Zamknij

Imieniny Marcela – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marcela

17.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 14:43
Imieniny Marcela – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Marcela
fot. Shutterstock

Imieniny Marcela najczęściej obchodzimy w styczniu Jak brzmi w innych językach? Poznaj znaczenie imienia Marcel. Skorzystaj z naszego imiennika!

Imieniny Marcela obchodzone są aż dwanaście razy w ciągu roku! Pamiętaj aby w ten ważny dla niego dzień złożyć mu najserdeczniejsze życzenia!

Imieniny Marcela – kiedy obchodzimy?

Marcel imieniny obchodzi 16 stycznia, 19 lutego, 10, 20 marca, 9 kwietnia, 14, 17 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 7, 30 października, 29 grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marcela jest 16 stycznia. Jeśli masz bliską osobę o imieniu Marcel i zbliżają się akurat jego imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Marcel – znaczenie i pochodzenie imienia

Imię Marcel pochodzi ze języka łacińskiego. Tak nazywał się jeden z rzymskich rodów – Marcellus. Imię znaczy „mały wojownik”. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu Marcelli był wódz rzymski i konsul Marcus Claudius Marcellus znany z przydomka „miecz Rzymu”. Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Marcelina. W naszym kraju imię poświadczono po raz pierwszy w 1475 roku w postaci Marcellus. Później pojawiły się formy Marceli oraz Marcel.

Jaki jest Marcel? Charakterystyka osób o tym imieniu

Mężczyźni o imieniu Marcel są inteligentni i uparcie dążą do obranych przez siebie celów. Nic nie jest w stanie pokonać Marcela przed osiągnięciem sukcesu. Pojawiające się po drodze błędy, czy trudne sytuacje stanowią dla niego jedynie lekcje i wskazują, jak być lepszym. Marcel bardzo szybko się uczy i jest mężczyzną spostrzegawczym, z natury nie lubi wchodzić w konflikty, jednak, gdy ktoś stanie mu na drodze, potrafi walczyć o swoje .
Marcel kocha ludzi, jest duszą towarzystwa i ma wielu przyjaciół. Jest otwarty, wesoły i przyjaźnie nastawiony do innych osób. Ma wielu przyjaciół i sam też jest bardzo dobrym kompanem, uwielbia spędzać swój wolny czas wśród znajomych. W towarzystwie ma respekt, jest bliscy, twierdzą, że jest inteligentnym i nad wyraz bystrym człowiekiem. Marcel czasem jednak potrzebuje chwili dla siebie, co więcej – potrafi świetnie bawić się w swoim towarzystwie.

Osoby o imieniu Marcel są urodzonymi dyrektorami, świetnie sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach, wymagających ciągłej nauki i samodoskonalenia. Marcel nie lubi stać w miejscu, motywuje go awans i co za nim idzie – pieniądze, szanuje jednak dobrą atmosferę w pracy, zawsze służy dobrą radą i utrzymuję dobre kontakty ze współpracownikami. Umiejętność pracy w grupie, wysoka kultura osobista zapewniają mu sympatie swoich kolegów z pracy.

Drugie imię Marcela to romantyk, który niejednej kobiecie zawrócił w głowie. Marcel lubi piękne kobiety, jednak przede wszystkim zwraca uwagę na kobiety uczciwe, zabawne i inteligentne. Mężczyźni o tym imieniu są oddanymi partnerami i kochającymi ojcami, jednak nie spieszą się z założeniem rodziny. Marcel musi być całkowicie pewny swojej drugiej połówki aby móc założyć z nią rodzinę.

Patroni Marcela

Osoby o tym imieniu mają aż dwóch patronów, są nimi:
Św. Marceli – papież, męczennik. W 306 r. został wybrany papieżem. Nakazał miesięczną pokutę wszystkim, którzy wyparli się wiary podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana i pragnęli wrócić do łask kościoła. Następca Dioklecjana, Maksencjusz skazał go za tę decyzję na wygnanie gdzie zmarł w 307 roku.

Św. Marceli – sędzia pochodzący z Kartaginy. Był przyjacielem św. Augustyna. Został stracony w 413 roku.

Marcel – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Marcel? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Marcel są: Marcelek, Marcelinek, Marcelinio, Marcelino, Marcelinuś, Marcelito, Marcelo, Marceluś, Marcyś, Marcuś, Marsel

Marcel - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Marcel ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • Marcellus (łac.),
  • Marchell, Marcellus (ang.),
  • Marcellus, Marzell (niem.),
  • Marcel (fr.),
  • Marcelo (hiszp.),
  • Marcello (wł.),
  • Markel (ros.),
  • Marcel, Mareo, Marsel (połud.-słow.).

Życzenia imieninowe dla Marcela

Imieniny Marcela obchodzone są aż dwanaście razy w ciągu roku! Chodzi o następujące daty: 16 stycznia, 19 lutego, 10, 20 marca, 9 kwietnia, 14, 17 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 7, 30 października, 29 grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marcelego jest 16 stycznia Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Marcel ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.

***

Dziś są Twoje Imieniny,
Chcę Ci złożyć życzeń moc.
Krótko, zwięźle, od dziewczyny,
Abyś myślał o niej w noc.
W dzień popatrzysz na tę kartkę,
Jak patrzyłeś w oczy me.
W dniu Imienin Tobie, miły,
Moc całusów tkliwych ślę!

***

Każdego roku o tej samej porze,
każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
życzę Ci szczęścia, zdrowia, radości.
To o czym marzysz by się spełniło,
a to co kochasz by Twoje było.

***