Zamknij

Imieniny Klary– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Klary

08.04.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 09:43
Imieniny Klary– kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Klary
fot. Shutterstock

Klara najczęściej swoje imieniny celebruje w kwietniu. Czy znasz jakąś Klarę? Złóż jej serdeczne życzenia imieninowe w tym wyjątkowym dniu. Przeczytaj życzenia z okazji imienin Klary!

Klara to imię żeńskie, często nadawane w Polsce, wywodzi się ono z języka łacińskiego. Jaki patron czuwa nad osobami o tym imieniu? Koniecznie przeczytaj nasz imiennik!

Imieniny Klary – kiedy obchodzimy?

Klara imieniny obchodzi: 17. kwietnia, 11. sierpnia, 12. sierpnia, 17. sierpnia i 18. sierpnia. Jednak najczęściej celebrowane są 17. kwietnia. Solenizantce warto złożyć życzenia imieninowe, które będą dopasowane do danej osoby i sprawią jej radość. Życzenia imieninowe dla Klary można napisać w formie SMS-a jeśli nie możesz zrobić tego osobiście.

Przeczytaj również:  Imieniny Klaudii - kiedy obchodzimy?

Klara - znaczenie i pochodzenie imienia

Klara to imię żeńskie wywodzące się z języka łacińskiego. Klara jest odpowiednikiem męskiego imienia Clarus, który w tłumaczeniu oznacza m.in. "sławny" i "jaśniejący". Imię to było nadawane zarówno osobom wolnym, jak i niewolnikom. Klara oznacza kobietę słynącą z czystości obyczajów. Choć imię zapisano w źródłach już w 1265 roku, a zakon Klarysek, którego założycielem była św. Klara z Asyżu od tego czasu obecny był w naszym kraju, to większą popularność zdobyło dopiero w XVIII wieku. Od tego imienia pochodzi kilka polskich nazwisk np. Klarowicz albo Klarowski.

Klara - cechy osób o tym imieniu

Kobiety o imieniu Klara są urocze, lecz posiadają duży temperament i bywają bardzo uparte. Klara nie może usiedzieć w miejscu, wszędzie jej pełno, kocha być w centrum zainteresowania. Łatwo zyskuję również sympatie innych ludzi, ma wokół siebie duże grono przyjaciół. Chętnie spotyka się z przyjaciółmi, bierze udział w różnych zawodach i podróżuje. Jest powiernikiem tajemnic. Chętnie służy dobrą radą. Jej wrażliwość na sytuacje życiowe innych ludzi oraz wzmożona ciekawość sprawia, że często wplątuje się w różne kłopoty i perypetie. Konsekwentnie dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów, spełniając przy tym swoje marzenia. Uwielbia sporty ekstremalne, które dają jej porządną dawkę adrenaliny. Bardzo dobrze odnajdują się na stanowiskach kierowniczych. Pracownicy mogą liczyć na ich wyrozumiałość oraz dobre serce.  Bardzo rzadko stosują drastyczne środki. Nawet w najtrudniejszych momentach zachowują klasę. Wyróżniają się życzliwością, empatią oraz optymistycznym podejściem do życia. W miłości również próbuje dominować nad partnerem, ale nie lubi zbyt uległych mężczyzn. Od partnera życiowego oczekuje szalonego życia, bez nudy i monotonii.

Patron osób o imieniu Klara

Patronem osób o imieniu Klara, jest św. Klara z Asnyżu będąca założycielem klarysek – Zgromadzenia Pań Ubogich. Patronka Asyżu, klarysek, kapucynek, bieliźniarek, hafciarek, praczek, złotników, ociemniałych, telewizji, radia. Wzywana przy chorobach oczu i w przypadku gorączki. Pochodziła z zamożnej rodziny szlacheckiej, otrzymała staranne wykształcenie. Pod wpływem Świętego Franciszka z Asyżu postanowiła poświęcić się Jezusowi. Jako pierwsza kobieta w historii Kościoła zredagowała surową regułę franciszkańską przystosowaną do wymogów zamkniętej wspólnoty żeńskiej. Klara przeżywała stany mistyczne, ekstazy, miała też dar bilokacji i proroctwa. Jej wspomnienie obchodzone jest 11 sierpnia.

Klara- zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Klara? Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Klara są formy: Klarysa, Klaruńcia, Klarunia, Klareczka, Klarencjusz, Klarot, Klarencja, Klarusia, Larysa, Klarens, Klar, Klarcik, Klaruś, Klaritka, Klarcia, Klaruch, Klarka, Klarek, Klaruśka, Klarkson, Katka, Klareńka

Przeczytaj także: Imieniny Kingi - kiedy obchodzimy?

Klara - odpowiedniki w różnych językach

Imię Klara ma również swoje odpowiedniki w innych językach, są nimi:

  • angielski: Clara, Clarence, Klara, Clare
  • rosyjski: Klara,
  • słowiański: Klara, Jasna
  • czeski, słowacki: Klara, Jasna, Jasnena,
  • hispański: Clara,
  • francuski Clarine,
  • niemiecki: Klara,
  • włoski: Chiara, Clara

Życzenia imieninowe dla Klary

Imieniny Klary świętujemy kilka razy w ciągu roku. Chodzi o następujące daty: 17. kwietnia, 11. sierpnia, 12. sierpnia, 17. sierpnia i 18. sierpnia. Jednak ta pierwsza data cieszy się o wiele większą popularnością w celebrowaniu imienin Klary.Imieniny są ważnym dniem dla każdej osoby oraz rodziny i przyjaciół. Dlatego więc warto pamiętać o bliskich. Jeśli to właśnie Klara ma dziś imieniny, czym prędzej złóż mu życzenia! Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, możesz wysłać je w formie SMS-a bądź kartki. Wybierz najładniejsze życzenia i wyślij je do bliskiej Ci Klary z okazji jej imienin!

***

Kiedy wspomnisz te młode chwile,
które odeszły w mroczną dal,
a które dały Ci szczęścia tyle,
uczujesz w sercu cichy żal,
Zatęsknisz wtedy do tej przeszłości,
w której Ci jaśniał cały świat,
bo zapamiętaj, że czas młodości,
to najpiękniejszy życia czas.

Ile jest w drabinie szczebli?
Ile złodzieje nakradli mebli?
Ile jest ludzi w Afryce?
Tyle szczęścia ja Tobie życzę!

***

W dniu Twych imienin życzę Ci wszystkiego, co najpiękniejsze i najlepsze, radosnych i pogodnych dni, pełnych szczęścia i miłości. Aby każdy nadchodzący dzień był najwspanialszym dniem w życiu i zawsze otaczali Cię kochający ludzie.

***

Życzę Ci dzisiaj wszystkiego,

wszystkiego najsłodszego na ziemi,

niech Twe życie w sen piękny się zmieni.

To Ci pozwoli uśmiechać się na zawsze,

śnij sny cudowne i najciekawsze!

***