Zamknij

Imieniny Lidii– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Lidii

08.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 14:05
Imieniny Lidii– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Lidii
fot. Shutterstock

Lidia obchodzi swoje imieniny najczęściej w następujące w marcu i sierpniu. Przeczytaj znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Lidii!

Lidia to imię żeńskie pochodzenia greckiego, w późniejszym czasie przejęte przez Rzymian. Imieniny Lidii świętujemy tylko dwa razy w roku,dlatego warto zapamiętać te daty, jeśli w swoim towarzystwie mamy osobę o imieniu Lidia.

Imieniny Lidii – kiedy obchodzimy?

Osoby o imieniu Lidia obchodzi swoje imieniny najczęściej w następujące dni: 27. marca i 3. sierpnia. Dobrze jest pamiętać o tej dacie, jeśli wśród bliskich masz osobę o tym imieniu i znaleźć wyjątkowe życzenia imieninowe dla Lidii, które sprawią jej przyjemność w tym wyjątkowym dniu.

Lidia - znaczenie i pochodzenie imienia

Lidia jest imieniem pochodzenia greckiego, później przejętym również przez łacinę. Początkowo nazwa „Lydia” oznaczała krainę leżąca w Azji Mniejszej, z głównym miastem Sardes, dała Grekom podstawę do nazwy ludu Lydós i pochodnego przymiotnika Lydios ‘lidyjski’, który mógł się stać nazwą osoby stamtąd pochodzącej. Takie przezwiska dawano głównie niewolnikom, którzy po otrzymaniu wolności mogli to określenie zachować jako imię, dopiero w późniejszym czasie zaczęło funkcjonować jako imię własne. W Polsce popularne od początku XX wieku. Powstały również nazwiska pochodzące od imienia Lidia, są nimi: Lidacki, Lidiak, Lidkiewicz, Lidziak, Lidziewicz.

Jaka jest Lida? Charakterystyka osób o tym imieniu

Kobieta nosząca imię Lidia ma bardzo twardy charakter, jest osobą nieugiętą i nie do zdarcia. Bardzo pracowitą, będąca w ciągłym ruchu. Jest dość ekstrawagancka i uwielbia tworzyć. Nie stara się jednak wyróżniać, bardziej ceni sobie spokój oraz równowagę. Lidia jest niezależną indywidualistką, jednak dość często potrzebuje pomocy i zdania bliskich, aby móc podjąć decyzję. Za wszelką cenę dąży do realizacji zaplanowanych celów, wyróżnia ją determinacja i motywacja do działania, kieruje się często intuicją. Lidia jest lubianą osobą, przyjaciele cenią w niej szczerość, Lidia nienawidzi fałszywych zachowań i często również potrafi przewidzieć kroki ludzi, którzy chcą dla niej źle. Uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych osób, to oni motywują ją do działania. Czasami potrafi być szalona i spontaniczna, jednak mimo to, zachowuje w tym zdrowy rozsądek.
Lidia jest cierpliwa i pozytywnie nastawiona do życia, dzięki swojemu urokowi osobistemu i inteligencji przyciąga wielu mężczyzn oraz ludzi, wśród których bryluje. Posiada poczucie humoru, lubi żartować, uwielbia imprezy i podróże. W miłości Lidia jest niepoprawną romantyczką, która marzy o księciu z bajki pędzącym na białym koniu. Szuka mężczyzny, który będzie oddany i lojalny wobec niej. Sama jest partnerką wyrozumiałą, empatyczną i cierpliwą o nieco szalonej naturze, potrafiącą się spełnić jako dobra mama i gospodyni domowa. Często uczucia stawia na drugim miejscu ponieważ ciężko jej znaleźć idealnego partnera. Do pracy zawodowej Lidia podchodzi bardzo sumiennie i odpowiedzialnie, często również sprawdza innych, co prowadzi do konfliktów z współpracownikami. Kobiety noszące to imię nie lubią odczuwać presji czasu, wolą być królem sytuacji dlatego nie zdarza się by zostawiały powierzone im zadania na ostatnią chwilę. Lidia ma również tendencje do manipulacji, często wykorzystuje inne osoby do swoich celów. Zawsze osiąga zamierzony cel. Potrafi rozgryźć najtrudniejsze zagadki i wykonać niemożliwe zadania. Działa nieszablonowo i nie przejmuje się napotykanymi przeszkodami.

Patroni Lidii

Patronką osób o imieniu Lidia jest św. Lidia z Tiatyry – postać biblijna pochodząca z Tiatyry w Azji Mniejszej, wspomniana w Dziejach Apostolskich, uczennica apostoła Pawła. Ochrzczona przez św. Pawła, którego gościła pod swym dachem podczas jego misji apostolskiej w Lidii. Słynęła z pobożności i gorliwości w szerzeniu wiary chrześcijańskiej. W Dziejach Apostolskich określano ją jako „bojącą się Boga”. Opiekunka chorych na raka i teologów.

Lidia - najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Lidia? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Lidia są: Lideczka, Lideńka, Lidi, Lidka, Lido, Lidunia, Lidusia, Liduszka, Liduś, Lidzia, Liduś, Lidyjczyk, Lidziaczek, Lidziak, Lidziek, Lidzinia, Lidzion, Lidziorka, Lidziołek, Lidziuchna.

Lidia- odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Lidia posiada również odpowiedniki i formy w innych językach, należą do nich:

 • angielski – Lydia
 • czeski – Lýdie
 • duński – Lydia
 • francuski – Lydie
 • hiszpański – Lidia
 • łaciński – Lydia
 • łotewski – Lidija
 • niemiecki – Lydia
 • rosyjski – Lidija
 • słoweński – Lidija
 • węgierski – Lídia

Życzenia imieninowe dla Lidii

Jeśli zbliżają się imieniny Lidii złóż jej najserdeczniejsze życzenia w ten wyjątkowy dzień pokazując tym samym, że o niej pamiętasz! Wybierz któreś z poniższych życzeń imieninowych dla Lidii i wyślij za pomocą dowolnego komunikatora lub stwórz piękną kartkę!

***

Dzień, taki jak ten, raz do roku się zdarza.
Minie on jak sen, co się nie powtarza.
Pęk kwiatów pachnących i słońce na niebie,
moc życzeń gorących z okazji imienin dla Ciebie.

***

Niech życie Twe płynie bez goryczy i smutku,
najskrytsze marzenia niech dojdą do skutku.
Całe długie życie radość niech przeplata,
a szczęścia nić złota wije się przez lata.
***

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ją z radością.
Czerp energię ze słońca,
z kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
Żyj najpiękniej, jak umiesz...

***