Zamknij

Imieniny Kaliny - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Kaliny

18.04.2021 09:51
Imieniny Kaliny - kiedy obchodzimy? Daty, znaczenie imienia i życzenia imieninowe dla Kaliny
fot. Shutterstock

Kalina świętuje imieniny tylko raz w roku – 11 lipca. Warto zapisać sobie tę datę w kalendarzu, jeśli wśród znajomych czy bliskich masz kogoś o imieniu Kalina. Dowiedz się, co oznacza to imię, jaka jest Kalina oraz poznaj wierszyki imieninowe dla Kaliny, które możesz jej wysłać w dniu jej święta.

Jaki cechy ma osoba o imieniu Kalina? Skąd pochodzi to imię i kto jest patronem Kaliny? Tego dowiesz się z naszego imiennika. Znajdziesz tu także oryginalne życzenia imieninowe dla Kaliny.

Imieniny Kaliny – kiedy obchodzimy?

Kalina świętuje swoje imieniny tylko raz w roku – 11 lipca. Jeśli masz w otoczeniu kogoś o tym imieniu, koniecznie zapisz sobie tę datę w kalendarzu i wyślij Kalinie życzenia imieninowe w dniu jej święta. Kilka propozycji znajdziesz w naszym imienniku.  

Znaczenie i pochodzenie imienia Kalina

Pochodzenie imienia Kalina nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie powstało ono wskutek przekształcenia białoruskiego imienia Akwilina. Może także wywodzić się od rosyjskiego imienia męskiego Kalinika. Etymologicznie zaś wywodzi się  od greckiego słowa kalos, co oznacza „piękna”.

Warto też wspomnieć, że w Polsce kaliną nazywamy też ozdobny krzew z czerwonymi owocami. Ronie on dziko w wilgotnych lasach, gdzie, jak wierzyli dawni Słowianie, mieszkały duchy ich przodków. Dlatego też kalina była uznawana za roślinę magiczną.

Jaka jest Kalina? Charakterystyka osoby o imieniu Kalina

Kobieta o imieniu Kalina jest osobą wierną swoim zasadom i wartościom, konsekwentną i skoncentrowaną na celu. Jeśli coś robią, to dają z siebie sto procent i zawsze dopinają wszystko na ostatni guzik. Są energiczne i pracowite – wyznają zasadę, że najpierw obowiązki, potem przyjemności, przez co przez otoczenie bywają czasem odbierane jako osoby spięte i niepotrafiące się wyluzować. To jednak nieprawda.

Kalina jest świetną towarzyszką zabaw i imprez, ale tylko wtedy, kiedy ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku i wie, że może teraz pozwolić sobie na odpoczynek i relaks. Dzięki temu Kalina to doskonały pracownik, na którym zawsze można polegać i który nie zawiedzie w nawet najtrudniejszej sytuacji. Kariera zawodowa nie jest jednak dla niej w życiu najważniejsza. Nad pracę przedkłada stabilne i szczęśliwe życie rodzinne.

Kobieta o imieniu Kalina jest też niezwykle urodziwa i cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej. Panowie doceniają jej niewymuszoną elegancję, naturalne piękno i ponadczasowy styl. Urok osobisty Kaliny sprawia, że trudno jej się oprzeć, więc mężczyźni często postrzegają ją jako łamaczkę serc. Kalina nie lubi jednak bawić się uczuciami innych. W relacjach jest czuła, troskliwa, wierna i oddana, musi jednak trafić na kogoś, kto okaże się godzien jej zaangażowania.

Kalina częściej niż rozumem kieruje się sercem i intuicją, co zazwyczaj wychodzi jej na dobre. Przez otoczenie jest postrzegana jako osoba ciepła, serdeczna i życzliwa. Ma wielu przyjaciół i znajomych, z którymi lubi spędzać czas.

Patroni Kaliny

Patronką wszystkich kobiet, które noszą imię Kalina, jest święta Akwilina, urodzona w III wieku naszej ery w Byblos w Fenicji (tereny dzisiejszego Libanu). Zarówno Akwilina, jak i cała jej rodzina była mocno wierząca, mimo niebezpieczeństw, z jakimi się to wiązało – ówczesna władza zwalczała wyznawców Chrystusa i nie przebierała w środkach, by zniszczyć w zarodku rodzącą się nową religię.

Akwilina przyjęła chrzest w wieku 6 lat i od tamtej pory zgłębiała skwapliwie Słowo Boże, a także głosiła je innym, m.in. swoim rówieśnikom. Gdy zmarł jej ojciec, przejęła na siebie wiele domowych obowiązków i dzielnie pomagała matce, wspierając ją nie tylko słowem, lecz także czynem.

Jako nastolatka za głoszenie nauki Chrystusa została pojmana i zaprowadzona przez oblicze namiestnika Woluzjana, który kazał jej publicznie wyprzeć się Jezusa i oddać cześć rodzimym bogom. Akwilina odmówiła jednak, za co zotała ukarana dotkliwą chłostą. Podczas wykonywania kary zemdlała, a namiestnik, będąc pewny, że dziewczyna nie żyje, kazał wyrzucić jej ciało poza mury miasta. W nocy jednak stał się cud – Akwilinę nawiedził anioł, który uleczył jej rany i kazał raz jeszcze stawić się przed Woluzjanem. Namiestnik, gdy zobaczył dziewczynę, był tak przerażony, że natychmiast kazał ją ściąć, by mieć pewność, że nie żyje. Akwilina, idąc na śmierć, dziękowała Bogu za to, że pozwolił jej cierpieć dla siebie. Jak głoszą podania zmarła jeszcze przed wykonaniem wyroku, oddawszy duszę Bogu.

Przeczytaj również: Już niedługo imieniny Anny! Jakie życzenia imieninowe będą dla niej idealne? 

Kalina – odpowiedniki imienia w innych językach

Imię Kalina jest też nadawane w innych językach, m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim. Jego forma jest dokładnie taka sama jak w języku polskim, czyli Kalina.

Przeczytaj także: Kobiety o tych imionach są zbyt miłe. Asertywność nie jest ich mocną stroną

Zdrobnienia imienia Kalina

Imię Kalina ma wiele zdrobnień. Najpopularniejsze z nich to: Kalinka, Kala, Kalunia, Kalcia, Kalisia, Linka, Linia, Lineczka, Linusia, Linuśka, Kalineczka, Kalinusia.

Przeczytaj również: Kobiety o tych imionach idą z mężczyzną do łóżka już na pierwszej randce. Nie mają zahamowań

Życzenia imieninowe dla Kaliny

Miły sms z życzeniami imieninowymi z pewnością sprawi radość Kalinie w dnu jej święta. Pamiętaj o tym w dzień imienin kaliny, czyli 11 lipca i wyślij jej jeden z poniższych wierszyków.

Ile jest gwiazd na niebie,

ile robaków w glebie,

ile samochodów jeździ na świecie,

ile cukierków w roku zje przeciętne dziecię,

tyle kwiatów, całusków i słodyczy

z okazji imienin Kaliny życzy ...

***

 

Odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany,

które z pozoru wydają się trudne,

a później wprost wymarzone,

realizacji planów i nowych marzeń i kolejnych natchnień

jak fal, które pchają statek do przodu.

 

***

Życzę Ci dzisiaj wszystkiego,

wszystkiego najsłodszego na ziemi,

niech Twe życie w sen piękny się zmieni.

To Ci pozwoli uśmiechać się na zawsze,

śnij sny cudowne i najciekawsze!

Zobacz także: Życzenia urodzinowe: śmieszne SMS i poważne wierszyki na urodziny

Zobacz także, kiedy wypadają: