Zamknij

Imieniny Jerzego - poznaj datę najbliższych! Przeczytaj pochodzenie imienia, daty i cechy osobowości osób o tym imieniu!

21.03.2021
Aktualizacja: 21.03.2021 17:48
Imieniny Jerzego - poznaj datę najbliższych! Przeczytaj pochodzenie imienia, daty i cechy osobowości osób o tym imieniu!
fot. Shutterstock

Czy wiesz, kiedy imieniny obchodzi Jerzy? Imieniny Jerzego obchodzimy najczęściej 23. kwietnia, jednak to jedyna data kiedy możemy je celebrować! Przeczytaj pochodzenie imienia Jerzy, cechy osobowości osób o tym imieniu, daty oraz przygotowane na tę okazję życzenia i wierszyki!

Najczęściej celebrowane imieniny Jerzego wypadają 23. kwietnia. Jednak inne daty wpisane w kalendarz to: 24. kwietnia, 27.lipca, 24. sierpnia. Jerzy więc może świętować swoje imieniny aż 4 razy w ciągu roku! Patronem osób o tym imieniu jest Św. Jerzy – żyjący na przełomie III i IV w. męczennik chrześcijański. Św. Jerzy pełnił funkcję rzymskiego oficera. Za czasów panowania cesarza Dioklecjana wszyscy chrześcijanie byli prześladowani i skazywani na tortury oraz śmierć. Taki sam los spotkał św. Jerzego.

Przeczytaj także: Imieniny Aliny - kiedy wypadają? Sprawdź daty, znaczenie imienia i przeczytaj wierszyki z okazji imienin!

Jerzy– pochodzenie imienia

Jerzy to często spotykane imię w Polsce, Jerzy to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od od słowa „geos” (ziemia). Oznacza: rolnika uprawiającego rolę. Na gruncie polskim było ono znane pod różnymi formami już w średniowieczu, jednak używana dziś forma imienia „Jerzy” najprawdopodobniej przyjęła się w XV w.

Jerzy – cechy charakteru

Mężczyźni o imieniu Jerzy należą do osób ambitnych, bardzo upartych, wytrwałych w swoich postanowieniach i bardzo konsekwentnych w dążeniu do celu. Mężczyzna o tym imieniu jest bystry, twórczy i rozsądny. Ma wszechstronną wiedzę, oryginalne pomysły i zapał do pracy. Jego intuicja pozwala mu budować długofalowe strategie. Dla niego najważniejsze jest działanie, więc szybko podejmuje wszelkie decyzje. Niestety, Jerzego ograniczają zmienne nastroje i nierozróżnianie rzeczywistości od marzeń. Z jednej strony jest szczęśliwą osobą, z drugiej łatwo wpada w melancholię. Z drugiej strony Jerzy uwielbia być w centrum uwagi, dlatego prowadzi bogate życie towarzyskie. W życiu zawodowym ceni sobie możliwość rządzenia innymi, świetnie sprawdza się na kierowniczych stanowiskach. Nie brak mu kreatywności, wiedzy i bystrości. Najlepiej poradzi sobie w zawodach wymagających dużej aktywności ruchowej i ciągłego przemieszczania się. Może pracować jako polityk, biznesmen, dziennikarz, reporter, wojskowy lub policjant. Jerzemu z dużym trudem przychodzi mu okazywanie uczyć, ale gdy spotka odpowiednią kobietę, która poskromi jego charakter, ma szansę stworzyć udany związek. Choć na zewnątrz sprawia wrażenie twardego charakteru to w rzeczywistości posiada bardzo wrażliwe serce.

Czytaj także:  Imieniny Igi - Sprawdź znaczenie imienia, życzenia, daty!

Jerzy – imię w językach obcych

Imię Jerzy nie występuję tylko w Polsce, znajduję ono również swoje formy w językach obcych.

 • Georgius (łac.),
 • George (ang.),
 • Georg, Jorg, Jörg, Jörgen, Jörgel (niem.),
 • Georges (fr.),
 • Jorge (hiszp.),
 • Giorgio (wł.),
 • Georgij, Jurij (ros.),
 • Jiři (czes.),
 • Juraj (słowac.),
 • Ðorðe, Ðurað, Ðura, Juraj, Georgije, Žorž (połud.-słow.),
 • Jeorjos, Geōrgios (gr.),
 • Jurgis, Juris, Juras (litew.),
 • György, Györe (węg.),
 • Yrjö (fiń.).

Jerzy– najpopularniejsze zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Jerzy są: Jerzyk, Juras, Jurasek, Jurcio, Jureczek, Jureczko, Jurek, Jureniek, Jurko, Jurunia, Juruś.

Imieniny Jerzego – wierszyki z okazji imienin

Wszyscy lubimy składać życzenia urodzinowe, jednak coraz rzadziej pamiętamy o życzeniach z okazji imienin. Jeśli wśród bliskich masz osobę o imieniu Jerzy, zrób mu tę przyjemność I pokaż jak wiele dla Ciebie znaczy, warto w tym wyjątkowym dniu złożyć mu życzenia imieninowe. Przedstawiamy nasze propozycję.

Przeczytaj także:  Imieniny Ignacego - Kiedy wypadają? Przeczytaj znaczenie imienia, życzenia, daty!

***

W dniu Twoich urodzin składam Ci najszczersze życzenia

odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany,

które z pozoru wydają się trudne,

a później wprost wymarzone,

realizacji planów i nowych marzeń

i kolejnych natchnień

- jak fal, które pchają statek do przodu.

***

Jak masz na imię ja dobrze wiem

więc dziś życzenia imienionwe złożyć Ci chcę,

mnóstwo radości, słodkiej miłości,

pełnego szczęścia i wiecznej młodości.

***

Wszystko co chciałbyś by się zdarzyło,Kwiatów nie dam, mimo szczerych chęci.
Lecz słowa, które zostaną w pamięci,
życzę szczęścia, dużo radości
i długiej szczęśliwej przyszłości.
Niech los Tobie z oczu łez nie wyciśnie,
niechaj się wszystko wiedzie pomyślnie.
Wszystko co piękne i wymarzone,
w dniu Twych imienin niech będzie spełnione.