Zamknij

Imieniny Lucjana - kiedy obchodzimy? Poznaj daty, znaczenie imienia Lucjan i imieninowe życzenia dla Lucjana

30.05.2021
Aktualizacja: 18.08.2021 12:06

Najpopularniejsze imieniny Lucjana obchodzimy 7 stycznia i 13 czerwca. Tego dnia złóż solenizantowi życzenia imieninowe – zainspiruj się naszymi propozycjami. Dowiedz się też, skąd pochodzi imię Lucja, kto jest jego patronem i jaki jest mężczyzna, który nosi to imię.

Imieniny Lucjana
fot. Shutterstock

Dowiedz się, kiedy Lucjan obchodzi imieniny, co oznacza jego imię i skąd pochodzi. Poznaj wesołe i  rymowane życzenia imieninowe dla Lucjana i wyślij mu je w dniu jego święta.

Imieniny Lucjana – kiedy obchodzimy?

Lucjan może obchodzić imieniny siedem razy w roku: 7 stycznia, 20 stycznia, 27 maja, 13 czerwca, 7 lipca, 4 października, 26 października. Większość mężczyzn o imieniu Lucjan świętuje jednak 7 stycznia i 13 czerwca. Koniecznie pamiętaj o tych datach i jeśli znasz kogoś o tym imieniu, złóż mu tego dnia życzenia imieninowe. Kilka oryginalnych propozycji znajdziesz w naszym imienniku.

Znaczenie i pochodzenie imienia Lucjan

Imię Lucjan pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „należącego do Lucjusza”. Lucjusz to jedno z najstarszych imion rzymskich, często nadawane chłopcom z bogatych i znaczących w ówczesnym świecie rodzin.

Jaki jest Lucjan? Charakterystyka osoby o imieniu Lucjan

Lucjan jest osobą o silnym charakterze. Cechuje go odwaga i upór. To mężczyzna, który wie, czego chce i nie boi się po to sięgnąć. Rzadko słucha rad innych, bo wychodzi z założenia, że sam najlepiej wie, czego mu potrzeba, żeby dojść do celu. W każdej sprawie ma swoje zdanie i nie goni ślepo za innymi. Jeśli coś mu nie pasuje, mówi o tym głośno i nie owijając w bawełnę. Przyjaciele cenią go za szczerość, niektórzy uważają jednak, że brakuje mu taktu i delikatności. Lucjan nie lubi jednak tracić czasu na kurtuazje, które niczemu nie służą. Niewątpliwą zaletą Lucjana jest jego wyśmienite poczucie humoru. Nie ma chyba osoby, której nie byłby w stanie rozbawić, co zaskarbia mu sympatię ludzi.

W miłości także jest zdecydowany. Szuka partnerki inteligentnej, przebojowej i takiej, która wie, czego chce. Sam nie jest jednak łatwy w relacji – nie potrafi iść na kompromis, a jego upór często jest przyczyną sprzeczek. U jego boku odnajdzie się więc kobieta spokojna, opanowana i cierpliwa, która będzie w stanie przekonać go siłą argumentów. W życiu rodzinnym Lucjan doskonale odnajduje się w roli głowy rodziny. Jest też dobrym ojcem – konsekwentnym, ale jednocześnie wspierającym i troskliwym.

Lucjan jest pracowity i ma rękę do zarabiania pieniędzy. Czasem jednak pracuje za dużo, przez co nie ma czasu na rozwijanie swoich pasji i spędzanie czasu z bliskimi. Potrzebny mu ktoś, kto będzie umiał odciągnąć go od spraw zawodowych i sprawić, by nie myślał ciągle o pracy.

W czasie wolnym najchętniej majsterkuje lub leniuchuje w domowym zaciszu. Nie jest raczej typem żadnego przygód podróżnika. Najlepiej czuje się w miejscach, które już zna.

Dzięki swoich cechom charakteru Lucjan doskonale sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych, a także jako właściciel swojego własnego biznesu.

Patroni Lucjana

Patronem mężczyzn o imieniu Lucjan jest święty Lucjan, który urodził się w III wieku, w starożytnym mieście Samosata. Musiał pochodzić z zamożnej rodziny, bo otrzymał w dzieciństwie bardzo dobre wykształcenie, na co nie każdego było wtedy stać. Gdy rodzice Lucjana zmarli, postanowił poświęcić swoje życie Bogu. Rozdał W pierwszej kolejności rozdał swój majątek biednym, a następnie zaczął studiować język hebrajski oraz Biblię. Swoją wiedzą chętnie dzielił się z innymi, przez co wokół niego szybko zgromadziła się grupa uczniów. Założył więc szkołę w Antiochii, gdzie uczyło się wielu późniejszych świętych.

Gdy chrześcijanie zaczęli być prześladowani, Lucjan wraz ze swoimi uczniami przeniósł się do Nikomedii. Niestety to nie uratowało Lucjana., który wkrótce został pojmany i kolejne 9 lat spędził w niewoli. Gdy do władzy doszedł cesarz Licyniusz, licznymi torturami chciano zmusić Lucjana do wyrzeczenia się wiary. Nie zrobił jednak tego, za co w 312 roku został ścięty.

Lucjan – odpowiedniki imienia w innych językach

Najpopularniejsze odpowiedniki imienia Lucjach w językach obcych to:

 • angielski – Lucian
 • białoruski – Ljucyjan
 • czeski – Lucián
 • hiszpański – Luciano
 • holenderski – Luciaan, Lucianus
 • litewski – Liucijonas
 • łaciński – Lucia
 • macedoński – Lukijan
 • niderlandzki – Luciën
 • niemiecki – Lucianus
 • rosyjski – Ljucian
 • rumuński – Luchian
 • słoweński – Lucijan
 • ukraiński – Lukjan
 • włoski – Luciano, Lucio.

Przeczytaj także: Mężczyźni o tych imionach owijają sobie kobiety wokół palca. Wszyscy stosują tę samą sztuczkę

Zdrobnienia imienia Lucjan

Jeśli chcesz zwrócić się pieszczotliwie do Lucjana, użyj jednego ze zdrobnień tego imienia: Lucek, Lucuś, Lucjanek, Lucyjek, Lucjunio, Lucjuszek, Lucjuniek, Lucjanuś, Lucysiek, Lucio.

Przeczytaj również: Mężczyźni o tych imionach mają narcystyczne skłonności. Są próżni i zapatrzeni w siebie

Życzenia imieninowe dla Lucjana

Jeśli wśród twoich znajomych lub członków twojej rodziny jest ktoś o imieniu Lucjan, koniecznie pamiętaj o jego święcie i złóż mu życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji. Te wesołe, rymowane życzenia z pewnością sprawią solenizantowi radość i będą idealne do wysłania smsem lub wpisania na kartkę z życzeniami.

 

W dniu Twojego święta

Składam Ci życzenia

Aby się spełniły

Wszystkie Twe marzenia

Które są dla Ciebie

Jak słońce dla świata

Niech szczęśliwie płyną

Twe piękne lata

 

***

Dużo szczęścia i radości,

które niechaj zawsze gości,

w dobrym sercu, jasnej duszy,

i niech wszystkie żale głuszy.

 

***

 

W każdej chwili, zawsze, wszędzie

Niech Ci w życiu dobrze będzie!

Niech Cię dobry los obdarzy

Wszystkim, o czym tylko marzysz!

 

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: