Zamknij

Imieniny Krystiana – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Krystiana

08.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 14:05
Imieniny Krystiana – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Krystiana
fot. Shutterstock

Krystian najczęściej celebruje swoje imieniny w grudniu i w marcu. Wejdź i poznaj znaczenie imienia Krystian oraz zgodność tego imienia z charakterem osób je noszących. Koniecznie przeczytaj nasz imiennik!

Krystian – imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego, od łac. Christianus, Cristianus oznaczające „chrześcijanin, wyznawca Chrystusa”. Jakie tajemnice skrywa imię Krystian? Wejdź i poznaj znaczenie imienia Krystian oraz zgodność tego imienia z charakterem osób je noszących. Koniecznie przeczytaj nasz imiennik!

Imieniny Krystiana – kiedy obchodzimy?

Krystian imieniny obchodzi 18. marca, 7. kwietnia, 4. grudnia i 20. grudnia. Jednak najczęściej Krystian obchodzi imieniny w grudniu i marcu. Jeśli masz bliską osobę o imieniu Krystian i zbliżają się akurat jej imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć jej najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Krystian - pochodzenia i znaczenie imienia

Krystian to imię męskie, pochodzenia grecko-łacińskiego, od łac. Christianus, Cristianus oznaczające "chrześcijanin, wyznawca Chrystusa". Na gruncie polskim było ono znane pod różnymi formami już od XIII w. Znane osoby o imieniu Krystian to między innymi: Christian Dior - kreator mody, Christian Morgenstern - pisarz, Cristiano Ronaldo – piłkarz, Krystian Zimerman – pianista.

Jaka jest Krystian? Charakterystyka osób o imieniu Krystian

Mężczyźni o imieniu Krystian należą do ludzi prawych. Krystiana cechuje pokora i opanowanie. To osoba pewna siebie, ceniąca sobie równowagę w życiu. Nie przejmuje się opinią innych i zawsze chce dopiąć swego. Jest bardzo dokładny, błyskotliwy i słowny, ale nie dba o sukcesy w pracy.
Każdy szybko obdarza Krystiana sympatią, gdyż jest to człowiek, który dobrze wszystkim życzy. Kultura osobista i poczucie humoru to jego znak rozpoznawczy. Brak w nim zawiści typowej dla wielu osób, które zazdroszczą innym powodzenia, samemu nic nie robiąc. Krystek nie szuka poklasku, nie przepada za tłumami i byciem w centrum uwagi. Często bywa zamyślony. Decyzje podejmuje po długim namyśle. Dla Krystiana w związku najważniejsza jest szczerość i uczciwość. W miłości szuka stałego związku. Kobieta, którą wybierze, powinna otoczyć go opieką oraz czułością. Dzięki temu Krystian będzie wspaniałym mężem i ojcem. Choć bywa zazdrosny i zaborczy, to jednak nie jest typem, który moralizuje czy robi wyrzuty. Potrafi zadbać o rodzinę i jest gotów dla niej zrobić wszystko. Unika też wszelkich pokus, by nie wpłynęło to negatywnie na jego najbliższych. Jest bardzo dokładny, błyskotliwy i słowny, ale nie dba o sukcesy w pracy. Dobrze sprawdzi się w zawodach związanych ze sztuką, fotografią, wystrojem lub dekoracją wnętrz.

Patroni Krystiana

Patronem osób o imieniu Krystian jest św. Krystian, pochodzący z Francji młodzieniec żył jako pustelnik w Gastines. Następnie wstąpił do klasztoru cystersów w Citeaux. Przez długi czas był wysłannikiem opata generalnego zakonu i podróżował z misjami do innych klasztorów. Po latach ciężkiej służby zmarł z powodu pogorszenia zdrowia. Natomiast drugiej dacie nie towarzyszy żadne ważne wydarzenie. Jego wspomnienie obchodzimy 18. marca, oraz Św. Krystyn – żyjący w latach 1180-1245 misjonarz i biskup Prus. Swoje życie poświęcił na działalność misyjną, a podczas jednej z wędrówek został wzięty do niewoli. Odzyskał jednak wolność. Zasłynął także z m.in. powołania do życia zakonu Braci Dobrzyńskich. Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 4. grudnia.

Krystian – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Krystian? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Krystian są formy: Kris, Krisek, Krychu, Krynio, Kryniu, Krystianek, Krystianuś, Krystuś

Krystian - odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Krystian ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • Język angielski - Christian
  • Język niemiecki - Christian
  • Język francuski - Christian
  • Język włoski - Cristiano
  • Język hiszpański - Christian, Cristián
  • Język portugalski - Cristiano
  • Język fiński - Kristian

Życzenia imieninowe dla Krystiana

Imieniny Krystiana świętujemy kilka razy w ciągu roku. Chodzi o następujące daty: 18. marca, 7. kwietnia, 4. grudnia i 20. grudnia. Jednak najpopularniejszą datą jest 18. marca i 4. grudnia. Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Krystian ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Poniżej znajdziesz również gotowe życzenia i wierszyki imieninowe.

***

Rozmachu w planach,
Swobody w działaniach,
W sercu radości
I szczęścia w miłości.

***

Dziś są Twoje Imieniny,
Chcę Ci złożyć życzeń moc.
Krótko, zwięźle, od dziewczyny,
Abyś myślał o niej w noc.
W dzień popatrzysz na tę kartkę,
Jak patrzyłeś w oczy me.
W dniu Imienin Tobie, miły,
Moc całusów tkliwych ślę!

***

Każdego roku o tej samej porze,
każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
życzę Ci szczęścia, zdrowia, radości.
To o czym marzysz by się spełniło,
a to co kochasz by Twoje było.

***