Zamknij

Imieniny Marietty – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marietty

18.04.2021
Aktualizacja: 18.04.2021 22:39
Imieniny Marietty – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marietty
fot. Shutterstock

Marietta świętuje imieniny tylko raz w roku – 31 maja. Poznaj życzenia imieninowe dla Marietty, dowiedz się skąd pochodzi imię Marietta i jakie cechy ma kobieta, która nosi to imię.

Dowiedz się, kiedy wypadają imieniny Marietty i zainspiruj się naszymi propozycjami życzeń imieninowych, które możesz wysłać solenizantce. Sprawdź także, skąd pochodzi imię Marietta, jakimi cechami odznacza się osoba, która nosi to imię, i kto jest jej patronem.

Imieniny Marietty – kiedy obchodzimy?

Imieniny Marietty świętujemy  tylko raz w roku – 31 maja. Koniecznie zapamiętaj tę datę, jeśli wśród przyjaciół czy rodziny masz kogoś, kto nosi to imię. Dzięki temu nie zapomnisz złożyć życzeń imieninowych Martietcie w dniu jej święta. Kilka rymowanych propozycji znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Marietta

Imię Marietta zostało zapożyczone z języka włoskiego i jest wariantem imienia Maria, które z kolei pochodzi od słowa Miriam, które oznacza „być pięknym”.

Jaka jest Marietta? Charakterystyka osób o imieniu Marietta

Marietta jest samodzielna i bardzo zaradna. Hołduje nowoczesnym przekonaniom i uważa, że nie ma dla kobiety rzeczy niemożliwych. Nie trzyma się sztywnego podziału na to, co kobiecie i męskie i sama bardzo często próbuje rzeczy, które tradycyjnie uznawane są za domenę mężczyzn. Jest uparta, pracowita i konsekwentna w swoich działaniach, dlatego często świętuje sukcesy zarówno na polu zawodowych, jak i w życiu prywatnym.

Marietta uwielbia ludzi i stara się z każdym utrzymywać dobre relacje. Nie cierpi, gdy w jej towarzystwie dochodzi do jakich zgrzytów i zawsze szybko podejmuje działania, by naprawić psującą się atmosferę. Z tego powody często też pierwsza też wyciąga rękę na zgodę, nawet jeśli to nie ona zawiniła. Dla Marietty od udowadniania swojej racji, ważniejsza jest harmonia i ład w relacjach międzyludzkich. Ma dar wyczuwania emocji innych i często jest w stanie zapobiec konfliktowej sytuacji, zanim w ogóle do niej dojdzie.

Marietta szybko się uczy, ma zdolność analitycznego myślenia i bez trudu potrafi wykorzystać zdobyte umiejętności na nowych polach działania. Dlatego chętnie próbuje nowych rzeczy. Marietta ma też skłonności przywódcze – zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy, dlatego jej partner powinien być bardziej uległy. W przeciwnym razie nie zniesie konkurencji tak silnej osobowości, jaką ma Marietta.

Marietta bywa rozrzutna, ale ma też niewiarygodną zdolność do zarabiania pieniędzy i wchodzenia w dobre interesy, dlatego rzadko popada w finansowe tarapaty. To jednak często bywa przyczyną jej sprzeczek z bliskimi. Marietta nie lubi oszczędzać i uważa, że raz się żyje.

Marietta świetnie sprawdzi się na kierowniczych stanowiskach, będzie także doskonałym szefem. Bez trudu poradzi sobie także w prowadzeniu własnego biznesu.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Patroni Marietty

Patronką kobiet o imieniu Marietta jest biblijna Maria Magdalena, która jest wielokrotnie wspominana w Nowym Testamencie. Była jedną z najwierniejszych wyznawczyń Chrystusa, a Jego naukę zaczęła głosić, gdy Jezus wypędził z niej siedem złych duchów. Pomagała Jezusowi i Jego uczniom w ewangelizacji i sama gorliwie nie tylko słuchała Jego nauki, lecz także szerzyła Słowo Boże. Maria Magdalena wraz z Marią, matką Jezusa, stała pod krzyżem, gdy Zbawiciel po męce wydał ostatnie tchnienie i oddał ducha swemu Ojcu. Pomagał ściągnąć ciało z krzyża oraz przygotować je do pochówku. To ona też jako jedna z pierwszych dowiedziała się o zmartwychwstaniu Pana i zobaczyła pusty grób. Jako pierwsza zaniosła tę radosną nowinę Apostołom, przez co w późniejszych czasach była nazywana Apostołką Apostołów.

Marietta – odpowiedniki imienia w innych językach

Najpopularniejsze odpowiedniki imienia Marietta w językach obcych to:

  • angielski – Mariette
  • francuski – Marie
  • hiszpański – Maria
  • niemiecki – Mariëtte
  • szwedzki – Mariette

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Marietta

Imię Marietta nie ma wielu zdrobnień. Jeśli chcesz czule zwrócić się do Marietty, możesz wybrać spośród jednego z nielicznych spieszczeń tego imienia: Marietka, Maria, Marcia, Marysia.

Życzenia imieninowe dla Marietty

Jeśli znasz kogoś o imieniu Marietta, koniecznie pamiętaj o tej osobie w dniu jej imienin, czyli 31 maja i złóż solenizantce życzenia imieninowe. W tej roli doskonale sprawdzą się rymowane wierszyki z życzeniami, które znajdziesz poniżej. Z pewnością sprawią Marietcie ogromną radość.

Dużo szczęścia i radości,

które niechaj zawsze gości,

w dobrym sercu, jasnej duszy,

i niech wszystkie żale głuszy.

 

***

Marzeń, o które warto walczyć!

Radości, którymi warto się dzielić!

Przyjaciół z którymi warto być!

Nadziei, bez której nie da się żyć!

 

***

W dniu imienin miła moja,

niech się śmieje buzia Twoja,

życzę Tobie wiele radości

i niech Miłość w sercu gości.

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodzin

Zobacz także, kiedy wypadają: