Zamknij

Imieniny Leszka– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Leszka

08.04.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 09:40
Imieniny Leszka– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Leszka
fot. Shutterstock

Imieniny Leszka - kiedy obchodzimy? Leszek swoje imieniny najczęściej obchodzi w czerwcu. Skorzystaj z naszych życzeń jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu!

Leszek obchodzi imieniny tylko raz w roku, dlatego tym bardziej musisz zapamiętać tę date jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się osoba o tym imieniu. Jakie tajemnice skrywa imię Leszek? Wejdź i poznaj znaczenie imienia Leszek oraz zgodność tego imienia z charakterem osób je noszących.

Imieniny Leszka – kiedy obchodzimy?

Leszek imieniny obchodzi imieniny tylko raz w roku - 3. czerwca Jeśli masz bliską osobę o imieniu Leszek i zbliżają się akurat jej imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć jej najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Leszek - znaczenie i pochodzenie imienia

Leszek to staropolskie imię męskie wywodzące się z rodowodu słowiańskiego od słowa „lstiti”, czyli „sprytny”, „przebiegły”. Pierwsze zapisy imienia Lestko możemy spotkać już w Kronice Galla Anonima, jednak forma Leszek pojawia się dopiero w Kronice polskiej Jana Długosza.Twierdził on, że imię to jest zdrobnieniem imienia Lech. Istnieje też powszechna teoria, że pierwotną formą tego imienia był Lestek, następnie Lech i Leszek.

Jaki jest Leszek? Charakterystyka osób o tym imieniu

Mężczyźni o imieniu Leszek należą do ludzi lubiących znajdować się w centrum uwagi, zazwyczaj robią wokół siebie dużo szumu. Leszek chętnie pomaga innym, angażuję się również w działalność charytatywną, nie jest typem obserwatora, woli działać. Mężczyźni noszący to imię, to osoby na których można polegać, zawsze dotrzymują zarówno danego słowa, jak i obietnicy. Jego relacje z ludźmi opierają się na współzawodnictwie. Wbrew powszechnej opinii umie być ugodowy i łagodny – zawsze chętnie pomaga najbliższym i nie pozwoli wyrządzić im krzywdy. Uczciwość i rzetelność to coś, co wyróżnia ich spośród innych ludzi. Leszek charakteryzuje się również pracowitością, nigdy nie odkłada nic na później, można go spotkać zazwyczaj w trakcie wykonywania jakiejś czynności. Leszek dąży do wyznaczonych celów, swoje decyzje popiera zdaniem innych, jak i własnym doświadczeniem. Bardzo dużą rolę w życiu Leszka odgrywa harmonia i system wartości, którym się kieruję. Leszek jest mężczyzną, na którym zawsze można polegać.
Uczciwość to domena Leszka. Charakteryzuje się on również punktualnością, Leszek chętnie wykonuje zarówno powierzone jak i dodatkowe zadania. Lubi się rozwijać i nabywać nowe umiejętności dokształcać się  oraz czytać książki, a także poznawać nowe kultury i języki, w tym celu podróżuje często po świecie. Leszek może zostać naukowcem, rzemieślnikiem, handlowcem a także świetnym organizatorem różnego rodzaju przedsięwzięć. W miłości Leszek szuka drugiej połówki, która będzie podobna do niego, chciałby aby jego partnerka razem z nim spełniała marzenia i była jego najlepszą przyjaciółką. U kobiet zwraca szczególną uwagę na charakter, marzy o długich rozmowach i wspólnych podróżach które chciałby przeżywać z wybranką serca.

Patroni Leszka

Nie ma żadnych informacji jeśli chodzi o patrona osób o imieniu Leszek, w kościele również nie wspomina się żadnego świętego noszącego to imię, jednak posiadało je wielu polskich władców, szczególnie śląskich książąt. Inne, znane formy tego imienia to: Lesko, Lestek, Lestko. Posiadało ponadto wspólną etymologię z imieniem Lech, od którego wywodziła się nazwa całego plemienia Lechitów, a więc mieszkańców polskich ziem. Również dużo znanych osób nosiło to imię, na przykład: książę z dynastii Piastów – Leszek Biały, Leszek Czarny – książę krakowsko – sandomierski, polityk – Leszek Moczulski, piłkarz – Leszek Lipka, Leszek Miller – Premier RP, czy ekonomista – Leszek Balcerowicz.

Życzenia imieninowe - piękne, śmieszne i poważne wierszyki i życzenia SMS

Leszek – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Leszek? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Leszek są formy: Lechu, Lechutek, Lechuś, Leczysław, Lele, Lelo, Lelu, Lemi, Lenio, Leniu, Leszko, Leszuś.

Leszek - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Leszek posiada również odpowiedniki w innych językach niż język polski, są nimi:

  • łacina: Lescus
  • hiszpański: Lech
  • węgierski: Leszko
  • litewski: Lesekas
  • francuski: Lech.

Życzenia imieninowe dla Leszka

Imieniny Leszka świętujemy tylko raz w ciągu roku, dokładniej: 3. czerwca. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Leszek ma dziś imieniny, czym prędzej złóż najserdeczniejsze życzenia Leszkowi z okazji imienin. Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście wybierz któreś z poniższych życzeń imieninowych dla Leszka i wyślij za pomocą dowolnego komunikatora bądź wykonanej przez siebie kartki imieninowej!

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.

***

Dziś są Twoje Imieniny,
Chcę Ci złożyć życzeń moc.
Krótko, zwięźle, od dziewczyny,
Abyś myślał o niej w noc.
W dzień popatrzysz na tę kartkę,
Jak patrzyłeś w oczy me.
W dniu Imienin Tobie, miły,
Moc całusów tkliwych ślę!

***

Każdego roku o tej samej porze,
każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
życzę Ci szczęścia, zdrowia, radości.
To o czym marzysz by się spełniło,
a to co kochasz by Twoje było.

***