Zamknij

Imieniny Marzeny – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marzeny

18.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 11:49
Imieniny Marzeny – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marzeny
fot. Shutterstock

Imieniny Marzeny najczęściej obchodzimy w kwietniu. Jak brzmi w innych językach? Poznaj znaczenie imienia Marzena. Skorzystaj z naszego imiennika!

Imieniny w Polsce nie są obchodzone tak hucznie jak urodziny i coraz częściej o nich zapominamy, warto jednak sprawić przyjemność swoim bliskim, wystarczy krótki SMS bądź kartka imieninowa z wybranymi życzeniami, przeczytaj nasze propozycję i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają!

Imieniny Marzena – kiedy obchodzimy?

Imieniny Marzeny najczęściej obchodzone są 26 kwietnia. Jeśli masz bliską osobę o imieniu Marzena i zbliżają się akurat jego imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Marzena – znaczenie i pochodzenie imienia

Marzena to rzadko spotykane imię damskie, najprawdopodobniej zdrobnieniem imienia Małgorzata lub Marzanna o czym może dowodzić średniowieczny zapis z 1476 roku „Margeretha alias Marena”. W dokumentach pojawiło się jednak już w 1265 roku. Jedna z hipotez mówi, że Marzena to imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza: być piękną, wspaniałą, ukochaną przez Jahwe, miłującą Boga. W języku angielskim odpowiednikiem imienia Marzena jest forma Margaret lub Margot.

Jaka jest Marzena ? Charakterystyka osób o imieniu Marzena

Kobiety o imieniu Marzena mają dominujący charakter, pragną sterować innymi i dominować nad otoczeniem. Marzena to radosna i pozytywnie nastawiona do świata dziewczyna. Ma dobre serce i chętnie pomaga w potrzebie. Przebywanie w odpowiednim towarzystwie ma dla niej duże znaczenie – w swoim, zaufanym gronie czuje się bezpiecznie. Marzena potrafi być osobą niecierpliwą i impulsywną, jeżeli chce osiągnąć swój cel. Charakteryzuję się również silnym poczuciem niezależności. Nie lubi być do czegoś zobowiązana, ale potrafi dotrzymywać obietnic.
Marzena ogromną wagę przywiązuję do miejsc, ludzi i symboli z nim związanymi. Najlepiej czują się w znanych im miejscach, wśród najbliższych ludzi. Kochają także spędzać czas same ze sobą. Kobiety o tym imieniu mają niezwykle rozwiniętą intuicje, dzięki której potrafią zrozumieć drugą osoby. Wśród towarzystwa Marzena jest ceniona za swoją szczerość i empatię, jest również świetnym przyjacielem ponieważ zawsze służy pomocą i dobrą radę. Potrafi wyczuć kłamstwo i manipulacje innych osób.

Marzena jest ambitna i lubi się uczyć, a los nie poskąpił jej licznych talentów, jednak jej twórczość pozostaje znana raczej nielicznym. Zdobywanie wiedzy przychodzi jej nadzwyczaj łatwo i często po studiach posiada kilka specjalizacji. Jedną z wad Marzeny jest jej słomiany zapał, przy pojawiających się pierwszych trudnościach często rezygnuje z wykonywanego zajęcia. Świetnie sprawdzi się jako malarka, psycholog czy tłumaczka.
Kobiety o tym imieniu kochają swoją niezależność, dlatego rzadko kiedy wiążą się w poważne związki. Marzena miewa wiele romansów, bywa bowiem kochliwa, a jej wrażliwość powoduje, że często wikła się w niekorzystne relacje. Jeśli znajdzie już partnera, z którym postanowi związać się na stałe, oczekuje od niego uczucia i ciepła. Marzena jest cudowną matką i autorytetem dla swych pociech, często je rozpieszcza i potrafi stworzyć dla niej kochający i pełen czułości dom, dba o ich rozwój i troszczy się o zdrowie.

Patroni Marzeny

Marzena nie posiada swojego patrona. Marzena to imię słowiańskiej bogini, która symbolizuję śmierć i zimę. Źródło imienia bogini lub demona wywodzi się z praindoeuropejskiego rdzenia mar-, mor-, które oznacza śmierć. Jednak wiele zapisów uważa Marzenę za Władczynię Życia i Śmierci, matkę bogów, Ziemi i morza oraz patronkę urodzaju. Imię Marzena często kojarzy się ze zwyczajem topienia Marzanny. Do symboliki Marzanny należą wieńce, korale, jabłka, ubiór panny młodej i klucz.

Marzena – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Marzena? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Marzena są: Marzenka, Marzenuś, Marzusia, Marzynka, Marza, Marzenna, Marzka, Marzuś, Marzyś, Zenka, Zenia.

Marzena- odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Marzena ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina - Margarita
  • angielski - Margaret, Marget, Margot, Margery
  • francuski - Marguerite
  • niemiecki - Margareta, Greta
  • węgierski - Margit.

Życzenia imieninowe dla Marzeny

Imieniny Marzeny obchodzone są tylko raz w ciągu roku - 26 kwietnia. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Marzena ma dziś imieniny, czym prędzej złóż jej życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.

***

Dziś są Twoje Imieniny,
Chcę Ci złożyć życzeń moc.
Krótko, zwięźle, od dziewczyny,
Abyś myślał o niej w noc.
W dzień popatrzysz na tę kartkę,
Jak patrzyłeś w oczy me.
W dniu Imienin Tobie, miły,
Moc całusów tkliwych ślę!

***

Każdego roku o tej samej porze,
każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
życzę Ci szczęścia, zdrowia, radości.
To o czym marzysz by się spełniło,
a to co kochasz by Twoje było.

***