych dla Natana. Dowiedz się, jakimi cechami charakteryzuje się mężczyzna o imieniu Natan i kto jest jego patronem.

Imieniny Natana – kiedy obchodzimy?

Imieniny Natana wypadają 12 lipca – to jedyny dzień w roku, kiedy mężczyźni o tym imieniu mają swoje święto. Warto wpisać ją do kalendarza, jeśli wśród znajomych macie kogoś  o imieniu Natan. Dzięki temu nie zapomnicie wysłać Natanowi życzeń imieninowych – kilka oryginalnych propozycji znajdziecie w naszym imienniku

Znaczenie i pochodzenie imienia Natan

Imię Natan pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "dar, podarunek". Etymologicznie łączy się także z imieniem Nataniel.

Jaki jest Natan? Charakterystyka osoby o imieniu Natan

Mężczyzna o imieniu Natan jest bardzo wesoły, towarzyski, otwarty na ludzi i lubiany przez nich. Jego doskonałe poczucie humoru sprawia, że potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji i zaskarbić obie sympatię innych osób. Ma wielki dystans nie tylko do siebie, lecz także do świata i wszystkich spraw, które go otaczają. Dlatego Natan rzadko się czymś martwi lub przejmuje. Jest urodzonym optymistom i zawsze w każdej sytuacji stara się dostrzegać pozytywy. Z tego powodu czasem niektórzy odbierają go jako lekkoducha, który traktuje życie jak zabawę.

Natan ma wiele uroku osobistego, czym zapewnia sobie powodzenie u płci przeciwnej. To jednak nie wszystko, co sprawia, że Natan jest w oczach kobiet bardzo atrakcyjnym mężczyzną. Poza ciekawą osobowością, Natan  ma także szerokie zainteresowania, o których potrafi długo i ciekawie opowiadać. Do tego jest bardzo inteligentny, oczytany i zawsze stara się być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie zarówno w polityce, jak i kulturze.

Natan ceni sobie wygodę, lubi luksus i nie żałuje go sobie. Potrafi bez trudu zarobić pieniądze, by utrzymać satysfakcjonujący go poziom życia. Bywa uparty i bezkompromisowy – konsekwentnie dąży do celu. Potrafi też  być asertywny i oddzielić emocje od rozumu. Dlatego doskonale sprawdzi się jako partner silnej i niezależnej kobiety, która wie, czego chce.

Natan sprawdzi się doskonale w zawodach wymagających ciągłego kontaktu z ludźmi, bo bez trudu potrafi nawiązywać dobre relacje nawet z nowo poznanymi osobami.

Patroni Natana

Patronem mężczyzn noszących imię Natan jest święty Natanael, czyli apostoł Bartłomiej, który był jednym z uczniów Jezusa. Był świadkiem zarówno śmierci, jak i zmartwychwstania Jezusa, przyjął także Ducha Świętego w dzień, który dziś obchodzimy jako Zielone Świątki. Apostoł Bartłomiej głosił Słowo Boże w najdalszych zakątkach świata, m.in. Indiach, Arabii i Etiopii. Zginął śmiercią męczeńską w 71 roku w mieście Albanopol. Za to, że nie wyparł się swojej wiary i nie oddał pokłonu pogańskim bogom, został żywcem obdarty ze skóry, a następnie ścięty. Jego zwłoki zostały najpierw przeniesione do Mezopotamii, gdzie w Dorze cesarz Jutyn wystawił mu kościół, następnie do Benewentu, a później za sprawą cesarza Ottona III – do Rzymu.

Św. Bartłomiej jest także patronem tynkarzy, bartników, , introligatorów, krawców, rzeźników i garbarzy.

Natan – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Natan nie jest w Polsce jednym z najpopularniejszych imion męskich, ale mimo to w wielu językach można znaleźć jego odpowiedniki, na przykład:

 • angielski – Nathan
 • białoruski – Natan
 • estoński – Naatan, Natan
 • fiński – Naatan
 • francuski – Natan, Nathan
 • grecki – Nathan
 • hiszpański – Natan
 • holenderski – Nathan
 • niemiecki – Natan
 • rosyjski – Natan
 • rumuński – Nathan
 • słowacki – Nátan
 • węgierski – Nátán
 • włoski – Natan

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Natan

Imię Natan nie ma wielu zdrobnień, ale jeśli chcesz czule zwrócić się do Natana, możesz wybrać spośród: Natanek, Natanuś, Natuś, Nateczek, Natek, Natuś, Nati, Natko, Nacio, Nateczko, Tanek, Tanio.

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Natana

W dniu imienin Natana, czyli 12 lipca, koniecznie złóż solenizantowi życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka oryginalnych wierszyków z życzeniami, które z pewnością sprawią Natanowi radość w dniu jego święta.

W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta

serce mi bije, serce pamięta,

niech więc życzenia lecą listownie,

bo nie mam szansy przekazać słownie,

niech lecą prędko do swego celu,

niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.

 

***

Twoje imię w kalendarzu

to jest Twój szczęśliwy dzień.

Poczta kwiatów w korytarzu

już za chwilę spotka Cię!

Życzeń pęki weź do serca

i uśmiechaj często się...

Smutków niech Ci nikt nie wkręca

dziś są imieniny Twe!

 

***

Niech los Ci zawsze sprzyja,

a co złe niech Cię omija.

Dużo słodkości, szczęścia w miłości,

samych luksusów, milion całusów.

Niech odejdą precz gorycze

z głębi serca Tobie życzę.

O czym myślisz, o czym marzysz

niech Ci w życiu się przydarzy!

Najlepszego z okazji Twych imienin!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: