Zamknij

Imieniny Ludwika - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Ludwika

03.05.2021 20:00
Kiedy obchodzimy imieniny Ludwika?
fot. Shutterstock

Imieniny Ludwika wypadają 10 razy w roku, choć nie jest to aż tak popularne imię. Czym się charakteryzują mężczyźni o tym imieniu? Zobaczcie sami.

Ludwik to nietypowe polskie imię. I choć nie jest aż tak popularne w naszym kraju, mężczyźni o tym imieniu imieniny mogą obchodzić aż 10 razy w roku. Zobaczcie, jakie konkretnie są to daty oraz jakie życzenia imieninowe dla Ludwika będą odpowiednie.

Koniecznie poznajcie także charakterystykę panów o tym imieniu. Każdy Ludwik ma bowiem sporo cech charakteru, które są uwielbiane przez innych. Bywają jednak też takie cechy panów o tym imieniu, które uprzykrzają innym życie. Sami zobaczcie, o co konkretnie chodzi.

Zobacz także: Imieniny Leona. Złóż mu wyjątkowe życzenia imieninowe

Imieniny Ludwika – kiedy obchodzimy?

Ludwik należy do tych mężczyzn, którzy mają spory wybór, jeżeli chodzi o datę imienin. Podobnie jak imieniny Juliana, które wypadają dość często, także Ludwik może świętować aż 10 razy w roku.

Najpopularniejsze daty, kiedy Ludwik może świętować, to imieniny w sierpniu oraz imieniny w lutym. Są to 25 sierpnia i 12 lutego. Właśnie w te dwa dni każdy Ludwik może świętować swoje imieniny.

To jednak niejedyne daty. Okazuje się, że imieniny Ludwika wypadają także: 28 kwietnia, 30 kwietnia, 24 maja, 18 sierpnia, 19 sierpnia, 8 października, 9 października oraz 9 listopada. O tym, kiedy obchodzi się imieniny, z reguły decyduje bliskość danej daty do dnia naszych urodzin. Coraz częściej jednak zależy to wyłącznie od chęci solenizanta.

Znaczenie i pochodzenie imienia Ludwik

Ludwik to męskie imię pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się z byłych Prus, gdzie na początku brzmiało Chlodowik. Dokładnie pochodzi z dwóch niemieckich słów: „chlod” oraz „wik”.

Pierwsze z tych słów to „sławny”, a drugie oznacza „walkę”. W połączeniu to imię określało mężczyznę wsławionego w walce. Nic więc dziwnego, że panowie o tym imieniu są naprawdę odważni. Zobaczcie, czym jeszcze się charakteryzują.

Zobacz także: Imieniny Leonarda – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Leonarda

Jaki jest Ludwik? Charakterystyka mężczyzn o tym imieniu

Ludwik to mężczyzna odważny, który zawsze stanie w obronie swoich bliskich. I choć z pozoru wydaje się twardy, w głębi duszy to człowiek, który potrzebuje bratniej duszy o swojego boku, żeby poradzić sobie ze światem. Gdy już znajdzie ukochaną osobę, będzie oddanym mężem i ojcem. Zaopiekuje się rodziną i wytrwale będzie dążył do postawionych sobie celów.

Ludwik jest też mężczyzną honorowym. Gdy raz da komuś słowo, nigdy go nie złamie. Jest też prawdomówny i można mu zaufać. Potrafi strzec tajemnic jak nikt inny. Jest też człowiekiem, który zawsze każdemu doradzi, dlatego jest tak ceniony w każdym towarzystwie.

Ludwik ma ogromną intuicję i klasę. Zawsze umie odpowiednio się zaprezentować, nigdy nie strzeli gafy w towarzystwie, a w dodatku jest bardzo przedsiębiorczy. To wszystko sprawia, że może zajść naprawdę wysoko, gdy tylko ma w życiu odpowiednią motywację w postaci swoich bliskich. Będzie bowiem próbował wszystkim udowodnić, że stać go na naprawdę wiele.

Ludwik nie boi się trudnych zadań i ogromnej odpowiedzialności. Potrafi wziąć ją na swoje barki nawet wtedy, gdy ktoś inny zawinił. Dlatego też jest urodzonym liderem. Umie zarządzać grupą i w razie czego będzie ratował sytuację zamiast innych. Zawsze jest lojalny i sprawiedliwy. W dodatku wykazuje się ogromnymi pokładami kreatywności i wyobraźni.

Patroni Ludwika

Święty Ludwik jest jednym z franciszkańskich świętych. Żył w XIII wieku i był synem króla Ludwika VIII oraz Blanki Kastylijskiej. Wstąpił na tron po śmierci swojego ojca, a miał wtedy zaledwie 12 lat. W ciągu 35 lat swojego panowania przyczynił się do rozwoju gospodarczego we Francji, ale też zreformował sądownictwo, administrację i system monetarny.

Był królem, który żył skromnie. Większą część swojego majątku rozdawał ubogim. Założył też szereg organizacji charytatywnych. Wspierał zakony, a szczególnie bliski jego sercu był zakon franciszkański. Dwukrotnie brał udział w wyprawach krzyżowych, a podczas jednej z nich dostał się do muzułmańskiej niewoli. Udało mu się z niej wydostać, jednak zmarł niedługo potem podczas jednej z wypraw. Zachorował bowiem na tyfus.

Papież Bonifacy VIII ogłosił go świętym w 1297 roku i tym samym mianował patronem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Jeżeli zatem zastanawiacie się, jakie są imiona do bierzmowania i czy Ludwik będzie odpowiedni – śmiało możecie zdecydować się na to imię.

Zobacz także: Imieniny Leszka – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Leszka

Ludwik – odpowiedniki imienia w innych językach

Polskie imię Ludwik do zgoła przypomina niemiecki oryginał, jakim jest Ludwig. A jak to imię brzmi w innych językach?

 • Język angielski – Louis,
 • język baskijski – Koldobika, Koldo,
 • esperanto – Ludoviko,
 • język francuski – Louis,
 • język hiszpański – Luis,
 • język portugalski – Luis,
 • język węgierski – Lajos.

Zdrobnienia imienia Ludwik

Ludwik to krótkie imię, ale również ono ma swoje skróty. Oto najpopularniejsze zdrobnienia:

 • Lui,
 • Ludi,
 • Ludwiczek,
 • Ludwinio,
 • Ludwiś,
 • Lulek,
 • Luluś,
 • Luleczek,
 • Lulo,
 • Luli,
 • Lutek,
 • Lutuś.

Życzenia imieninowe dla Ludwika

Zobaczcie najpiękniejsze życzenia imieninowe dla Ludwika. Spodobają się każdemu mężczyźnie o tym imieniu.

Jako, że nastał dzień Twych imienin,
życzę Ci drogowskazów na zakrętach życia
i pomyślnych wiatrów na oceanie wyzwań.

***

Z okazji imienin już pewnie dostałeś życzenia
wszystkiego najlepszego od innych
– ja więc życzę Ci tego samego,
 ale… 2 razy więcej!

***

Niech smutek zniknie w górskim potoku,
by radość kwitła jak róża – co roku,
by na Twej twarzy promyczek słońca
nigdy nie zniknął i trwał do końca,
niech Cię nie trapią żadne zmartwienia
i niech się spełnią wszystkie marzenia.

Zobacz także, kiedy wypadają:

Życzenia pochodzą ze stron: smiesznezyczeniaurodzinowe.pl, wierszykolandia.pl.