Zamknij

Imieniny Kazimiery – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Kazimiery

08.04.2021
Aktualizacja: 21.04.2021 14:19
Imieniny Kazimiery – kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Kazimiery
fot. Shutterstock

Imieniny Kazimiery obchodzimy najczęściej w marcu. Poznaj pochodzenie jej imienia, patronów, cechy osób o tym imieniu oraz wybierz życzenia, które wyślesz z okazji jej imienin!

Imieniny Kazimiery świętujemy trzy razy do roku. Chodzi o następujące daty: 4. marca, 21. sierpnia i 19. grudnia. Ta pierwsza jest najpopularniejsza - większość osób o imieniu Kazimiera świętuje swoje imieniny właśnie 4. marca.

Imieniny Kazimiery – kiedy obchodzimy?

Imieniny Kazimiery świętuje się trzy razy w roku – 4 marca, 21 sierpnia i 19 grudnia. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest pierwsza z dat. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduję się Kazimiera i chcesz jej sprawić radość, wybierz życzenia pomysłowe i oryginalne, pokażesz tym samym swoje uczucia, zainteresowanie i co najważniejsze pamięć.

Kazimiera - znaczenie i  pochodzenie imienia

Imię Kazimiera wywodzi się z korzeni słowiańskich oznaczają kobietę, która nie daje spokoju swoim wrogom. Stanowi żeński odpowiednik imienia Kazimierz, które pochodzi od staropolskiego złożenia „Kazimir”, znaczącego: „burzyciel pokoju”. W Polsce imię zyskało popularność w XVII wieku, prawdopodobne, że mimo polskiego rodowodu imię to zadomowiło się u nas pod wpływem Marii Kazimiery d’Arquien. nazywanej Marysieńką, żony Jana III Sobieskiego.

Jaka jest Kazimiera? Charakterystyka osób o imieniu Kazimiera

Kobiety o tym imieniu są ciekawe świata, pełne energii i pewne siebie. Odznaczają się również chęcią dawania pomocy innym. Poszukują dróg do samorozwoju i nie kierują się w życiu jedną ścieżką. Zazwyczaj Kazimiera zachowuje dużą rozwagę i ostrożność podczas podejmowania ważnych decyzji, woli je dwa razy przemyśleć i logicznie przeanalizować. Kazimiera dokładnie selekcjonuje osoby, które są blisko niej, wybiera również przyjaciół, mimo, że kobiety o tym imieniu są otwarte i sympatyczne, zarażające swoją pozytywną energią, to nie lubią być w centrum zainteresowania. Kazimierę dobrze znają tylko najbliżsi, wiedzą, że lubi żyć według własnych wierzeń i idei, ciężko ją przekonać do zmiany zdania.
Kazimiery wyróżniają się niezwykłą empatią oraz chęcią pomocy. Kochają pomagać innym oraz dawać wskazówki, są bardzo dobrymi przyjaciółkami. Co ważne, Kazia chętnie dyskutuje na różne tematy, nawet te trudne. Ceni sobie rozmowy z ludźmi o innych poglądach, bo wie, że tylko w ten sposób może się rozwijać, zmieniać szkodliwe przyzwyczajenia. Kobieta o tym imieniu jest zaradna, charyzmatyczna i systematyczna. Cechuje ją przenikliwy umysł oraz dynamizm. Świetnie poradzi sobie, pracując w marketingu, handlu, oświacie lub nauce.
Kazimiera jest bardzo rodzinną osobą – przebywanie wśród najbliższych sprawia jej największą przyjemność. Nie przywiązuje tak dużej wagi do rzeczy materialnych. Nie musi mieć limuzyny w garażu czy ubrań od najlepszych projektantów. O wiele bardziej dba za to o własny dom. Choć nie lubi określenia „kura domowa”, to dobrze czuje się jako gospodyni. Jeśli mężczyzna potrafi utrzymać rodzinę i zapewnić dzieciom dobre warunki życiowe, ona bez problemu poświęci swoją karierę i skoncentruje się na dbaniu o dom.

Patroni Kazimiery

Kobiety o imieniu Kazimiera nie posiadają swojego patrona, jednak warto pamiętać o Marii Marty od Jezusa, czyli błogosławionej Kazimierze Wołowskiej żyjącej w latach 1879 – 1942. Bł. Kazimiera była siostrą zakonną Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny słynącej ze swej głębokiej wiary, niosła pomoc innym. W 1942 roku została aresztowana i rozstrzelana na Górze Pietralewickiej koło Słonimia. Według relacji świadków, w ostatnich słowach prosiła Boga o wybaczenie oprawcom. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, parafianie postawili duży krzyż na Górze, który upamiętniał męczeństwo Kazimiery. Władza radziecka wkrótce go jednak usunęła, na szczęście w 1993 roku wrócił na swoje miejsce.

Kazimiera – najpopularniejsze zdrobnienia

W jaki sposób można mówić do osób o imieniu Kazimiera?Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Kazia, Kazimierka, Kaźka, Kazka, Kaziunia, Kaziulka, Kazinka, Kazinka, Kazeczka, Kazunia.

Kazimiera - odpowiedniki imienia w innych językach

Kazimiera ma również swoje odpowiedniki w innych językach, należą do nich:

  • angielski: Casimira
  • czeski - Kazimira
  • francuski: Casimira
  • hiszpański: Casimira
  • włoski - Casimira.

Życzenia imieninowe dla Kazimiery

Jeśli masz bliską osobę o imieniu Kazimiera i zbliżają się akurat jej imieniny lub są dziś, koniecznie musisz złożyć jej najserdeczniejsze życzenia z tej okazji. Może imieniny nie są obchodzone tak hucznie jak urodziny, ale warto pamiętać o rodzinie, przyjaciołach, czy bliskich znajomych. Sprawdź poniższe teksty i jak najszybciej wyślij je Kazimierze!

***

Gdy dzisiejsza kartka z kalendarza
bardzo miłą okazję ku temu stwarza,
pragnę najszczersze złożyć życzenia
szczęścia, radości i powodzenia.
Życzę Ci dużo uśmiechu, miłości,
wszystkiego, co dobre, i przyjemności.
I aby wszystkie Twoje marzenia
dążyły prędko do swego spełnienia.

***

Życzę Ci pięknych dni,
pięknych chwil,
cudownych pragnień,
gwiazd w Twoich rękach
i perełek w snach...

***

Z okazji imienin życzę Ci,
aby udało Ci się wszystko, co zaplanowałaś,
żeby nie opuszczała Cię wytrwałość w dążeniu do celu
i pogoda ducha na co dzień.

***