Zamknij

Imieniny Martyny – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Martyny

18.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 13:25
Imieniny Martyny – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Martyny
fot. Shutterstock

Imieniny Martyny najczęściej świętujemy w styczniu oraz marcu. Czy znasz pochodzenie imienia Martyna? Cechy osób o tym imieniu? Skorzystaj z naszego sennika!

Martyna swoje imieniny może świętować dwa razy w roku. Jeśli znasz jakąś Martynę, nie zapomnij w tym ważnym dniu złożyć jej życzeń, jeśli nie masz okazji zrobić tego osobiście możesz wysłać SMS a w postaci wierszyka, bądź imieninową kartkę! Przeczytaj znaczenie imienia Martyny, daty imienin i wierszyki z tej okazji!

Imieniny Martyny - daty

Martyna imieniny obchodzi 30 stycznia i 3 marca. Najpopularniejszą datą celebrowania imienin Martyny jest 30 stycznia. Dobrze jest pamiętać o tej dacie, jeśli wśród bliskich masz osobę o tym imieniu i znaleźć wyjątkowe życzenia imieninowe dla Martyny, które sprawią jej przyjemność w tym wyjątkowym dniu.

Martyna – pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Martyna to żeńska forma łacińskiego imienia Martius (Marcin) i oznacza: ta, która jest związana z rzymskim bogiem wojny, Marsem. Martyna to imię, które na ziemiach polskich pojawiło się w XIX wieku. Natomiast jej męski odpowiednik – Martyn – jest znany w Polsce już od XIV wieku.

Jaka jest Martyna? Cechy osobowości osób o imieniu Martyna

Kobiety o imieniu Martyna należą do osób ciepłych i pełnych wrażliwości oraz inteligencji. Martyna jest osobą ambitną, dąży do wyznaczonych przez siebie celów. Wśród znajomych jest bardzo lubiana, często najbliżsi proszą ją o zdanie w ważnych kwestiach, cenią ją za wrodzoną mądrość i skromność. Martyna nigdy nie uważa się za lepszą od innych, jest bardzo pomocną i empatyczną osobą, która chętnie bierze również udział w akcjach charytatywnych.

Kobiety o tym imieniu wydają się bardzo spokojnie i poukładane, jednak drzemie w nich ostry temperament i dzika natura. Po bliższym poznaniu wychodzi z nich szalona osoba uwielbiająca spędzać czas w towarzystwie znajomych, zarówno na imprezach jak i w podróży. Martyna jest niezwykle kontaktową i sympatyczną osobą, jeśli ktoś chciałby, aby go polubiła musi nauczyć się słuchać tego, co ma do powiedzenia.

Osoby noszące to imię w pracy są bardzo odpowiedzialne i staranne, nigdy nie odkładają niczego na później. Martyna jest kobietą godną naśladowania, uwielbia działać, jej pracą kieruje logika i organizacja. Nie boi się podejmować ryzykownych decyzji. Współpracownicy uwielbiają ją za wrażliwość i szlachetność, zawsze jest w stanie pomóc i przekazać drugiej osobie swoje rady. Świetnie sprawdzi się jako bizneswomen oraz na innych kierowniczych stanowiskach. Martyna kocha prace z ludźmi. Dzięki swojej szlachetności może być również wybitną artystką.

Martyna w miłości stawia wysokie wymagania, partner będzie musiał się do nich dostosować i im sprostać. Jednak nie pożałuje, kobiety o tym imieniu świetnie sprawdzą się jako żony i matki. Martyna uważa, że rodzina jest najważniejsza i wiele dla niej zrobi. Jeśli się zakocha partner może liczyć na wsparcie i stabilność.

Patroni Martyny

Patronką osób o imieniu Martyna jest św. Martyna – męczennica rzymska. Według zapisków wyróżniała się szlachetnością i empatią, zawsze dzieliła się majątkiem. W roku 226 za panowania Aleksandra Sewera została ścięta. Chrześcijanie potajemnie pochowali je w miejscu, gdzie dziś wznosi się kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Martyny. Martyna z Rzymu jest patronką matek karmiących piersią.

Martyna – najpopularniejsze zdrobniania

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Martyna? Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Martynka, Martysia, Marta, Martusia, Martunia, Tynka, Tynusia, Tynunia, Tysia, Tynia.

Martyna - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Martyna ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • łacina: Martina
  • angielski: Martina
  • hiszpański: Martina
  • niemiecki: Martina
  • włoski: Martina.

Imieniny Martyny – wierszyki i życzenia

Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu i zbliżają się jej urodziny, bądź są właśnie dziś i chcesz jej sprawić radość, wybierz życzenia pomysłowe i oryginalne, pokażesz tym samym swoje uczucia, zainteresowanie i co najważniejsze pamięć. Jeśli nie masz okazji złożyć życzeń osobiście, możesz zrobić to za pośrednictwem komunikatora, liczy się pamięć! Poniżej znajdziesz gotowe teksty życzeń imieninowych, które możesz wykorzystać w dowolny sposób.

***

W tym uroczystym dniu Twoich imienin
szczere i serdeczne życzenia długich lat życia,
przepełnionych zdrowiem i szczęściem,
pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości,
dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego,
co najpiękniejsze i najmilsze w życiu. Uśmiechu w każdej sekundzie,
radości w każdej minucie,
przyjaźni w każdej godzinie,
szczęścia każdego dnia,
miłości przez całe życie

***

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień

był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniaj każdą chwilę tak,

aby potem wspominać ją z radością.

Czerp energię ze słońca,

z kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.

Żyj najpiękniej, jak umiesz...

***

Życzę Ci dzisiaj wszystkiego,

wszystkiego najsłodszego na ziemi,

niech Twe życie w sen piękny się zmieni.

To Ci pozwoli uśmiechać się na zawsze,

śnij sny cudowne i najciekawsze!