Oceń
Poznaj daty imienin Karoliny i przeczytaj najpiękniejsze życzenia imieninowe. Dowiedz się, co oznacza imię Karolina, skąd pochodzi i jaką osobą jest kobieta, która je nosi.
Imieniny Karoliny – kiedy obchodzimy?
Imieniny Karoliny pojawiają się w kalendarzu sześć razy w roku: 9 maja, 1 lipca, 5 lipca, 18 lipca, 4 listopada i 18 listopada. Najpopularniejszą datą imienin Karoliny jest 5 lipca. Tego dnia świętuje najwięcej kobiet o tym imieniu. Koniecznie zapisz sobie tę datę, by nie zapomnieć złożyć solenizantce życzeń imieninowych. W tym artykule znajdziesz kilka inspirujących propozycji wierszyków z życzeniami.
Znaczenie i pochodzenie imienia Karolina
Imię Karolina ma pochodzenie starogermańskie i wywodzi się od słowa charal, czyli małżonek. Karolina to żeńska wersja imienia Karol, które było nadawane królom z plemienia Franków.
Charakterystyka osób o imieniu Karolina
Karolina jest bardzo dobrze zorganizowana. Lubi, kiedy jej sprawy są poukładane i rzadko rezygnuje z planu, który sobie stworzyła. To sprawia, że często trudno jej pozwolić sobie na spontaniczność, a niektórzy uważają ją za nudziarę. Karolina jednak się tym nie przejmuje. Ma swoje niewielkie, ale wierne grono przyjaciół, którzy cenią ja za życiową mądrość, wewnętrzną równowagę, troskliwość i koleżeńskość. Kobieta o imieniu Karolina łatwo przywiązuje się do ludzi. Bardzo poważnie podchodzi do relacji i kiedy już komuś zaufa jest wierna na zawsze.
W podobny sposób podchodzi do relacji z mężczyznami. Karolina nie jest typem flirciary i nie szuka przygód. Przeciwnie, jej marzeniem jest mężczyzna wierny, stały w uczuciach, troskliwy i taki, który chce założyć rodzinę opartą na tradycyjnych wartościach. Karolina marzy bowiem o gromadce dzieci i nie ma w tym nic dziwnego, bo świetnie się z nimi dogaduje.
Karolina uchodzi za osobę bezkonfliktową. Nie jest jednak tak, że nie ma swojego zdania. Czasem po prostu o nim nie mówi, aby uniknąć awantury. Ceni sobie bowiem spokój i dobrą atmosferę wokół siebie.
Karolina nie jest też materialistką. Ceni sobie bezpieczeństwo finansowe i lubi markowe rzeczy, ale pieniądze nigdy nie są dla niej w życiu na pierwszym miejscu. Traktuje je bardziej jako środek, który ma pomóc jej dotrzeć do celu, niż cel sam w sobie.
Zawodowo Karolina doskonale sprawdzi się jako dyplomata czy manager – potrafi współpracować z ludźmi, a przy tym zawsze jest profesjonalna i opanowana.
Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań
Patroni Karoliny
Patronką kobiet o imieniu Karolina jest błogosławiona Karolina Kózkówna, która urodziła się w sierpniu 1898 roku we wsi Wał – Ruda, w bardzo religijnej u dużej rodzinie – Karolina miała bowiem dziesięcioro rodzeństwa. Rodzice wychowywali wszystkie swoje dzieci w duchu wiary chrześcijańskiej i wpajali im takie wartości. Choć rodzina Karoliny żyła bardzo skromnie, rodzice dbali o to, by dzieci były szczęśliwe i zadbane.
Karolina był nie tylko bardzo pobożna, lecz także grzeczna, posłuszna, troskliwa i uczynna. Zawsze starała się pomagać rodzeństwu, a także innym ludziom, głosiła również Słowo Boże. W 1907 roku przystąpiła do pierwszej komunii, a w 1914 do bierzmowania. Była także pilną uczennicą – skończyła szkołę podstawową, a także dopełniającą i nigdy nie miała kłopotów w nauce.
Gdy miała 17 lat, została porwana przez carskiego żołnierza, który próbował ją zgwałcić. Karolina stawiała jednak opór, została więc bestialsko zamordowana. Jej ciało odnaleziono w lesie po 6 dniach. Jej pogrzeb odbył się 6 grudnia 1914 roku, a beatyfikacji dokonał papież Jan Paweł II 10 czerwca 1987 roku. Karolina Kózkówna jest także patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc.
Karolina – odpowiedniki imienia w innych językach
Odpowiedniki imienia Karolina znajdziemy w wielu językach. Najpopularniejsze z nich to:
- angielski – Carolyn, Carol, Caroline, Carrie, Charlize
- białoruski – Karl, Karolina
- bułgarski – Karlo
- czeski – Karel, Karla
- duński – Caroline, Karoline, Lotte
- estoński – Karia
- fiński – Kaarle, Charlotta
- francuski – Charlotte, Caroline
- grecki – Karlos
- hiszpański – Carlos
- holenderski – Karel
- łaciński – Carola
- litewski – Karolis
- łotewski – Karlis
- łużycki – Koria
- macedoński – Karl
- niemiecki – Caroline, Lotte
- portugalski – Carlos
- rosyjski – Каролина, Karl
- rumuński – Cärle
- słowacki – Šarlota, Karol
- słoweński – Karel
- szwedzki – Carl
- ukraiński – Karl
- węgierski – Karola, Károly
- włoski – Carolina
Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną
Zdrobnienia imienia Karolina
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Karolina to: Ina, Ineczka, Inek, Inka, Inusia, Kaja, Kajak, Kajcia, Kajka, Karek, Karen, Kargol, Kari, Karicia, Karla, Karlina, Karlinka, Karlisia, Karlita, Karlitos, Karliś, Karlos, Karlosia, Karlotka, Karlusia, Karluszka, Karluś, Karo, Karol, Karola, Karolaczek, Karolaina, Karolcia, Karolcik, Karolek, Karolinda, Karolineczka, Karolinek, Karolinka, Karolinusia, Karolinuś, Karolis, Karolisia, Karolix, Karoliś, Karolińcia, Karolka, Karolla, Karoluś, Karucha, Karuś, Karuśka.
Życzenia imieninowe dla Karoliny
Karolina to bardzo popularne imię w Polsce, dlatego bardzo prawdopodobne, że w twojej rodzinie lub wśród znajomych jest osoba, która je nosi. Koniecznie pamiętaj o niej i w dniu jej święta, złóż solenizantce życzenia imieninowe. Poniżej znajdziesz kilka inspirujących propozycji:
Imieniny - każdy to powie,
najlepsza okazja, by wypić za zdrowie.
Toast za Ciebie, za lepsze czasy,
by nie zabrakło piwa i kasy.
Ostatni toast, rzecz najważniejsza,
by jutro głowa nie była cięższa...
***
Uśmiechnij się solenizantko,
puchary szampanem napełnij prędko,
Twoi goście niech piją Twe zdrowie,
resztę później Ci dopowiem
***
W dniu imienin miła moja,
niech się śmieje buzia Twoja,
życzę Tobie wiele radości
i niech Miłość w sercu gości.
Zobacz także, kiedy wypadają:
Oceń artykuł