Zamknij

Imieniny Łukasza – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Łukasza

08.04.2021
Aktualizacja: 20.08.2021 12:22
Imieniny Łukasza – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Łukasza
fot. Shutterstock

Imieniny Łukasza – kiedy obchodzimy? Najbardziej popularne imieniny Łukasz obchodzimy w październiku. Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Łukasz może świętować swoje imieniny aż dziesięć razy w roku! Łukasz - poznaj prawdziwe znaczenie imienia, jego pochodzenie, charakterystykę, daty imienin i wiele innych faktów o imieniu Łukasz!

Imieniny Łukasza – kiedy obchodzimy?

Łukasz imieniny obchodzi: 23. stycznia, 17. lutego, 2. marca, 22. kwietnia, 12. sierpnia, 10. września, 18 .października, 31. października, 17. grudnia, 20. grudnia. Łukasz – imię męskie pochodzące od gr. Loukas. Czy wiesz kiedy Łukasz obchodzi swoje imieniny? Poznaj znaczenie imienia Łukasz.  Co oznacza imię Łukasz? Jak brzmi w innych językach? Kiedy Łukasz najczęściej obchodzi imieniny. Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Łukasz - znaczenie i pochodzenie imienia

Imię męskie Łukasz pochodzi z języków: grecko – łacińskiego, od słowa Lucanus, czyli „mieszkaniec Lukanii”, lub „jasny”. Z greckiego Loukas to forma rzymskiego imienia Lucius, tłumaczony jako: "urodzony o świcie". W Polsce imię poświadczone zostało w formach: Łukasz i Łuka oraz w skróceniach i spieszczeniach: Łukacz, Łukan, Łuczka. Łukasz to często wybierane w Polsce imię męskie. Od tego imienia pochodzą między innymi takie nazwiska jak: Łuczak, Łukasik, Łukasiuk.

Jaki jest Łukasz? Charakterystyka osób o imieniu Łukasz

Mężczyźni o imieniu Łukasz są osobami bardzo bystrymi, rodzinnymi i konsekwentnymi. Łukasz należy do osób, które szanują tradycję oraz zasady, których trzyma się całe życie. Ciężko go przekonać do zmiany swojego zdania, czy upodobań. Przed podjęciem każdej decyzji zastanawia się kilka razy. Jest wytrwały i pewny siebie, nie lubi kłótni i agresji. Łukasz jest mężczyzną, który częściej kieruję się w życiu rozumem, niż sercem, nie ulega chwili i nie zdarza mu się być osobą spontaniczną. Lubi imprezy w groni najbliższych mu osób, jednak szanuję także czas, który spędza sam ze sobą. Posiadanie zaufanych i bliskich przyjaciół sprawiają, iż czuje się bezpieczniej w życiu. Nie jest typem samotnika, nawet jeśli czasem alienuje się w towarzystwie. Łukasz po prostu obserwuje innych, aby lepiej ich poznać – jest osobą wyważoną w osądach. Osoby o tym imieniu są niezwykle uczciwe i żyją w harmonii i spokoju, Łukasz jest empatycznym i pomocnym mężczyzną, jest również wrażliwy na krzywdę innych. Łukasz to bardzo dokładny i sumienny pracownik. Jest wytrwały, spokojny i rozważny, wybiera zatem zajęcia, które dają mu satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku. Łukasza pociąga sport, medycyna, informatyka i inżynieria. Gdy ma coś do zrobienia, niezwłocznie się za to zabiera i tylko w wyjątkowych przypadkach odkłada swoje obowiązki na później, ale i tak nie zapomina o nich nawet na chwilę. W miłości, Łukasz jest romantyczny i czuły. Bardzo kocha swoją żonę, jest jej ogromnym oparciem i będzie jej wierny aż po grób. Ceni sobie ciepło rodzinne i dom.

Imieniny Leszka

Patroni Łukasza

Patronem osób o imieniu Łukasz jest św. Łukasz. Najsławniejszym Łukaszem jest twórca trzeciej księgi Nowego Testamentu i Dziejów Apostolskich. Źródła historyków Kościoła wskazują, że pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. Z zawodu był lekarzem i do dziś jest ich patronem. Jako dowód uczeni katoliccy wskazują, że w przypisywanych mu pismach występuje wiele specjalistycznych terminów medycznych. Św. Łukasz jest patronem Hiszpanii, lekarzy, grafików, historyków, notariuszy, malarzy, złotników.

Łukasz – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Łukasz? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Łukasz są: Łukaszek, Łukaszko, Łukaszko, Luka, Luki, Lukas, Łuki, Łukasio, Łukasik, Łukasiak.

Łukasz - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Łukasz ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • angielski: Luke lub Lucas
  • hiszpański: Lucas
  • portugalski: Lucas
  • francuski: Luc
  • niemiecki: Lukas
  • czeski: Lukáš
  • łaciński: Lucius, Lucas
  • włoski: Luca.

Życzenia imieninowe dla Łukasza

Imieniny Łukasza obchodzone są aż dziesięć razy w ciągu roku! Chodzi o następujące daty: 23. stycznia, 17. lutego, 2. marca, 22. kwietnia, 12. sierpnia, 10. września, 18 .października, 31. października, 17. grudnia, 20. grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Łukasza jest 18. października. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Łukasz ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.

***

Dziś są Twoje Imieniny,
Chcę Ci złożyć życzeń moc.
Krótko, zwięźle, od dziewczyny,
Abyś myślał o niej w noc.
W dzień popatrzysz na tę kartkę,
Jak patrzyłeś w oczy me.
W dniu Imienin Tobie, miły,
Moc całusów tkliwych ślę!

***

Każdego roku o tej samej porze,
każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
życzę Ci szczęścia, zdrowia, radości.
To o czym marzysz by się spełniło,
a to co kochasz by Twoje było.

***