Zamknij

Imieniny Mai - kiedy wypadają? Poznaj daty, znaczenie imienia Maja i przeczytaj imieninowe wiersze!

08.04.2021
Aktualizacja: 09.04.2021 13:45
Imieniny Mai - kiedy wypadają? Poznaj daty, znaczenie imienia Maja i przeczytaj imieninowe wiersze!
fot. Shutterstock

Najpopularniejsze imieniny Mai obchodzimy w kwietniu. Poznaj znaczenie imienia Maja. Skorzystaj z naszego imiennika i wybierz życzenia imieninowe dla Mai!

Imieniny w Polsce nie są obchodzone tak hucznie jak urodziny i coraz częściej o nich zapominamy, warto jednak sprawić przyjemność swoim bliskim, wystarczy krótki SMS bądź kartka imieninowa z wybranymi życzeniami, przeczytaj nasze propozycję i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają!

Imieniny - kiedy są najpopularniejsze imieniny i kto je obchodzi? [DATY]

Imieniny Mai – kiedy obchodzimy?

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Mai jest 9. kwietnia. Ponadto, można je również celebrować 1. maja i 12. września. Dobrze jest pamiętać o tej dacie, jeśli wśród bliskich masz osobę o imieniu Maja i znaleźć wyjątkowe życzenia imieninowe.

Maja – znaczenie i pochodzenie imienia

Pochodzenia imienia Maja jest dość skomplikowane i o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Imię pojawia się zarówno w mitologii greckiej, jak i rzymskiej. Możliwe, że wywodzi się od hebrajskiego słowa mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Ponadto może ono wywodzić się od imion greckiej nimfy Mai, najstarszej z Plejad, matki Hermesa lub od rzymskiej bogini przyrody. Stosowane także jako zdrobnienie imienia Maria. Ponadto istnieją imiona arabskie (Maya) o identycznym brzmieniu, a w niektórych krajach również zapisie. Imię w naszym kraju popularność zdobyło dopiero po II wojnie światowej, ale w ostatnich czasach jest bardzo popularne. Nazwiska wywodzące się od imienia Maja: Maja, Majak, Majka, Majewski.

Maja – cechy charakteru

Kobieta o imieniu Maja jest bardzo spontaniczna i uwielbia stawiać przed sobą ambitne cele. Wyróżnia się naturalnym wdziękiem, świetną intuicją oraz silną potrzebą niezależności. Lubi spędzać czas w samotności. Bardzo przeżywa wszelkie niepowodzenia i trudności, ale rzadko się poddaje. Maja to wyjątkowo delikatna dusza, którą bardzo łatwo zranić. Kobiety te nalezą do sympatycznych i lubianych, dzięki dobrze rozwiniętej intuicji i wysokiej kulturze osobistej posiadają wokół siebie osoby, które darzą ich szacunkiem. Maje to lojalne i wierne przyjaciółki, które nigdy nie zostawią swojego przyjaciela w potrzebie. Znajomi nie zawsze do końca dobrze ją rozumieją, ale lubią. Cieszy się również powodzeniem u płci przeciwnej, trudno jej jednak w pełni odnaleźć się w rzeczywistym świecie. Pragnie za wszelką cenę go udoskonalić, postrzega go bowiem przez pryzmat swej romantycznej i artystycznej natury. Maja kocha w wolnym czasie czytać książki i słuchać dobrej muzyki. Majka jest bardzo zaradną i inteligentną osobą, ma duże zdolności manualne i niebywałą wyobraźnie. Cechuje ją umiejętność logicznego myślenia i dobrze rozwinięta intuicja, którą może wykorzystać w pracy. Kiedy przełożony powierzy jej jakieś zadanie Maja wykonuje je bardzo sumiennie, nie odkłada swoich obowiązków na później, ani nie prosi nikogo o pomoc. Maja dobrze czuje się w zawodzie pedagoga, plastyka, konserwatora zabytków a także informatyka. Kobiety o tym imieniu mają również duże powodzenie u mężczyzn, żaden z nich nie potrafi zbyt długo być obojętny na wdzięki i naturalność Mai, która lubi szukać potwierdzenia swej atrakcyjności. Jeśli jednak się zakocha i komuś uda się ją usidlić Maja sprawdzi się zarówno jako pani domu, jak i świetna matka, jednak dla tych ról nie poświęci swoich ambicji i nie pozwoli zrobić z siebie kury domowej.

Przeczytaj także: Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia na imieniny SMS

Maja– odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Maja ma również swoje odpowiedniki poza granicami naszego kraju są nimi:

angielski - May, Maya, Maye

  • czeski - Maja
  • francuski - Maia
  • hiszpański - Maia
  • włoski - Maia.

Maja – warianty i zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Maja? Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Majka, Majeczka, Majeczka, Majunia, Majcia, Maiś, Maik, Mania, Mańka, Maj.

Maja – patroni imienia

W hagiograficznych źródłach nie występuje żadna święta i błogosławiona o tym imieniu. Niektórzy nawiązują do pogańskich korzeni i podają rzymską boginię Maje jako patronkę kobiet, młodzieży i studentów. Inni twierdzą, że imię „Maja” stosowane jest jako zdrobnienie od imienia Maria, dlatego można uznać, że właśnie Maria, Matka Jezusa oraz Maria Magdalena, jego uczennica i święta, są patronkami kobiet o tym imieniu. To z niej, zgodnie z Nowym Testamentem, Jezus wypędził złe duchy. Widziała ściąganie jego ciała z krzyża. To ona zauważyła, że nie ma go w grobie. Później nazywano ją Apostołką Apostołów, prawdopodobnie dlatego, że pomagała apostołom i Chrystusowi w szerzeniu ideologii chrześcijańskiej.

Życzenia imieninowe dla Mai

Imieniny Mai świętujemy trzy razy w ciągu roku. Chodzi o następujące daty:  9. kwietnia, 1. maja i 12. września. Pierwsza data jest najpopularniejsza - większość osób o imieniu Maja świętuje swoje imieniny dnia 9. kwietnia. Jeśli chcesz wysłać do Mai oryginalne i niespotykane życzenia imieninowe, możesz zainspirować się naszymi wierszykami specjalnie na tą okazję! Dostawać życzenia imieninowe jest zawsze miło, a więc nie zapomnij o swoich bliskich!

***

Życzenia na imieniny
wysyłam do Ciebie z tej przyczyny
że dziś są Twoje Imieniny.
Niech Ci zawsze szczęście sprzyja
pech z daleka Cię omija.
Żyj nam w zdrowiu aż sto lat,
niech Cię kocha cały świat!

***

W tym uroczystym dniu Twoich imienin
szczere i serdeczne życzenia długich lat życia,
przepełnionych zdrowiem i szczęściem,
pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości,
dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego,
co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.

***

Ile w ulu pszczół robotnic,

ile pociąg mija zwrotnic,

ile kwiatów liczy łąka,

ile kropek ma biedronka,

tyle szczęścia i słodyczy

w dniu imienin Tobie życzę

***