Zamknij

Imieniny Marka. Złóż mu wyjątkowe życzenia imieninowe!

22.10.2020
Aktualizacja: 22.10.2020 07:41
Wkrótce Marka imieniny! Złóż mu wyjątkowe życzenia imieninowe!
fot. Shutterstock

Marek to bardzo popularne imię, a jego imieniny obchodzone są kilka razy w roku. Kiedy wypadają? Zobacz nasz kalendarz i złóż mu życzenia!

Bez wątpienia Marek to jedno z najbardziej popularnych męskich imion w Polsce. Zastanawiasz się jakie znaczenie ma imię Marek i jakie życzenia będą odpowiednie w dniu jego imienin? Poznaj nasze propozycje!

Imieniny Marka – znaczenie imienia

Czy wiesz, że należy ono do jednych z najstarszych imion rzymskich? Imię to tłumaczy się je jako „należący do Marsa”, czy też „związany z Marsem”. W starożytności nosili je najbardziej wybitni przywódcy i politycy rzymscy. W Polsce pojawiło się ok. XXIII wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat, głównie w latach 70-tych XX wieku temu imię to królowało w zestawieniach najchętniej nadawanych imion.

Dziś można jednak zauważyć tendencję spadkową i coraz częściej rodzice, wzorując się na modzie z zachodu zamiast rezygnują z dawnych imion, nazywając swoje dzieci na wzór popularnych gwiazd z pierwszych stron gazet. Według danych statystycznych z pierwszego półrocza 2018 roku imię Marek nadano 170 chłopcom.

Zobacz także: Kiedy urodziny obchodzi Michał? Oto popularne daty.

Warto wspomnieć, że wiele współczesnych polskich nazwisk pochodzi właśnie od tego imienia, jak np. Marecki, Markiewicz, czy Marczewski. Od imienia Marek powstało również wiele zdrobnień. Żadnego znajomego Marka nie powinno więc raczej zdziwić, kiedy zwrócimy się do niego Mareczku lub Marusiu. Imię to cieszy się sporą popularnością również w innych krajach. Przykładowo w języku angielskim jego forma to Mark, u naszych zachodnich sąsiadów - Mark lub Markus z kolei w języku włoskim, jak i portugalskim odpowiednikiem tego imienia jest Marco.

Jakie są osoby o imieniu Marek? Często mówi się o nich, że są duszami towarzystwa. Są otwarte na nowe znajomości i lubią błyszczeć na tle innych. Mężczyźni o takim imieniu są bardzo emocjonalni, często doświadczają huśtawek nastroju. W pracy sprawiają wrażenie osób o dużej pewności siebie i przez to, że zawsze starają się mówić wszystko wprost mogą być niekiedy odbierani jako osoby nieco aroganckie. Lubią narzucać innym swoje zdanie i denerwują się, gdy ktoś nie zgadza się z jego poglądami.

To osoby o wszechstronnych zdolnościach, które znakomicie poradzą sobie z zadaniami na różnych stanowiskach wymagających wielu, niekiedy odmiennych umiejętności. A jacy są panowie o tym imieniu w miłości? Marka wyróżnia romantyzm, lubi zaskakiwać swoją wybrankę różnymi pomysłami, jeśli już założy rodzinę to staje się ona dla niego priorytetem
i całkowicie pochłania go rola męża i ojca. Stara się zapewnić dzieciom i żonie, wszystko co najlepsze.

Zobacz także: Jakie życzenia będą najlepsze dla Katarzyny? Podpowiadamy!

Imieniny Marka – kiedy wypadają?

W przypadku, gdy lubisz świętować czyjeś urodziny, to akurat w przypadku Marka będziesz mieć ku temu wiele okazji. Jeżeli spojrzymy w kalendarz to zauważymy bowiem, że jego imieniny pojawiają się w nim bardzo często. Kiedy więc powinniśmy pobiec z życzeniami do znajomego Marka? Najczęściej Marek świętuje swoje imieniny 25 kwietnia, 18 czerwca oraz 16 i 22 listopada. Poza tym jego święto przypada również w innych miesiącach. Oto wszystkie daty, o których nie możesz zapomnieć:

 • 24 lutego
 • 5 marca
 • 13 marca
 • 19 marca
 • 24 marca
 • 29 marca
 • 10 kwietnia
 • 28 kwietnia
 • 21 września
 • 28 września
 • 7 października
 • 22 października
 • 24 października
 • 5 listopada

Zobacz także: Kiedy imieniny obchodzi Tadeusz? Wybierz dla niego idealne życzenia!

Imieniny Marka – życzenia

Kto z nas nie lubi dostawać życzeń, a jeszcze milej jest składać życzenia innym. Jeżeli imieniny Marka za pasem, a ty wciąż nie masz pomysłu, czego życzyć bliskiej ci osobie zobacz nasze życzenia i wybierz najlepsze!

***

W tym wyjątkowym dniu twoich imienin
życzę Ci Marku wielu pięknych i radosnych chwil w życiu,
aby każdy dzień przynosił ze sobą nową przygodę
i był prawdziwym powodem do dumy.

***

Zobacz także: Szukasz życzeń dla bliskich? Zobacz śmieszne imieninowe wierszyki dla każdego

Ślę Ci życzenia dziś Marku miły

by wszystkie marzenia Ci się spełniły

Niech Cię opuszczą wszystkie troski i złości

A życie wypełnią pokłady miłości

***

Do nóg twoich dzisiaj padam

I życzenia ci te składam

Niech się twoja buzia śmieje,

Niech ci wiatr przychylny wieje,

Niech się spełnią twe marzenia

i kolejnych jak najwięcej

przybywało do spełnienia.

***

Chociaż minęło już tyle lat

To wciąż jesteśmy za pan brat.

Dlatego życzę ci przyjacielu

dużo miłości, radości wielu

żeby Ci zdrowie dopisywało

i hucznie świętować dziś pozwalało!

***

Wnoszę dziś toast za Twoje zdrowie

Niech się każdy o tym dowie

Przyjmij też życzenia zdrowia, miłości

uśmiechu co dnia i pomyślności.

Zobacz także: Imieniny Danuty już wkrótce. Czy wybrałeś już dla niej najpiękniejsze życzenia?